Izomsérülés megállapítására; izomkárosodással járó kórképek diagnózisának felállításához segítségül; magas vizelet mioglobinszint – ami vesekárosodáshoz vezethet kiterjedt izomkárosodást követően – kimutatására; esetenként szívroham (szívinfarktus) meghatározására, bár erre a célra elsősorban a troponin tesztet használják.
Mioglobin
Izomgyengeség, izomfájdalom és/vagy sötét színű vizelet észlelése esetén, amennyiben orvosa izomkárosodásra gyanakszik; súlyos vázizomsérülés esetén.
A kar könyökhajlati vénájából vett vérre vagy random vizeletmintára.
A vizsgálat nem igényel speciális előkészületeket.
-
Mire való a vizsgálat?
A mioglobin vérből történő mérése az izomkárosodás kimutatására használható. A mioglobin kicsi, oxigén-kötő fehérje, amely a szív- és a vázizmokban található. Szív- vagy vázizomsérülés esetén mioglobin jut a vérbe. Súlyos izomkárosodáskor a mioglobin szintje nagyon gyorsan emelkedik a vérben, a sérülést követően néhány órán belül mérhető a növekedés.
A mioglobint a vese szűri ki a vérből és a vizeletbe juttatja. Kiterjedt vázizomsérülést (rabdomiolízis) követően vizeletből is mérhetik a mioglobin mennyiségét. A vizelet mioglobin szint az izomkárosodás fokának, és így a vesekárosodás kockázatának mértékét tükrözi (mivel a mioglobin mérgező a vesékre).
Néha a vér mioglobin vizsgálatát troponin méréssel együtt végzik szív biomarkerként a szívroham (szívinfarktus) korai kimutatására, de a mioglobin mérése egyre kevésbé jellemző.
A szívrohamot vagy egyéb izomkárosodást követően a mioglobin szintje a vérben 2-3 órán belül emelkedni kezd, legmagasabb 8-12 óra múlva, 1 napon belül pedig rendszerint visszatér a normál tartományba. A mioglobin emelkedése egyidőben történik a troponinéval, azonban a mioglobin nem annyira specifikus szívizom-károsodásra és nem is marad olyan hosszú ideig emelkedett, mint a troponin.
Habár a negatív mioglobin mérési eredmény kizárja a szívinfarktust, a pozitív eredményt troponin méréssel kell megerősíteni.
-
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
Az orvos rendszerint pl. trauma által okozott, vagy izomdisztrófiában kialakult izomkárosodás esetén kéri a vizsgálatot.
A mioglobint szívroham (szívinfarktus) diagnózisának felállítására többnyire nem használják, mivel e téren felváltotta a troponin vizsgálat, ami sokkal specifikusabb. Amennyiben a mioglobin teszt elérhető, elvégezhető a mellkasi fájdalommal jelentkező betegek esetén, akiknél szívroham gyanúja merül fel. A sürgősségi ellátóhelyeken mellkasi fájdalommal jelentkező betegektől többször is vérmintát vesznek, néhány óra különbséggel, különböző vizsgálatok elvégzése céljából.
Kiterjedt vázizomsérülést követően a mioglobin szintjét vizeletből is meg lehet mérni, mivel az izomsérülést követő gyors izomlebomlás vesekárosodást okozhat.
-
Mit jelent a vizsgálati eredmény?
A vérből mért emelkedett mioglobin szint azt jelenti, hogy az izomszöveteket friss sérülés érte. Magasabb értékek például az alábbi esetekben fordulhatnak elő:
- izomsérüléssel is járó balesetek
- epilepsziás roham
- műtét
- izombetegségek, például az izomdisztrófia
- a vázizmok gyulladása (miozitisz)
- szívroham (szívinfarktus).
A rabdomiolízis jelentősen emelkedett mioglobin szinthez vezethet.
A vizeletben a mioglobin szintje normál esetben nagyon alacsony vagy ki sem mutatható. A magas vizelet mioglobin szint vesekárosodás és következményes veseelégtelenség fokozott kockázatát jelzi. Ilyenkor a vesefunkció követésére egyéb vizsgálatokat is végeznek, mint karbamid és kreatinin mérést a vérből, illetve további vizeletvizsgálatokat.
Szív biomarkerként alkalmazva a vér mioglobin szintjének emelkedése jelezhet frissen bekövetkezett szívinfarktust, de mivel mioglobin a vázizomban is található, ezt troponin teszttel kell megerősíteni. Ha a mellkasi fájdalom jelentkezését követően 12 órán belül nem emelkedik a mioglobin, a szívinfarktus fennállásának valószínűsége nagyon kicsi.
-
Mit kell még tudnom?
Emelkedett mioglobin szint izomba adott injekció vagy erőteljes testmozgás következtében is létrejöhet. Mivel a mioglobint a vérből a vese távolítja el, a mioglobin szint veseelégtelenségben is magasabb lehet. Nagyfokú alkoholfogyasztás és bizonyos gyógyszerek is okozhatnak izomkárosodást, ezáltal növelve a mioglobinszintet a vérben.
Vizelet tesztcsík vizsgálat során a hemoglobin érték pozitív lehet, ha mioglobin van jelen a mintában. Ha a hemoglobin vizelet tesztcsíkkal pozitív, és felmerül, hogy a pozitivitás hátterében a mioglobin áll, akkor célszerű a mioglobint specifikusabb tesztekkel ellenőrizni.
-
Mi a rabdomiolízis?
A rabdomiolízis az izomszövet gyors lebomlása, amit különböző okokból bekövetkező, súlyos izomkárosodás válthat ki. Ilyenek például:
- balesetek, zúzódásos sérülések, pl. autóbaleset
- elektromos áramütés magasfeszültségtől
- súlyos és/vagy kiterjedt égési sérülések
- véralvadék (trombózis), ami elzárja a vér áramlásának útját a szövetekbe és szervekbe
- mérgezések (pl. nehézfém, kígyóméreg, szén-monoxid)
- fertőzések, pl. HIV, influenza, Streptococcus (ez utóbbi inkább gyermekeknél, s kevésbé felnőtteknél fordul elő)
- az izmokat érintő genetikai vagy anyagcsere betegségek
- izombetegségek, mint az izomdisztrófia, vagy egyéb kórállapotok, pl. egyensúlyban nem tartott cukorbetegség, pajzsmirigy alul- vagy túlműködés
- számos (gyógy)szer.
Ha az izomkárosodást követően az izomsejtek beltartalma hirtelen a véráramba jut, szövődmények léphetnek fel: akut vesekárosodás, illetve disszeminált intravaszkuláris koaguláció (DIC) alakulhat ki. Ha valakinél rabdomiolízist diagnosztizálnak, a súlyosságától függően vénába adott (intravénás) folyadékokkal történő és egyéb (intenzív) támogató kezelésekre lehet szükség. További eljárások is szükségessé válhatnak a szervek védelme érdekében: például dialízis kezelés a vesekárosodás megelőzése és/vagy csökkentése céljából.
-
Milyen szerek okozhatnak rabdomiolízist?
-
Mindenkinek ellenőrizni kéne a mioglobin szintjét, akinek izomfájdalma és izomgyengesége van?
Az általános, rutin mioglobinszint mérés rendszerint nem szükséges. Az izomfájdalom és az izomgyengeség átmenetileg számos olyan állapotban előfordulhat, amelyek különösebb kezelés nélkül elmúlnak. Ha azonban valaki olyan gyógyszert szed, vagy olyan szert fogyasztott, ami potenciálisan izomkárosodást okozhat, akkor a mioglobin vizsgálat indokolt lehet.
-
Ha mellkasi fájdalmat érzek, az azt jelenti, hogy szívrohamom van?
Számos más probléma is állhat a mellkasi fájdalom hátterében. A mellkasi fájdalom jellege alapján nem mindig lehet eldönteni, hogy azt szívroham (szívinfarktus) okozza-e vagy sem. A mellkasi fájdalmat sokszor a mellkasi izmok túlerőltetése, nyelőcső vagy gyomorproblémák (gyomorégés) vagy tüdőbetegség okozzák. A mellkasi fájdalom a szív ereinek megkeményedését is jelezheti (szív koronária betegség).
Anginának nevezzük az olyan mellkasi fájdalmat, ami testmozgás, nehéz fizikai munka vagy stresszhatás alatt lép fel, néhány percig tart, és pihenés hatására elmúlik. Amennyiben a fájdalom néhány percnél tovább tart, és különösen, ha nyugalomban is fennáll, azonnal forduljon orvoshoz!