A Streptococcus agalactiae baktérium általánosan elterjedt megnevezése: B csoportú Streptococcus (GBS), amely egyaránt jelen van az emésztőrendszerben és a nemi szervekben (kolonizáció). Egészséges felnőtteknél ritkán okoz tüneteket vagy megbetegedést, de az újszülötteknél, akik a szülés előtt, vagy alatt fertőződnek meg a hüvelyben, vagy a végbélben jelen levő baktériumokkal érintkezve, fertőzéseket és súlyos megbetegedéseket okozhat. A GBS szűrés a baktériumokat azonosítja a terhes nő hüvelyi/rektális területéről vett mintából.
A GBS korai megjelenésű GBS-betegséget okozhat a születést követő első héten. Ennek jelei és tünetei:
újszülötteknél láz, etetési és légzési nehézség, ingerlékenység vagy letargia, és kék árnyalatú bőr.
A GBS súlyos fertőzéseket okozhat, mint pl tüdőgyulladás, szepszis és agyhártyagyulladás. Az USA Betegségmegelőzési és Járványügyi Központja (CDC) szerint ez az életveszélyes fertőzések leggyakoribb oka az újszülötteknél.
A terhes nők körülbelül 25%-a hordozza a B csoportú Streptococcust a végbelében vagy a hüvelyében. Azonban a GBS-betegségben szenvedő csecsemők száma jelentősen csökkent az elmúlt években, köszönhetően az egészségügyi szakemberek terhesek körében végzett jelentős erőfeszítésének, azzal hogy a GBS-re pozitívnak bizonyult nőknél antibiotikum profilaxist alkalmaznak. Ennek során vajúdás alatt penicillint, ill. ampicillint adnak protokoll szerint. Ez megakadályozza, vagy nagymértékben csökkenti a baktériumok átjutásának kockázatát az újszülöttre.
Ennek ellenére a GBS betegség továbbra is a korai kezdetű szepszis elsődleges oka, amely súlyos és életveszélyes fertőzésveszélyt jelent az újszülötteknél. Jelenleg nem áll rendelkezésre vakcina a GBS megelőzésre, és minden terhes nő antibiotikummal történő kezelése nem praktikus. Továbbra is a szűrés és a kezelés a legjobb eszköz a GBS betegség megelőzésére az újszülötteknél.
Hogyan történik a mintavétel?
A szűréskor a hüvelyből és végbélből vesznek mintát.