Annak eldöntésében segít, hogy szükség van-e a prosztatarák kimutatását célzó újabb prosztata biopsziára.
PCA3
Amikor egy 50 év feletti férfinél egy vagy több korábbi negatív biopszia után az orvos újabb prosztata biopsziát fontolgat.
Szakorvos által végzett digitális rektális vizsgálat (a végbélen keresztül ujjal történő prosztatamasszázs) után gyűjtött első vizelet.
Nincs szükség előkészületre.
-
Mire való a vizsgálat?
-
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
A vizsgálatot akkor szokták rendelni férfiaknál, ha a vérben kórosan magas a PSA, és/vagy kóros a digitális rektális vizsgálat, valamint korábban volt egy vagy több negatív prosztata biopszia. Azért kéri az orvos a vizsgálatot, mert ilyenkor elvileg újabb biopsziát kellene végezni, de ehhez érdemes tudni, mennyire valószínű, hogy az pozitív lenne.
-
Mit jelent a vizsgálati eredmény?
A PCA3-teszt eredménye egy számérték, amely a PCA3 és a PSA mRNS-ének arányából adódik. A lelet megadja azt a küszöbértéket, amely fölött az eredmény pozitívnak számít.
A PCA3-teszt nem ad egyértelmű választ arra, hogy a páciensnek van-e rákja. Arra alkalmas, hogy az orvos az eredményt más laboratóriumi és klinikai adatokkal együtt értékelve megítélhesse, mennyire valószínű, hogy egy újabb biopszia pozitív lenne.
A laboratórium által megszabott küszöbérték alatti PCA3-érték negatívnak számít, vagyis csökken annak a valószínűsége, hogy a biopszia pozitív lenne.
A laboratórium által megszabott küszöbérték feletti PCA3-érték pozitívnak számít, vagyis nő annak a valószínűsége, hogy a biopszia pozitív lenne. Egyes laboratóriumokban meghatároznak egy köztes tartományt is, amely pozitívnak számít, de az ilyen, küszöbérték közeli eredményeket a normális vizsgálati variabililtás miatt óvatosan kell értékelni.
Túlzott génkifejeződés miatt a prosztatarákok 90%-ában magas a PCA3, de a PCA3-eredmény nem használható sem a prosztatarák diagnosztizálására, sem teljes kizárására. Csupán segít az újabb biopszia szükségességének eldöntésében. A prosztatarák diagnózisának még mindig a biopszia az alapmódszere.
-
Mit kell még tudnom?
A prosztatarákok egy része lassan nő, és nincs klinikai jelentősége. A prosztatarákos férfi nagyobb eséllyel hal meg valamilyen más betegségben, mint a prosztatarákban. A prosztataráknál odafigyelés mellett megengedhető, hogy várakozzunk, és csak akkor kezeljük, amikor szükségessé válik. Egyes esetekben azonban a rák agresszívan nő, és elterjed a szervezetben. A kettő között különbséget tenni nem könnyű, de nagyon fontos. Az utóbbi években aggodalomra ad okot, hogy „túldiagnosztizálják” és túlkezelik az amúgy klinikailag jelentéktelen prosztatarákot. Ez azért is aggasztó, mert a kezelés magában hordozza az életminőséget rontó súlyos szövődmények lehetőségét, így például vizelettartási vagy erekciós zavart okozhat.
Az utóbbi időben az orvosszakma egyre óvatosabb a tekintetben, hogy ajánlja-e a PSA-alapú szűrést tünetmentes férfiaknak, és örömmel fogadnak minden olyan diagnosztikai eszközt, amely segít a döntéshozatalban. Ilyen diagnosztikai eszköz a PCA3.
Ezen kívül számos más teszt és biomarker használhatóságának zajlik a vizsgálata.
-
Nem lehetne kihagyni a prosztatamasszázst, és csak leadni egy vizeletet?
-
A kezelőorvosom rendelőjében elvégezhető a vizsgálat?
A digitális rektális vizsgálatot és valószínűleg a vizeletgyűjtést is a rendelőben végzik, hiszen mindjárt az első adag vizeletre van szükség. A vizsgálat kivitelezése azonban speciális felszerelést igényel, ezért a mintát elküldik a laboratóriumba. Csak bizonyos laboratóriumok végeznek ilyen tesztet.
-
A PCA3-teszt biztosan kimutatja a prosztatarákot?

