Mit vizsgálunk?
Az amiloid béta 42 peptid (Ab42 ) és a Tau-protein olyan fehérjék, amelyek kapcsolatba hozhatók a jellemzően az Alzheimer-kóros (Alzheimer Disease, AD) betegek agyában megfigyelhető neurofibrilláris kötegek (az idegsejteket eltömítő, feltekeredett fehérjefragmentumok) és szenilis plakkok (elhalt idegsejteket és aggregálódott fehérjét tartalmazó területek) kialakulásával.
A neurofibrilláris kötegek struktúráját részben egy agyi foszfoprotein, a Tau egy rendellenes formája alkotja, míg a béta amiloid prekurzor proteinből étrejövő Ab42 a szenilitásra jellemző plakkok kialakulásával hozható kapcsolatba. Bár a neurofibrilláris kötegek és a szenilis plakkok kialakulása az öregedéssel járó normális jelenség, ezek Alzheimer kóros betegeknél jóval nagyobb számban figyelhetők meg, mint azokban az idősekben, akik nem szenvednek Alzheimer betegségben.
A béta amiloid prekurzor protein (és Ab42), valamint a Tau fehérje szerepe az Alzheimer kór kialakulásában - a kiterjedt kutatások ellenére - még nem teljesen tisztázott. Az egyik fő kérdés az, hogy a két fehérje gerincvelői folyadékból történő meghatározása mennyiben segítheti a diagnózis elkészítését és az Alzheimer-kóros beteg állapotának követését.
Hogyan történik a mintavétel?
A gerincvelői folyadékot (liquort, Cerebrospinal fluid-ot /CSF/) vesznek le lumbálpunkcióval (gerinccsapolással). Ezt általában kórházban vagy klinikán végzik.
MEGJEGYZÉS: Ha valamilyen orvosi, laboratóriumi vizsgálattól fél, vérvételkor hajlamos a rosszullétre, vagy szorongás fogja el, ajánljuk, hogy felkészülésként olvassa el a következő írásokat: A vizsgálattal járó fájdalom leküzdése, Vérvétellel kapcsolatos tanácsok, Hogyan segítsünk a gyermekeknek az orvosi vizsgálatokon, és Hogyan segítsünk az időseknek az orvosi vizsgálatokon.
A Mi történik a mintával? Rövid látogatás a laborban írás bepillantást nyújt a vér- és torokváladék minták előkészítési és feldolgozási folyamatába.