A vizsgálatot a rheumatoid arthritis (RA) és a Sjögren-szindróma diagnosztizálására használják.
Rf (Rheuma faktor)
Ha felmerül a rheumatoid arthritis vagy a Sjögren-szindróma gyanúja.
A kar könyökhajlati vénájából vett vérre. (Piros- ("natív") vagy sárga-kupakos ("géles") csőben.) A speciális igények miatt célszerű előzetesen érdeklődni a vizsgálatot végző laboratóriumban.
Nincs teendő.
-
Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
A rheuma faktor (Rf) szintjének meghatározása a rheumatoid arthritis (RA) diagnosztizálását segíti.. A vizsgálat felhasználható az arthritishez kapcsolódó Sjögren-szindrómának nevezett betegség diagnosztizálására is, ugyanis az ebben a betegségben szenvedők 80-90 %-ának vérében is magas Rf szint mérhető.
-
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
Az Rf szint meghatározását akkor kéri az orvos, ha felmerül a rheumatoid arthritis gyanúja. A tünetek közé tartozik az ízületek hosszan tartó reggeli merevsége, duzzadások, csomók megjelenése a bőr alatt, röntgen vizsgálattal kimutatható ízületi lerakódások, a porcos és csontos állományok elváltozásai a betegség előrehaladtával.
Ha a rheumatoid arthritis tünetei jelentkeznek, de az első Rf kimutatási eredmény negatív, a vizsgálatot később meg kell ismételni. Előfordulhat ugyanis, hogy a betegség éppen inaktív fázisban vagy remisszióban van, és mivel az Rf szintje a tünetek illetve a gyulladás súlyosságával arányosan változik, ilyenkor a rheuma faktor nem kimutatható.
Az Rf kimutatását a Sjögren-szindróma diagnosztizálásához is kérheti az orvos. A Sjögren szindróma tünetei közé tartozik a száj és a szem, valamint a bőr nagyfokú, szárazsága, az ízületek és izmok fájdalma. Számos kötőszöveti rendellenesség autoimmun eredetű. A Sjögren szindrómás páciensek között a rheumatoid arthritis mellett gyakran megfigyelhetők más autoimmun betegségek is, mint pl. a Raynaud szindróma, a scleroderma, a pajzsmirigy autoimmun eredetű rendellenességei, és a szisztémás lupus erythematosus (SLE).
-
Mit jelent az eredmény?
A Rheuma faktor jelenléte rheumatoid arthritisre (RA) utal; a rheumatoid arthritises esetek többségében az Rf eredmény pozitív. A magas Rf szinttel rendelkező páciensek több mint felénél , és számos rheumatoid arthritisessel diagnosztizált páciensnél megfigyelhető a Sjögren szindróma. (Mindkét esetben elsősorban a nők érintettek: kb. két-háromszor több arthritises nő van, mint férfi, és mintegy 90%-uk Sjögren szindrómás.)
Az Rf nem csak Sjögren szindrómában, de más betegségekben is lehet pozitív. Ilyen betegségek pl. az endocarditis, a szisztémás lupus erythematosus (lupus), a tuberculosis (TBC), a syphilis, a sarcoidosis,és többféle tumor. Pozitív lehet az Rf vírus-fertőzés, a máj, a tüdő vagy a vese megbetegedése esetén, vagy szervátültetést követően is.
Negatív Rf eredmény esetén sem zárható ki a rheumatoid arthritis. Előfordulhat, hogy a betegség remisszióban, vagy még túl korai fázisban van ahhoz, hogy kimutatható legyen az Rf. A rheumatoid arthritis vagy a Sjögren szindróma megjelenésekor, illetve a tünetek erősödésekor az orvos ismét kérheti az Rf kimutatását.
-
Mit kell még tudnom?
Az Rf kimutatások során viszonylag gyakran jelentkeznek álpozitív eredmények. Ezért az Rf vizsgálati eredményeket mindig a páciens tüneteivel és kórelőzményével együtt kell értékelni ahhoz, hogy kimondható legyen a rheumatoid arthritis, a Sjögren szindróma, vagy más diagnózis.
Az Rf kimutathatóságát számos tényező befolyásolhatja. Nehezíti a kimutatást pl. a többszöri oltás (vakcináció), a lipémia (nagymennyiségű zsírféleség a vérben), vagy a nem megfelelő mintaelőkészítés. Érdekes módon a Methyldopa (vérnyomáscsökkentő szer) viszont növeli az Rf kimutathatóságát.