A kialakuló szívbetegség kockázatának értékelésére.
VLDL koleszterin
Általános orvosi vizsgálat során a lipidprofil részeként (felnőtteknél legalább 4-6 évente egyszer; gyerekeknél legalább egyszer 9 és 11 éves kor között, majd újra 17 és 21 éves kor között); gyakrabban ha szívbetegség kockázati tényezői állnak fenn.
A kar könyökhajlati vénájából vagy ujjbegyből vett vérmintára.
A jelenlegi ajánlások szerint éhgyomri állapotban kell végezni a vizsgálatot. A mintavétel előtt 12 órás éhezés szükséges, csak víz fogyasztható. Továbbá a mintavétel előtt 24 órán keresztül ne igyon alkoholt. Az orvos dönthet úgy, hogy nem éhgyomri állapotban kéri a vizsgálatot. Kövesse a kapott utasításokat és közölje a mintavételt végző személlyel, hogy éhgyomorral érkezett-e vagy sem.
-
Mire való a vizsgálat?
A nagyon alacsony sűrűségű lipoprotein koleszterin (VLDL-C) megadható a lipidprofil részeként, amely a vizsgálatok egy csoportját jelenti. Ezeket a teszteket gyakran együtt rendelik a koszorúér-betegség kockázatának meghatározására, és amely fontos részét képezi a szív-érrendszeri kockázat értékelésének.
Az emelkedett VLDL-C szintekről azt tartják, hogy tükrözik a lipoprotein maradványok jelenlétét, amelyek köztes részecskék a VLDL LDL-lé való átalakulásának útján. Magas VLDL szintek esetén a VLDL LDL-lé történő átalakulása lelassul és a köztes részecskék felhalmozódása vélhetően hozzájárul az érelmeszesedés és a koszorúér-betegség kialakulásához.
-
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
A VLDL-C-t általában nem különálló vizsgálatként rendelik. Megadható a lipidprofil eredményeivel együtt, ha az orvos a szívbetegség kockázatát akarja meghatározni.
Lipidprofil vizsgálat egészséges felnőtteknél 4-6 évente ajánlott a szívbetegség kockázatának értékelésére. Gyerekeknél is javasolt a lipidprofil szűrése legalább egyszer 9 és 11 éves kor között, majd újra 17 és 21 éves kor között.
A vizsgálat gyakrabban is rendelhető a kezelés követésére olyan pácienseknél, akik szívbetegségekre nézve valamilyen kockázati tényezővel rendelkeznek. A kockázati tényezők közé tartozik a szívbetegségek családi előfordulása, cukorbetegség, magas vérnyomás, túlsúly.
-
Mit jelent a vizsgálati eredmény?
Az emelkedett VLDL koleszterinszintet (>0,77 mmol/l vagy >30 mg/dl) ugyanúgy, mint az emelkedett LDL koleszterinszintet a szívbetegségek és a szélütés (stroke) kockázati tényezőjének tekintik. A magas LDL szint mellett fennálló magas VLDL szint befolyásolhatja a terápiás döntéseket.
Az alacsony VLDL koleszterinszintnek általában nincs jelentősége.
-
Mit kell még tudnom?
A VLDL koleszterin koncentrációja, mint minden lipoprotein-frakció, közvetlenül mérhető olyan módszerekkel, mint a lipoprotein-elektroforézis és az ultracentrifugálás. Ezek a módszerek azonban bonyolultak és drágák, és a klinikai laboratóriumokban általában nem végzik. Ezeket a vizsgálatokat speciális laboratóriumokban mérik, leggyakrabban kutatási célból.
-
Hogyan csökkenthetem a VLDL-C szintemet?
A VLDL és a trigliceridek közötti kapcsolat miatt a VLDL koleszterin szintjét úgy csökkentheti, ha lépéseket tesz a triglicerid szintjének csökkentése felé. Ilyenek például az egészséges életmódbeli változtatások, például a túlsúly csökkentése és a rendszeres testmozgás. Továbbá javasolt a cukros ételek és az alkohol kerülése, különösen mivel ezek erőteljes hatással vannak a trigliceridekre. Koleszterinszint csökkentő gyógyszerek is ajánlottak lehetnek. Beszéljen orvosával arról, hogy mi a megfelelő az Ön számára.