A vizsgálat során mutációkat keresnek a PSEN1gén szekvenciájában, amely a családi halmozódású korai Alzheimer-kór (EOFAD vagy más néven 3-as típusú Alzheimer-kór) hátterében állhat.
Az esetek többségében az Alzheimer-kór 65 éves kor után kezdődik, de az esetek 5-10%-a ennél fiatalabb korban jelentkezik. Ezen korai forma jórészt családi betegség: valamely ágban nemzedékről nemzedékre öröklődik, és génmutáció áll a háttérben. Eddig 3 gén ritka mutációit hozták összefüggésbe ezzel a kórképpel: a PSEN1,PSEN2és az amiloid prekurzor fehérje (APP) nevű génekét.
A PSEN1mutációi fordulnak elő leggyakrabban: a 3-as típusú Alzheimer-kór eseteinek mintegy 30-70%-át okozzák. Mivel a PSEN1domináns gén (autoszomális domináns), elegendő egy– apától vagy anyától örökölt – mutáns példány az Alzheimer-kór kialakulásához.
Nem tudni pontosan, hogyan okoznak a PSEN1mutációi Alzheimer-kórt. Úgy gondolják a szakemberek, hogy a PSEN1gén normális szerepe a presenilin 1 fehérje előállítása, amely az agy és a gerincvelő fejlődése során működik. A presenilin 1 más enzimekkel együttműködve szintén részt vesz bizonyos fehérjék kisebb darabokra (amiloid béta peptidekre) hasításában. Ha mutáció van a PSEN1-ben, abnormális presenilin 1 fehérje termelődik, ami nem látja el megfelelően ezt a feladatot, és a folyamat összeomlik. Ennek hatására hosszabb, ragadós szerkezetű amiloid béta protein keletkezik nagy mennyiségben, amely az idegrendszerre toxikus, és egy idő múlva kialakulnak belőle az Alzheimer-kórra jellegzetes amiloid plakkok.
Eddig a PSEN1génen több mint 150-féle mutációt találtak kisebb számú, a világ különböző tájain élő családokban. A mutációk nagy száma azt sejteti, hogy eddig még ismeretlen mutációk is léteznek, így a PSEN1-vizsgálat nem lesz pozitív minden emberben, akinek PSEN1-mutációja van.
A vizsgálat elvégzése egyszerűbb, ha a családban már kimutatták a konkrét PSEN1-mutációt. A PSEN1 gén mutációvizsgálata viszonylag új keletű teszt, és kevés laboratóriumban végzik.
Hogyan történik a mintavétel?
A könyökhajlati vénába vezetett tűvel vérmintát vesznek, vagy egy kis kefével vagy bolyhos végű pálcával a szájüreg két oldalát megtörölgetik.
Milyen előkészület szükséges a vizsgálathoz?
Nem szükséges előkészület.