Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
A székletvérvizsgálat legfőbb szerepe, hogy korai stádiumban kimutatja a vastagbélrákot. A székletben lévő vér gyakran a rák korai stádiumának egyetlen tünete. A gyógyulás esélye sokkal nagyobb akkor, ha a rákot azelőtt észreveszik, mielőtt áttétet képezne, azaz átterjedne más területekre. A székletvérvizsgálat azonban önmagában nem alkalmas a rák diagnosztizálására; egyéb vizsgálatokra is szükség van, hogy kiderüljön a vérzés oka, mert a vér utalhat más bélrendszeri problémára is.
A székletvérvizsgálat másik szerepe az, hogy kimutassák a vérszegénység (anémia) okát, ami lehet pl. egy vérző fekély. Ha a betegnek anémiára utaló tünetei – pl. fáradtság vagy alacsony hemoglobin- és hematokritszint – vannak, és/vagy véres, sötét a széklete, akkor az orvos kérheti a székletvérvizsgálat elvégzését.
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
A rejtettszékletvér-vizsgálatot rutinvizsgálat részeként, 50 éves kor fölött (az Amerikai Rákbetegségek Társasága és más szervezetek ajánlása szerint) évente végzik, vagy amikor az orvos azt elrendeli. A vizsgált páciensek többnyire tünetmentesek. A vizsgálatot elsősorban a vastagbélrák korai kiszűrésére használják.
Akkor is kérheti az orvos a vizsgálatot, ha a páciensnek ismeretlen eredetű vérszegénységre utaló vagy egyéb tünetei vannak, mint pl. véres vagy sötét, szurokszerű széklet.
Mit jelent az eredmény?
A székletvérvizsgálat normális esetben negatív. A pozitív eredmény azt jelzi, hogy vagy vér, vagy pedig interferáló, a vizsgálatot zavaró anyag van a székletben. Többszöri mintavétel szükséges, hogy 1) kimutassák az időszakos vérzéseket, ill. 2) kiszűrjék a tévesen pozitív eredményeket.
Mit kell még tudnom?
A székletvérvizsgálat adhat tévesen pozitív eredményt is. Az alkalmazott módszer függvényében célszerű
1) tartózkodni olyan anyagoktól vagy helyzetektől, amelyek vérzést okozhatnak, mint pl. fogászati beavatkozást követő ínyvérzés vagy bélrendszeri vérzést okozó gyógyszerek – pl. véralvadásgátlók, aszpirin, szteroidok, nagy dózisú vaskészítmények.
2) tartózkodni más hemoglobinforrásoktól, pl. vörös húsoktól, és
3) tartózkodni olyan anyagoktól, mint pl. hal, petrezselyemgyökér, torma, illetve bizonyos oxidáló gyógyszerek és vegyszerek (pl. jód és bórsav). Az orvos kérheti a szedett gyógyszerek felfüggesztését és diéta betartását a székletvérvizsgálat előtti időszakban.
Téves negatív eredményt okozhat a nagy dózisban szedett C-vitamin, valamint ha nincs többszöri mintavétel (mert a rák és az azt megelőző polipok csak időszakonként okoznak vérzést).