Mit vizsgálunk?
Túladagolást okozhat a vényköteles gyógyszerek és vénynélküli készítmények nagy része, kábítószerek és háztartási szerek. A sürgősségi orvos a vizsgálatok elvégzését egy vagy több gyógyszerre kérheti, hogy meghatározza, értékelje és monitorozza a gyógyszer túladagolást.
Az elfogyasztott vagy felszívódott gyógyszereket és más anyagokat általában a máj bontja le, majd főként vizelettel ürülnek a szervezetből. A májban történő lebomlás sebessége több tényezőtől függ: életkor, testsúly, nem, táplálékbevitel, alapbetegségek. Ezen kívül a mérgezés kialakulása függ a bevitt vagy felszívódott anyag típusától is.
Néhány anyag csak akkor okoz tüneteket, ha magas koncentrációban, vagy a terápiás szint feletti koncentrációban van jelen. Néhány gyakori példa ezekre:
- Paracetamol (acetaminofen): vénynélküli fájdalomcsillapító készítményekben található, ha az ajánlott adagot túllépik, jelentős májkárosodást okoz.
- Aszpirin (vagy szalicilátok): magasabb koncentrációban sav-bázis egyensúly eltérést okozhat.
- Szívelégtelenségben és epilepsziában alkalmazott gyógyszerek.
Néhány anyag mind kis, mind nagy koncentrációban okozhat tüneteket, a fogyasztótól függően. Azok, akik már régebb óta használnak illegális kábítószert, fogyasztanak alkoholt, valószínűleg jobban tolerálják a nagyobb adagokat, mint azok, akik először próbálják ki.
Más szerek bármilyen koncentrációban mérgezőek lehetnek, vagy lebontásuk során mérgező termékek keletkezhetnek. Például:
- toxikus alkoholok (metanol, izopropanol),
- etilén-glikol (fagyálló).
Különféle gyógyszerek és vegyszerek fogyasztása akut mérgezést okozhat. Ez a cikk csak azokkal a gyógyszerekkel és egyéb anyagokkal foglalkozik, amelyeket klinikai laboratóriumokban általában vizsgálnak. Néhány az általános kategóriák közül, amelyeket vizsgálhatnak:
Vényköteles és vénynélküli gyógyszerek
Vényköteles és vénynélküli gyógyszerek túladagolásának oka lehet:
- túl sok gyógyszer bevétele
- több gyógyszer egymással való kölcsönhatása
- a szervezet elimináló képességének csökkenése; a gyógyszerek nagy része a májban alakul át, és az átalakult vegyület távozik a szervezetből. Ha a máj vagy a vesék nem működnek elég jól, a gyógyszerek és/vagy anyagcseretermékeik (metabolitjaik) a szervezetben felhalmozódnak.
Egy klasszikus példa toxikus anyagcseretermékkel rendelkező vénynélküli gyógyszerre a paracetamol (acetaminofen), a gyakran alkalmazott fájdalomcsillapító, ami számos vénynélküli és vényköteles gyógyszer összetevője isA paracetamol (acetaminofen) egyik anyagcsereterméke toxikus a májra, a máj azonban normál mennyiséget képes méregteleníteni. Ha ennél a mennyiségnél többet vesznek be, a toxikus anyagcseretermék felhalmozódik, károsítja a májat és néhány esetben májelégtelenséget okoz.
Kábítószerek
Kábítószerek túladagolása szintén előfordulhat. Az, hogy a sürgősségi osztályokon mely kábítószerekkel találkoznak az orvosok, attól függ, hogy milyen a közösségben való elterjedtségük, és hogy ezek az anyagok önmagukban vagy más szerekkel kombinálva akut tüneteket okoznak-e. Néhány kábítószer függőség vényre felírt gyógyszerektől (oxikodon, amfetamin) alakul ki. Vannak drogok, például a marihuána és egyéb kannabinoidok, amelyek napokig-hetekig a szervezetben maradhatnak, nem okozván túladagolási tüneteket. Más anyagok, mint a GHB (gamma-hidroxibutirát), akut tüneteket, például eszméletvesztést okozhat, de olyan gyorsan lebomlanak, hogy ritkán érdemes elvégezni a drogvizsgálatot.
További információért olvassa el a Kábítószer vizsgálata című cikket.
Háztartási szerek
Sokféle háztartási szer létezik, amit függőség miatt, vagy véletlenül fogyasztanak. Sürgős vizsgálatok között általában metanol, izopropil alkohol, etilén glikol (fagyálló) szerepel. Az etilén glikolt néhányan az etanol (vagy gabonaszesz) helyettesítéseként alkalmazzák. Más szereknek, mint a rágcsálóirtóknak, aeroszoloknak és tisztítószereknek, rovarirtóknak és nehézfémeknek, szintén lehet toxikus hatásuk. (További információért keresse fel a www.aapcc.org weboldalt.)