Az emelkedett homocisztein szint okának kivizsgálása, trombózis rizikó és fiatalkori kardiovaszkuláris betegségek rizikójának a becslése.
MTHFR mutáció
Emelkedett homocisztein szint; ha a beteg elsőfokú rokona MTHFR mutációt hordoz, fiatal korban jelentkező trombózis vagy kardiovaszkuláris megbetegedés.
A kar könyökhajlati vénájából vett vérre.
Nincs speciális teendő.
-
Mire való a vizsgálat?
A teszt az MTHFR két olyan, viszonylag gyakori mutációjának kimutatására alkalmas, mely mellett magasabb a vér homocisztein szintje. Rutinszerűen nem végzett vizsgálat.
Bizonyos esetekben akkor kérhető a kardiovaszkuláris rizikó felmérésére alkalmazott egyéb vizsgálatok mellett, ha a betegnél vagy közeli vérrokonainál fiatal korban kardiovaszkuláris megbetegedés vagy trombózis következett be. Azonban megjegyzendő, hogy kardiovaszkuláris rizikó becslését az eredmény önmagában nem segíti. Egyes szakmai irányelvek nem javasolják elvégzését trombózis kivizsgálásakor.
A vizsgálat akkor is kérhető, ha a beteg közeli vérrokonaiban kimutatták az MTHFR mutációt, különösen akkor, ha emelkedett a homocisztein szint. A C677T és A1298C a két leggyakoribb MTHFR mutáció, jellemzően ezeket vizsgálják. Ha egy beteg családjában ezektől eltérő, másik mutációt találnak, azt a betegnél specifikusan kell vizsgálni.
Az MTHFR mutáció vizsgálat bizonyos esetekben együtt rendelhető más trombózisra hajlamosító eltérések vizsgálatával, mint pl. az V faktor Leiden és a Prothrombin 20210 mutációk, melyek együttesen segítik meghatározni a trombofíliára való hajlamot.
Bár az MTHFR mutáció vizsgálatát alkalmazzák az emelkedett homocisztein szint okának vizsgálatára, a homocisztein génmutáció klinikai jelentősége nem tisztázott. Bizonyos kutatások eredménye alapján az emelkedett homocisztein szint emeli a kardiovaszkuláris betegségek és a trombózis veszélyét, de közvetlen összefüggést eddig nem sikerült igazolni. A homocisztein szint kardiális rizikófaktorként való rutin meghatározása nem ajánlott (American Heart Association). A College of American Pathologists és az American College of Medical Genetics társaságok sem ajánlják a C677T variáns vizsgálatát, mivel a trombózis tekintetében csak korlátozott a klinikai jelentősége. A homocisztein szint jelentősége a kardiovaszkuláris, perifériás vaszkuláris és stroke rizikó tekintetében kétséges, mivel több vizsgálat sem tudta kimutatni azt, hogy a folsav és B vitamin pótlás csökkentené a rizikót a homociszteinszint csökkentése révén.
-
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
Az MTHFR mutáció vizsgálatát azoktól szokták kérni, akiknél a homocisztein szint emelkedett, kifejezetten akkor, ha a családi anamnézisben fiatal kori kardiovaszkuláris megbetegedés vagy trombózis szerepel. Kérhető a vizsgálat, ha közeli rokonban kimutattak olyan mutációt, ami magasabb homocisztein szinttel jár. A vizsgálat nem javasolt, ha a mutációt hordozó rokonban a mutáció nem okoz emelkedett homocisztein szintet. Egyes laboratóriumok és szakmai társaságok nem javasolják a gén vizsgálatát trombofilia szűrés érdekében.
-
Mit jelent a vizsgálati eredmény?
Az eredmény általában „negatív” vagy „pozitív”, a „pozitív” eredmény mellett feltüntetik, melyik mutáció van jelen. Emellett szövegesen is értlemezik az eredményt.
Az emelkedett homocisztein szintek mindössze kis százalékáért felel az öröklődés. Ezek közül az MTHFR C677T és A1298C mutáció a leggyakoribb.
Ha valaki két kópia MTHFR C677T (homozigóta) vagy egy kópia MTHFR C677T-t és egy kópia A1298C variánst (ún. compound heterozigóta) hordoz, akkor valószínű, hogy az emelkedett homocisztein szintben e mutációk szerepet játszanak.
Az A1298C két kópiájának hordozása jellemzően nem emeli a homocisztein szintet.
Ha az MTHFR mutáció vizsgálat eredménye negatív, azaz a C677T és A1298C nem kimutatható, akkor a vizsgált személy emelkedett homocisztein szintje mögött más ok áll. Az egyéb ritka MTHFR mutációkat a rutinszerűen nem vizsgálják.
Az MTHFR mutációt hordozók valamint az V.faktor Leiden vagy PT 20210 variánst hordozók esetében fokozott a trombózis rizikója.
-
Mit kell még tudnom?
Az emelkedett homocisztein szint fokozza a fiatalkori kardiovaszkuláris megbetegedések és trombózis kockázatát, de legtöbbjüknél – beleértve az MTHFR mutációt hordozókat is – ezek a betegségek nem következnek be. A homocisztein kardiovaszkuláris rizikóban betöltött szerepe még nem tisztázott.
Az MTHFR mutációk mellett egyéb faktorok is okozhatnak emelkedett homocisztein szintet. Ilyen a B6, B12, folsav vitamin hiány/deficiencia, mivel ezek a vitaminok szükségesek a homocisztein metabolizmusához. MTHFR mutációk általában nincsenek jelen ezekben az emelkedett homocisztein szinttel járó állapotokban. Ritka MTHFR mutációk is okozhatnak emelkedett homocisztein szintet; ezeket a rutin MTHFR géntesztek (C677T és A1298C) nem vizsgálják.
A C677T variáns az MTHFR fehérjében egy alanin-valin, az A1298C variáns pedig egy glutamin-alanin cserét eredményez. A C677T csere hatására az MTHFR enzim egy kevésbé hatékony formája képződik.
Egyes vizsgálatok kimutattak összefüggést az MTHFR mutációk és a velőcső záródási rendellenességek, a preeclampsia és bizonyos daganatok rizikója között, ám az MTHFR mutáció vizsgálatot ezek kockázatbecslésére nem használják.
Az MTHFR enzim részt vesz a folsav metabolizmusban. Ezért a mutációt hordozó betegekben, ha olyan gyógyszert, pl. metotrexátot szednek, amely befolyásolja a folsav metabolizmust, gyakrabban jelentkeznek toxikus mellékhatások. Ezért a metotrexátot szedő betegeknél is javasolt lehet az MTHFR mutáció vizsgálat a helyes dózis beállítása és így a toxicitás rizikójának a csökkentése érdekében.
-
Ki végez MTHFR mutáció vizsgálatot?
-
Megváltozhat az MTHFR gén genotípusa?
-
Ha ugyanazt az MTHFR mutációt hordozom, mint egy közeli vérrokonom, miért mások a homocisztein szintjeim?