A nem nagy sűrűségű lipoprotein (non-HDL) koleszterin vizsgálat a vérben lévő, a HDL-koleszterinen kívüli koleszterinek együttes mennyiségét határozza meg.
A koleszterin egy viaszszerű anyag, amely segíti a testben lévő sejtek megfelelő működését, és amelynek többféle típusa létezik. A nagy sűrűségű lipoprotein (HDL) koleszterint "jó" koleszterinnek nevezik, mivel összefüggésbe hozható a szív- és érrendszeri egészséggel.
A koleszterin más típusait, amelyeket non-HDL-koleszterin néven csoportosítanak, gyakran "rossz" koleszterinként tartják számon, mivel felhalmozódhatnak az artériákban, és növelhetik a szívbetegségek, a sztrók és a szívroham kockázatát.
A non-HDL-koleszterin vizsgálat során kiszámítják a potenciálisan veszélyes koleszterintípusok mennyiségét a vérmintában. Ehhez a számításhoz először meg kell mérni az összkoleszterin és a HDL-koleszterin koncentrációkat. A nem-HDL-koleszterin koncentrációját ezután úgy számítják ki, hogy az összkoleszterin koncentrációból kivonják a HDL-koleszterin koncentrációt.
A non-HDL-koleszterin vizsgálat célja a vérben lévő "rossz" koleszterin mennyiségének meghatározása. A szív- és érrendszeri egészséget ezzel a gyakran végzett vizsgálattal úgy értékelik, hogy először az összkoleszterin szintet mérik, majd levonják belőle a HDL-koleszterin koncentrációt. A non-HDL-koleszterin vizsgálatok szűrésre, ellenőrzésre és diagnózisra használhatók.
A szűrés célja az egészségügyi probléma ellenőrzése, azelőtt, hogy bármilyen tünet jelentkezne. Az időszakos koleszterinszint-vizsgálatot gyakran végzik olyan gyermekek és felnőttek azonosítására, akiknek magas a non-HDL-koleszterinszintje, amely a szív- és érrendszeri problémák, például a szívbetegség, a szívroham és a sztrók megnövekedett kockázatával jár együtt.
A monitorozás olyan vizsgálat, amelyet azért végeznek, hogy lássák, hogyan változott a beteg állapota, többek között a kezelésre adott válaszként. Azok állapotát,akiknél a múltban kóros koleszterinszintet mértek, vagy akiknél szív- és érrendszeri betegséget diagnosztizáltak, idővel ismételt koleszterinszint-vizsgálatokkal lehet nyomon követni.
A diagnosztizálás az egészségügyi probléma okának azonosítása a tünetek megjelenését követően. A koleszterinszint - ideértve a non-HDL-koleszterin szintet - vizsgálatok a szív- és érrendszeri betegségre utaló tünetekkel jelentkező betegek diagnosztizálásának részét képezhetik. A koleszterinszintet a májat, a hasnyálmirigyet vagy a pajzsmirigyet érintő egyes kórállapotok diagnosztizálása érdekében is mérhetik.
Könyökhajlati vénából vett vérre.
A koleszterinszint-vizsgálat előtt kérjen konkrét utasításokat kezelőorvosától, hogy biztosan tudja, hogy kell-e koplalnia, vagy egyéb, a vizsgálattal összefüggő előkészületeket kell-e tennie.