Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
A TPMT-t olyan pácienseknél mérik, akiknél éppen olyan tiopurin-gyógykezelést akarnak elkezdeni, mint pl. az azatioprin, vagy az orvos azt gyanítja, hogy a páciensnél a TPMT enzim hiánya miatt tapasztal mellékhatásokat. A teszt azonosítja azokat a személyeket, akiknél fennáll a súlyos mellékhatások kialakulásának kockázata, mint pl. a csökkenő vérsejtszám.
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
Az orvos TPMT vértesztet rendelhet, mielőtt a páciensnél tiopurin-gyógykezelést kezdene el, vagy ha az orvos azt gyanítja, hogy a létező mellékhatások az enzimhiány következményei.
Mit jelent az eredmény?
FIGYELEM: Mivel a referenciaérték számos tényezőtől függ (pl. a páciens kora, neme, a populáció, amelyből a mintavétel történt, a teszt módszere), az eredmények számértékei laboratóriumonként mást és mást jelenthetnek. Ezért ehhez a teszthez nem lehet általánosan érvényes referenciatartományt rendelni. Az Ön laboratóriumi leletén az a referenciatartomány van feltüntetve, amely a vizsgálatot végző laboratóriumban érvényes. Mindenképpen ajánlott az eredményeket szakorvossal megbeszélni. További információt kaphat a Referenciatartományok és jelentésük lapon.
Ha egy páciensnek nincs kimutatható TPMT-aktivitása, akkor jelentős kockázattal bír a tiopurin gyógyszerekhez társuló súlyos mellékhatások kialakulására. Rendszerint az orvos alternatív gyógyszeres kezelést fog keresni.
Az alacsony TPMT-szint kevésbé súlyos mellékhatások kockázatának teszi ki a pácienst, mint pl. a hajhullás, hasi fájdalom, hasmenés vagy a hasnyálmirigy gyulladása. Ebben az esetben az orvos csökkentheti az adagolt tiopurin gyógyszer dózisát.
Ha a páciensnek normál TPMT-vérszintje van, akkor az orvos a tiopurin gyógyszer sztenderd dózisával kezelheti a beteget.
Mit kell még tudnom?
A TPMT enzimaktivitást a vörösvértestben mérik, így ha Ön mostanában vértranszfúziót kapott, akkor a teszt eredménye pontatlan lehet.