Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot ?
A Tau és az A b 42 fehérje kimutatását kiegészítő vizsgálatként kérhetik Alzheimer kór diagnózisának alátámasztására.
Ha a betegnél demencia tünetei mutatkoznak – például emlékezetkiesés, viselkedési zavarok, vagy az idős ember egyre kevésbé képes a mindennapi teendők ellátására – az orvos alapos kivizsgálásnak veti alá, hogy kiderítse a demencia okát. A kivizsgálás magában foglalhat különböző kognitív teszteket a memória értékelésére, esetleg leképező vizsgálatokat az agyban észlelhető struktúrális rendellenességek kimutatására.
A Tau és az A b 42 fehérje kimutatása általában nem részei a beteg általános kivizsgálásának. A két fehérje normálistól eltérő szintje a gerincvelői folyadékban azonban segítséget nyújthat az Alzheimer-kór és egyéb szellemi leépüléssel járó megbetegedések elkülönítéséhez.
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
Jelenleg még a Tau és az A b 42 proteinek meghatározását elsősorban kutatások keretében végzik kognitív tesztekkel és agyi képalkotó eljárásokkal együtt. Ritkán az orvos diagnosztikus célból is kérheti a vizsgálatokat, az eredmények klinikai értékelhetősége azonban még korlátozott.
Mit jelent az eredmény?
FIGYELEM: Mivel a referencia érték számos tényezőtől függ, (pl. a páciens kora, neme, a populáció, amelyből a mintavétel történt, a teszt módszere), az eredmények számértékei laboratóriumonként mást és mást jelenthetnek. Ezért ehhez a teszthez nem lehet általánosan érvényes referencia tartományt rendelni. Az Ön laboratóriumi leletén az a referencia tartomány van feltüntetve, amely a vizsgálatot végző laboratóriumban érvényes. Mindenképpen ajánlott az eredményeket szakorvossal megbeszélni. További információt kaphat a Referencia tartományok és jelentésük lapon.
Amennyiben a tünetekkel jelentkező betegnél alacsony Ab 42 mellett magas Tau szinteket mérnek, az eredmény fokozott hajlamot jelez Alzheimer-kór kialakulására, de nem feltétlenül jelenti azt, hogy az érintett személy Alzheimer-betegségben szenved. Ha viszont a két fehérje szintje a normálistól nem tér el, a demenciát nagy valószínűséggel nem Alzheimer-kór okozza.
Mit kell még tudnom?
Az A b 42 és Tau fehérje szint értékelése önmagában nem alkalmas az Alzheimer-kór diagnózisának az elkészítéséhez. Ennek egyik fő oka az, hogy jelenlétük nemritkán kimutatható nem-Alzheimer-kóros betegekben is. A laboratóriumi eredmény ezért csak más tesztek eredményeivel együtt, a klinikai és családi hátteret is figyelembe véve értékelhető.
A megfigyelések szerint az Alzheimer-kóros betegekben kimutatott alacsony A b 42 és magas Tau fehérje szintek nem hozhatók összefüggésbe az Alzheimer-kór kialakulásának okával, és nem hozhatók összefüggésbe azzal az életkorral sem, amikor a betegség elkezdődött.