Arra, hogy megállapítsák vajon a torokgyulladást (pharyngitis) A-csoportú Streptococcus bakteriális fertőzés okozza-e ("strep-torok").
Strep-torok
Ha önnek torokgyulladása van, és az orvosa úgy gondolja, hogy ez bakteriális légúti fertőzés következménye.
A manduláiról és a torok hátsó részéről toroktamponnal vett mintára.
Nincs teendő.
-
Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
Ezt a tesztet alkalmazzák arra, hogy megállapítsák, vajon a betegnek olyan pharyngitise van-e, amelyet az A-csoportú Streptococcus-fertőzés okoz. A legtöbb torokgyulladást vírusfertőzés okozza, és néhány napon belül terápia nélkül gyógyul. Az A-csoportú Streptococcus baktériumok a felnőttek 5-15%-ában és a gyermekek 15-30%-ában okoznak torokgyulladást. Fontos, hogy a strep-fertőzéseket rögtön azonosítsák, és antibiotikummal kezeljék. A strep-torok fertőző és közeli kapcsolattal terjed. Ha a fertőzést nem kezelik, olyan másodlagos szövődmények alakulhatnak ki, mint pl. a reumás láz (amely a szívet károsíthatja) és glomerulonephritis (amely a vesékre hat ki). Mivel a Streptococcus-fertőzést rutinszerűen diagnosztizálják és kezelik, ezért ezek a komplikációk igen ritkává váltak az Egyesült Államokban, de még mindig előfordulnak.
A gyors strep-teszt és/vagy a torokváladék-tenyésztés alkalmazható az A-csoportú Streptococcus, mint a torokgyulladás okozójának diagnosztizálására, és ez lehetővé teszi, hogy orvosa a megfelelő antibiotikumot írja fel a kezelésére.
Ha a 10-20 percet igénylő gyorsteszt eredménye pozitív, akkor nincs szükség további tesztre, és az orvosa elkezdi az antibiotikum-terápiát. Ha a gyors strep-teszt negatív, akkor baktériumtenyésztést kell végezni, hogy megerősítsék az eredményt. A torokváladék-tenyésztés sokkal precízebb, mint a gyors strep-teszt, de az eredményére néhány napot várni kell.
-
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
Az orvosa tipikusan ezt a tesztet rendeli, ha önnek olyan torokgyulladása és láza van, amely felső légúti fertőzésből eredhet. A tünetek változhatnak, de magukba foglalják:
a torokgyulladást,
a lázat,
a fejfájást,
a mandulák vörösek, fehér és sárga foltokkal a torok hátsó részén,
a duzzadt, fájó nyakat,
a gyengeséget,
az étvágytalanságot. -
Mit jelent az eredmény?
A pozitív torokváladék-tenyésztés, vagy a gyors strep-teszt jelzi az A-csoportú Streptoccusok jelenlétét, amelyek strep-torkot okoznak. A negatív gyors strep-teszt azt jelzi, hogy önnek valószínűleg nem strep-torok-fertőzése van, de az eshetőség addig nincs kizárva, amíg a laboratórium a tenyésztést el nem végzi. Fontos annak ismerete, hogy antibiotikum-terápia vagy szájöblögetőkkel való gargarizálás befolyásolhatja a teszteredményeket.
-
Mit kell még tudnom?
A strep-torok fertőzés emberről emberre terjed olyan légúti váladékkal, amely tartalmazza a Streptococcus baktériumot. Influenzás időszakban, az influenza korai tünetei (láz, megfázás, fejfájás, torokgyulladás, izomfájdalom) hasonlíthatnak a strep-torok tüneteihez. Ritkán, ezek a tünetek egy sokkal komolyabb, akut betegségből származhatnak, a szeptikémiából (a baktérium bejutott a vérkeringésbe). Ahhoz, hogy különbséget tudjanak tenni a strep-fertőzés és az influenza között, mind a gyors strep-tesztet, mind a gyors influenzatesztet is valószínűleg el kell végezni. Ha mindkét teszt negatív és a klinikai jelek is ezt erősítik meg, akkor teljes vérképet rendelhetnek, hogy meghatározzák a beteg fehérvérsejtszámát, és vérmintatenyésztéssel zárhatják ki a szepszist. E fertőzéseknek a kezelése jelentősen különbözhet, és a megfelelő terápia elkezdéséhez elengedhetetlen az azonnali diagnózis. Tulajdonképpen a legtöbb Streptococcusos torokgyulladás meggyógyul antibiotikum-kezelés nélkül, de hosszabb időn keresztül fertőző marad és a másodlagos szövődmények kialakulásának nagyobb a kockázata.
A strep-torok az 5-10 éveseknél a leggyakoribb. Az iskolás gyermekek 20%-a is "hordozó" lehet, ami olyan személyt jelent, akiben a baktérium jelen van, de nincs semmilyen tünete. A hordozók is átadhatják a fertőzést.