Férfiakban leggyakrabban az alacsony tesztoszteron (androgén hiány) kivizsgálása során mérik, de szintén gyakran használatos az olyan nők kivizsgálásában, akik férfi nemi hormon (androgének) túlprodukció jeleit és tüneteit mutatják.
Nemi hormon kötőfehérje (SHBG)
Amikor Önnek emelkedett vagy csökkent tesztoszteron szintre jellemző tünetei vannak és a total (össz) tesztoszteron mérés eredménye nincs összhangban az Ön tüneteivel.
A kar könyökhajlati vénájából vett vérmintára.
Nincs szükség előkészületre.
-
Mire való a vizsgálat?
A nemi hormon kötőfehérje (SHBG) teszt arra használható, hogy kivizsgáljuk a férfiakat, akiknek alacsony a tesztoszteron szintjük és nőket, akiknek viszont túlzott a tesztoszteron termelésük. Rendelhető más tesztekkel együtt is, hogy vizsgálni lehessen a nemi hormonok állapotát.
Az SHBG egy fehérje, ami szorosan képes kötni a tesztoszteront, dihidro-tesztoszteront (DHT) és az ösztradiolt (ez egy ösztrogén). Ebben a kötött állapotban az SHBG szállítja ezeket a hormonokat a vérben, biológiailag inaktív formában. Az SHBG koncentrációjának változása a vérben hatással van arra a hormon mennyiségre, ami a szervezet szövetei számára rendelkezésre áll.
Az albumin és egy vagy több nemi hormon szintjének meghatározása, mint például a prolaktin, ösztradiol és az LH (luteinizáló hormon), szintén elvégezhető, hogy vizsgálni lehessen a páciens hormonális egyensúlyát.
SHBG a férfiakban
Az SHBG és az össz-tesztoszteron teszt rendelhető férfiakban, hogy segítse meghatározni a nemzőképtelenség, csökkent szexuális aktivitás vagy merevedési zavar okait. Az SHBG mérése a tesztoszteronnal együttesen különösen nagy segítséget nyújt abban az esetben, ha az össz tesztoszteron eredmény nincs összhangban a klinikai tünetekkel.
Az össz tesztoszteron mérése a vérben nem különbözteti meg a kötött és szabad (biológiailag hatékony) tesztoszteront, de ahogyan a neve is utal rá, a teljes tesztoszteron mennyiségét adja meg a vérben. Sok esetben ez elegendő a feleslegben vagy elégtelenül termelődő tesztoszteron vizsgálatához. Azonban, ha a vizsgált személy SHBG szintje nem normális, akkor az össz tesztoszteron nem reprezentálja kellőképpen azt a tesztoszteron mennyiséget, ami a szervezet szövetei számára rendelkezésére áll.
Az SHBG mérés segíti a kezelőorvost, hogy megbecsülje a biológiailag hatékony tesztoszteron mennyiségét egy egyszerű össz tesztoszteron méréssel együttesen. Az emelkedett SHBG szint férfiakban összefüggést mutathat az alacsony tesztoszteronnal összefüggő tünetekkel (hipogonadizmus), mivel kevesebb biológiailag aktív tesztoszteron áll a szövetek rendelkezésére.
Az Endokrin Társaság ajánlásai azt javasolják, hogy elegendő az össz tesztoszteron mérése a tesztoszteron hiány kezdeti szűrőtesztjeként. Ha ez nem normális, a tesztet másnap megismétlik. Ha az ismételt teszt eredménye a referencia tartomány alsó határán van és/vagy az SHBG szint nem megfelelő, az alábbiak egyikét javasolt elvégezni:
- Meg kell határozni a biológiailag hasznos tesztoszteron szintet (ammónium szulfát kicsapással vagy SHBG méréssel)
- Ki kell számítani a szabad tesztoszteron koncentrációt az össz tesztoszteronból és az SHBG-ből
- Meg kell mérni a szabad tesztoszteron szintet (úgynevezett equilibrium dialízissel)
Az SHBG nőkben
Nőkben az ováriumok és a mellékvesék termelnek kis mennyiségben tesztoszteront. Egészen minimális emelkedés a tesztoszteron szintézisben felboríthatja a hormonális egyensúlyt és olyan tüneteket okozhat, mint a rendszertelen vagy elmaradó menstruációs ciklus, infertilitás, pattanások megjelenése valamint túlzott szőrnövekedés az arcon és testszerte (hirzutizmus). Ezek és más tünetek gyakran előfordulnak policisztás ovárium szindrómában (PCOS), ami a fokozott férfi hormon (androgének) termelésével jellemezhető állapot. Az SHBG és tesztoszteron meghatározás jól használható segítség a tesztoszteron túltermelés és/vagy csökkent SHBG koncentráció igazolására és vizsgálatára PCOS gyanújával vizsgált nők esetében.
-
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
Jelenleg az SHBG teszt nem túl gyakori vizsgálat és nem végzik rutinszerűen. Sok esetben a kezelőorvos úgy ítéli meg, hogy az össz tesztoszteron és esetleg a szabad tesztoszteron (equilibrium dialízissel meghatározva) elegendő információt nyújt. Az SHBG meghatározást elsősorban akkor kérik, ha az össz tesztoszteron eredmény nem áll összhangban a klinikai képpel és a tünetekkel, mint például infertilitás, csökkent szexuális vágy és merevedési zavar férfiakban, illetve infertilitás, rendszertelen menstruációs ciklus és fokozott szőrnövekedés az arcon illetve testszerte nők esetében.
-
Mit jelent a vizsgálati eredmény?
A magas SHBG szint azt jelzi, hogy valószínűleg kevesebb szabad tesztoszteron áll a szövetek rendelkezésére annál, mint ami az össz tesztoszteron szint alapján várható lenne. Az alacsony SHBG szint azt jelzi, hogy az össz tesztoszteron nagyobb hányada a biológiailag hasznos tesztoszteron, ami nem kötődik az SHBG-hez. Ennek az információnak nagy jelentősége lehet a páciens általános kivizsgálásában akkor, ha az androgén felesleggel vagy hiányal összefüggő állapot tüneteit, jeleit mutatja.
Emelkedett SHBG szintet találhatunk:
- Májbetegségben
- Pajzsmirigy túlműködésben (hipertireózis)
- Táplálkozási zavarokban (anorexia nervosa)
- Kortikoszteroid és ösztrogén tartalmú készítmények szedése esetében (hormonpótló kezelés, orális fogamzásgátlók)
- Csökkent nemi hormon termelés (hipogonadizmus)
- Terhesség
Csökkent SHBG szintet találhatunk:
- Elhízás esetén
- Policisztás ovárium szindróma (PCOS)
- Pajzsmirigy alulműködés (hipotireózis)
- Androgén (szteroid) tartalmú készítmények szedése esetében
- Cushing betegség esetében
-
Mit kell még tudnom?
Az SHBG koncentrációk általában magasak gyermekekben mindkét nem esetében. Pubertást követően az SHBG szint a fiúk esetében sokkal gyorsabban csökken, mint a lányoknál. Az SHBG szint normálisan stabil felnőttekben, majd emelkedni kezd a kor előrehaladtával férfiakban egyidőben az össz tesztoszteron szint csökkenésének kezdetével. Változókorban levő nők esetében az SHBG, tesztoszteron és az ösztrogén koncentrációk csökkennek, mivel az ováriumok hormon termelése leáll.
-
Van-e más felhasználása az SHBG tesztnek?
Jelenleg nincs, de a kutatások folynak olyan betegségekkel kapcsolatosan, amelyek az SHBG szint változásával járnak, hogy lássák, lehetne-e további klinikai hasznossága a tesztnek. Friss tanulmányok igazolták az összefüggést az SHBG szintek és az inzulin rezisztencia között 2-es típusú diabéteszben.
-
Mi az a szabad androgén index (FAI)?
A szabad androgén index (FAI) egy matematikai számítás, ami információt szolgáltat az SHBG-hez nem kötődő tesztoszteron mennyiségéről, vagyis a biológiailag hasznosítható mennyiségről. Az össz tesztroszteron teszt eredménye és az SHBG szükséges a számításhoz: FAI=Össz tesztoszteron / SHBG. A FAI olyan esetekben nagyon hasznos, amikor a szabad tesztoszteron vagy biológiailag hasznosuló tesztoszteron meghatározás nem áll rendelkezésre. Használható alternatívája a biológiailag hasznosuló tesztoszteron koncentráció meghatározásának olyan esetekben, amikor az SHBG szint a referencia tartományon belül van.