Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
Kóros magnézium szinteket legygyakrabban a vese károsodott vagy túlzott magnézium-kiválasztásával, illeve a bélrendszer károsodott magnézium-felszívódásával járó betegségekben tapasztalhatunk. A magnézium szintet ellenőrizhetik vesebetegség esetén, és/vagy nem megfelelően kezelt cukorbetegség súlyosságának felmérésekor, és segíthet a gastrointestinalis betegségek diagnózisában is.
Mivel a tartósan alacsony magnézium szint idővel alacsony kalcium és kálium szint kialakulásához vezethet, ezért a kalcium, kálium illetve a foszfát szint és/vagy a parathormon (a mellékpajzsmirigy által termelt, kalcium anyagcsere szabályozásában résztvevő hormon) rendellenességei esetén a magnézium szint mérése segíthet a probléma felderítésében.
A magnézium koncentráció gyakori mérésére sor kerülhet tablettás vagy intravénás (érpályába juttatott) magnéziumpótlásra adott válasz megfigyelésekor, de jól használható kalcium és foszfát szint méréssel kiegészítve a kalciumpótlás követésére.
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
A magnézium koncentráció mérése felmerül tartósan alacsony kalcium és kálium szintek kimutatását követően. Rendelhetik még magnéziumhiányra utaló tünetek, például izomgyengeség, izomrángás, izomgörcs, zavartság, szívritmuszavar és görcsroham esetén is.
Annak ellenére, hogy az átlagos étrend mellett kialakuló magnéziumhiány ritka, felszívódási zavarok, helytelen táplálkozás, hasmenés és alkoholizmus kivizsgálásának részeként sor kerülhet a magnézium szint meghatározására is. A vese magnéziumkiválasztását fokozó gyógyszerek szedése esetén is kérhetik a magnézium mérését. Magnézium és/vagy kalcium pótlás során nagyon valószínű, hogy a magnézium vérszintjét a kezelés hatékonyságának megítélése érdekében időszakosan ellenőrzik.
Vesebetegség és nem megfelelően kezelt cukorbetegség esetén szintén kérhetik a magnézium szint mérését, hogy segítségével figyelemmel kísérjék a veseműködést, és, hogy megbizonyosodjanak afelől, hogy a vese nem választ ki vagy tart vissza túlságosan sok magnéziumot.
Mit jelent az eredmény?
FIGYELEM: Mivel a referencia érték számos tényezőtől függ, (pl. a páciens kora, neme, a populáció, amelyből a mintavétel történt, a teszt módszere), az eredmények számértékei laboratóriumonként mást és mást jelenthetnek. Ezért ehhez a teszthez nem lehet általánosan érvényes referencia tartományt rendelni. Az Ön laboratóriumi leletén az a referencia tartomány van feltüntetve, amely a vizsgálatot végző laboratóriumban érvényes. Mindenképpen ajánlott az eredményeket szakorvossal megbeszélni. További információt kaphat a Referencia tartományok és jelentésük lapon.
Alacsony magnézium vérszintet (hypomagnesaemia) az alábbiak eredményeként jöhet létre: 1) elégtelen mennyiségű magnézium az étrendben; 2) nem megfelelő magnézium felszívódás a bélből; 3) túlzott magnéziumkiválasztás a veséken keresztül. Hiányállapotot okozhat:
- Elégtelen bevitel (idősek, hiányosan táplálkozók, alkoholisták körében gyakoribb)
- Emésztőrendszeri betegségek (például Crohn betegség)
- Nem (megfelelően) kezelt cukorbetegség
- Hypoparathyreoidismus (alulműködő mellékpajzsmirigy)
- Hosszan tartó vízhajtókezelés
- Elhúzódó hasmenés
- Műtét utáni állapot
- Súlyos égés
- Terhességi toxaemia
Étrendi forrás csak ritkán eredményez emelkedett magnézium szintet, ez általában kiválasztási zavar vagy túlzott pótlás következtében alakul ki. Emelkedett szintet láthatunk:
- Veseelégtelenségben
- Hyperparathyreoidismus esetén(túlműködő mellékpajzsmirigy)
- Hypothyreoidismus esetén (alulműködő pajzsmirigy)
- Kiszáradásban
- Diabéteszes acidózisban
- Addison kórban
- Magnéziumtartalmú savkötők vagy hashajtók használatakor
Mit kell még tudnom?
Mivel a magnézium elektrolit, ezért meghatározására a többi elektrolittal (például nátrium, kálium, klorid, kalcium, és foszfát) együtt, az elektrolit egyensúly vizsgálatakor kerülhet sor. Nem ritkán az alacsony magnézium koncentráció mellett a kálium szint is alacsony.
A magnézium vérszintje a terhesség második és harmadik trimeszterében rendesen is alacsony lehet.