Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
A prolaktinszintek más vizsgálatok eredményeivel együtt a következőkben segítenek:
Galactorrhoea okának meghatározásában
Fejfájás és látászavarok okának meghatározásában
Meddőség és merevedési zavar diagnózisában
Női meddőség diagnózisában
Prolactinoma diagnózisában
Hipofízis elülső lebenye müködésénék megítélésében
Prolactinoma-kezelés követésében, valamint a daganat kiújulásának ellenőrzésében.
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
A kezelőorvos akkor kéri a prolaktinszint-meghatározást, amikor prolactinomára jellemző tünetek mutatkoznak, mint például bizonytalan eredetű fejfájás, látászavarok és/vagy galactorrhoea. Akkor is kérhetik a vizsgálatot más vizsgálatokkal együtt, amikor a nő meddőségben vagy menstruációs rendellenességben szenved, vagy amikor a férfinál a következő tünetek jelentkeznek: csökkent szexuális vágy, galactorrhoea vagy meddőség. Gyakran akkor is kérik a prolaktinszint-meghatározást, amikor alacsony tesztoszteronszintet mérnek egy férfinál.
Amikor a beteg prolactinomában szenved, kérhetik a prolaktinszint-meghatározást a daganat terjedésének és a kezelés hatékonyságának megítélésére. Kérhetik meghatározott időszakonként prolactinoma kiújulásának ellenőrzésére.
Kérhetik a prolaktinszint-meghatározást más vizsgálatokkal együtt, mint például a növekedési hormonnal, amikor a kezelőorvos általános hypopituitarismusra (csökkent hipofízisműködés, amely csökkent pajzsmirigy- vagy mellékvesehormon-szintet eredményez) gyanakszik. Továbbá kérhetik a prolaktinszint-meghatározást, ha a beteg olyan kórképben szenved vagy gyógyszert szed, amely befolyásolja a dopaminszintet (egy az agyban található vegyület, amely szabályozza, illetve gátolja a prolaktin termelést).
Mit jelent az eredmény?
Férfiak és nem terhes nők vérének prolaktin szintje normálisan alacsony. A prolaktinszint-meghatározásnál figyelembe kell venni a napszakot. A hormon szintje ingadozik a nap 24 órájában – emelkedik alváskor és a csúcsszintjét a reggeli órákban éri el. Ideálisan, a vérvételt ébredés után néhány órával célszerű elvégezni, lehetőleg egy félórás pihenést követően (bár a kezelőorvos saját indokai alapján más időpontokban kérheti a vizsgálatot).
Normális az emelkedett prolaktinszint terhességben és szülést követően, ameddig az anya szoptat. Továbbá magas szintek találhatók a következő esetekben is:
· Anorexia nervosa
· Gyógyszerszedés: Ösztrogén, triciklusos antidepresszánsok, dopamin hatását gátló szerek, mint például: nyugtatók, néhány vérnyomáscsökkentő szer, valamint néhány, a gastrooesophagealis reflux betegség kezeléséhez alkalmazott szer
· Hipotalamuszbetegségek
· Csökkent pajzsmirigyműködés
· Vesebetegség
· Mellbimbóingerlés (enyhe hormonszint-emelkedést okoz)
· Egyéb hipofízisdaganat vagy -betegség
· Policisztás ovárium szindróma
· Prolactinoma
A csökkent prolaktinszint általában nem igényel kezelést, de utalhat egy még inkább kiterjedt hypopituitarismusra (csökkent hipofízisműködés éshormontermelés). A csökkent szinteket okozhatják olyan gyógyszerek, mint például a dopamin, levodopa és ergot alkaloida származékok.
Mit kell még tudnom?
Stresszállapotok, mint például betegség, trauma vagy a vérvételtől való félelem okozhatnak mérsékelt prolaktinszint-emelkedést.
A prolactinomák általában kis méretűek. Prolaktinszint-meghatározáson kívül a kezelőorvos kérhet MRI-t (mágnesesrezonancia-vizsgálatot), a daganat hipofízisen belüli elhelyezkedésének, valamint a daganat és a hipofízis (amely gyakran megnagyobbodik) méretének megítélésére.