Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
A tesztoszteronvizsgálatot különböző állapotok diagnosztizálására alkalmazzák férfiak, nők és fiúk esetében. Ezek az alábbiak:
· kései vagy idő előtt jelentkező (korai) pubertás (fiúk);
· csökkent szexuális vágy (férfiak);
· erekciós zavar (férfiak);
· infertilitás (férfiak és nők);
· heredaganat (férfiak); és
· túlzott szőrnövekedés (hirsutismus), túlzott férfias jellegek (masculinisatio, virilismus).
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
Fiúk esetében a vizsgálatot gyakran együtt kérik az FSH- és az LH-teszttel, ha a pubertáskor késik vagy lassú a nemi fejlődés. Bár egyénről egyénre változik, hogy mikor kezdődik a pubertáskor, általában 10 éves korban, és a kezdetének vannak hormonális és testi megnyilvánulásai. Késhet, ha a herék nem termelnek elég tesztoszteront, vagy a hypophysisben nem képződik megfelelő mennyiségű LH.
A vizsgálatot abban az esetben is kérhetik, ha egy fiatal fiúnál nagyon korai (idő előtt jelentkező) pubertásfolyamat figyelhető meg, nyilvánvaló másodlagos nemi jelleggel, mint pl. megnövekedett hímvessző, az izomtömeg gyarapodása és erős testszőrzet-növekedés. Fiúkban a korai pubertás oka a fokozott tesztoszteronképződés, amely általában különféle tumorok, illetve veleszületett mellékvese-hiperplázia miatt jön létre.
Férfiakban a vizsgálatot abban az esetben kérhetik, amikor felmerül az infertilitás gyanúja, vagy ha egy páciensnek csökken a szexuális aktivitása, erekciós zavara van. Ezek mindegyikét okozhatja alacsony tesztoszteronszint.
Nők esetében a tesztoszteronvizsgálatot elvégezhetik, ha szabálytalan vagy nincs menstruációs ciklusa, nehezen esik teherbe vagy férfias vonások jelennek meg (pl. férfias arc- és testszőrzet, férfias kopaszodás, mély hang). A tesztoszteronszintek emelkedhetnek tumorok következtében is, ezek lehetnek petefészek vagy mellékvese eredetűek, de egyéb állapotok is okozhatják az emelkedést, mint pl. a policisztás ovárium szindróma (PCOS).
Mit jelent az eredmény?
FIGYELEM: Mivel a referenciaérték számos tényezőtől függ (pl. a páciens kora, neme, a populáció, amelyből a mintavétel történt, a teszt módszere), az eredmények számértékei laboratóriumonként mást és mást jelenthetnek. Ezért ehhez a teszthez nem lehet általánosan érvényes referenciatartományt rendelni. Az Ön laboratóriumi leletén az a referenciatartomány van feltüntetve, amely a vizsgálatot végző laboratóriumban érvényes. Mindenképpen ajánlott az eredményeket szakorvossal megbeszélni. További információt kaphat a Referenciatartományok és jelentésük lapon.
A férfiak között jelentős variációt mutat a tesztoszteronszint, ezért széles tartományú, életkorhoz kötött tesztoszteronértékek vannak. Normálisan a tesztoszteronszint az életkor előrehaladtával csökken.
Férfiakban azonban a csökkent tesztoszteronszint jelezhet egy hypothalamus vagy hypophysis eredetű megbetegedést vagy a herék károsodását. Genetikai betegségek is okozhatják a csökkent tesztoszterontermelődést fiatal emberekben (Klinefelter-, Kallman-, és Prader–Willi-szindrómák), vagy testicularis elégtelenség, és infertilitás (mint a dystrophia myotonica, a muscularis dystrophiák egyik formája). A csökkent tesztoszteronszint utalhat károsodott tesztoszterontermelődésre is, amely létrejöhet a heréket ért károsító tényezők következtében, ilyen az alkohol, testi sérülés vagy vírusos megbetegedés (pl. mumpsz).
Emelkedett tesztoszteronszint férfiakban utalhat heredaganatra, tesztoszteront termelő mellékvese-daganatra, vagy jelezheti androgének alkalmazását (ezeket anabolikus szteroidoknak is hívják). Fiúk esetében az emelkedett tesztoszteron általában korai pubertásnak az oka.
Nőkben az emelkedett tesztoszteronszint jelezheti a PCOS-t vagy egy petefészek-, illetve mellékvese-daganatot.
Mit kell még tudnom?
Az alkoholizmus, májbetegségek férfiakban csökkenthetik a tesztoszteronszintet. Egyes gyógyszerek, főleg az úgynevezett androgének, valamint a szteroidok is a tesztoszteron mennyiségének csökkenését idézhetik elő (pl. a prosztatarák jól reagál az androgénekre, így sok prosztatarákos férfi kap olyan gyógyszert, amely csökkenti a tesztoszteronszintet).
A nők ösztrogénterápiája emelheti a tesztoszteronszintet. Görcsoldók, altatók és a clomiphen szintén okozhatja a tesztoszteronszint növekedését.