A vese panelbe azok a vizsgálatok tartoznak, amelyek együttesen a veseműködés értékelésére alkalmasak. A vizsgálatok a vese aktuális állapotának a meghatározása érdekében különböző vegyületek, így számos ásványi anyag, elektrolit, fehérje, és glükóz (cukor) szintjét határozzák meg a vérben.
A vese páros szerv; a két bab alakú vese a mellkas alatt helyezkedik el deréktájon jobb és bal oldalon. Egészséges esetben naponként 150 liter vért szűrnek át és távolítják el belőle az ételek feldolgozása (anyagcseréje) és a szokásos sejtműködés során keletkező salakanyagokat. A vese választja ki a vizeletet, amin keresztül távozik a szervezetből a felesleges víz és vele a vérből kivont salakanyagok.
A vese segít a pH és több, a szervezet számára fontos anyag (így a kálium, nátrium, kalcium, foszfor, klorid, és bikarbonát (CO2)) szintjének a szabályozásában azáltal, hogy elkülöníti őket a salakanyagoktól, és – a normális vérszint fenntartásához szükséges mértékben – visszaszívja azokat a vérbe.
Ha a vese nem működik megfelelően, a vérben salakanyagok halmozódnak fel és érhetnek el veszélyes szintet; ez a szervezetet károsítja vagy akár potenciálisan életveszélyes állapotot idézhet elő. Számos betegség és állapot károsíthatja a vesét. A vesebetegség leggyakoribb oka és legfontosabb kockázati tényezője a cukorbetegség és a magas vérnyomás. Ha többet kíván megtudni a típusokról és az okokról, lásd a vesebetegség szócikket.
A vesepanelben szereplő egyedi vizsgálatok laboratóriumonként változhatnka, azonban általában ennek részeként az alábbiakra kerül sor:
Elektrolitok – elektromosan töltött vegyületek, amelyek elengedhetetlenek a kulcsfontosságú folyamatokhoz, például az idegek és az izmok működéséhez; mások mellett segítenek a szervezetben a folyadék mennyiségének a szabályozásában és a sav-bázis egyensúly fenntartásában. Az elektrolitok közé tartozik:
Ásványi anyagok
- Foszfor – ez az ásványi anyag elengedhetetlen az energiatermeléshez, az izmok és az idegek működéséhez, és a csontok egészségéhez; pufferként is fontos szerepet játszik, segít fenntartani a szervezetben a sav-bázis egyensúlyt.
- Kalcium – az egyik legfontosabb ásványi anyag a szervezetben; elengedhetetlen az izmok, az idegek és a szív megfelelő működéséhez, illetve szükség van rá a véralvadáshoz és a csontok képződéséhez is.
Fehérje
- Albumin – ez a fehérje teszi ki a vérben a fehérjék mintegy 60%-át. Számos feladatot lát el, például megakadályozza, hogy a vérből a víz eltávozzon, illetve hormonokat, vitaminokat, gyógyszereket, és ionokat, például kalciumot szállít a szervezetben.
Salakanyagok
- Karbamid/ Karbamid nitrogén (BUN) – a karbamid egy nitrogéntartalmú anyagcseretermék, ami a fehérjék lebontása során termelődik. Ez a májból kerül a vérbe és ezen át a vesébe, ahol kiszűrődve a vizelettel ürül.
- Kreatinin – másik anyagcsere termék, amelyet a szervezet izomzata termel. A kreatinin mejdnem teljes egészében a veséken keresztül ürül.
Cukor
- Glükóz – a szervezet energiaforrása; folyamatos ellátásra van szükség. A vérben viszonylag állandó glükóz szintnek kell lennie.
A vesepanel részeként három számított értéket is megadhatnak:
- Karbamid/kreatinin arány – a vérben a karbamid szintjének a kreatinin szinthez viszonyított értéke
- Becsült glomerulus filtrációs ráta (eGFR) – a valódi glomerulus filtrációs ráta becslése (GFR, a vesékben levő vesetestecskéken percenként átszűrődő vér mennyisége), amit a vér kreatininszint alapján számolnak. A képlet figyelembe veszi az illető életkorát, nemét, a rasszt, néha a testmagasságot és a testtömeget.
- Anion rés -- anion rés (AG vagy AGAP) értékét az elektrolit panel eredményei alapján számítják. Ez a mért és nem mért elektromos töltésű részecskék (ionok vagy elektrolitok) közötti különbséget értékeli.
-