A pajzsmirigy panel a pajzsmirigy tesztek olyan csoportja, amelyeket együtt kérhetnek a pajzsmirigy működésének értékeléséhez és a pajzsmirigy betegségek diagnosztizálásához. A pajzsmirigy panelben szereplő vizsgálatok mérik pajzsmirigy hormonok mennyiségét a vérben. Ezek a hormonok olyan vegyületek, amelyek a vérben szállítódnak és szabályozzák a szervezet anyagcseréjét – hogyan működjön és használjon fel energiát .
A pajzsmirigy panel általában tartalmazza:
TSH (tireoidea = pajzsmirigy stimuláló hormon) – a pajzsmirigy alul-, illetve túlműködésének vizsgálatára, valamint a pajzsmirigybetegségek gyógyszeres terápiájának monitorozására.
Szabad T4 (Tiroxin) - pajzsmirigy alul-, illetve túlműködésének vizsgálatára, valamint a kezelés monitorozására is alkalmazható.
Szabad T3 vagy össz T3 (Trijódtironin) - pajzsmirigy túlműködés vizsgálatára, esetlegesen a kezelés monitorozására is alkalmazható. Bizonyos esetekben a T3-gyanta felvétel (T3RU) vizsgálatot is tartalmaz a T4 érték mellett a szabad tiroxin index (FTI) kiszámításához, ez egy másik módszer a pajzsmirigy funkció kiértékelésére, ami korrigálja bizonyos fehérjék változásait, amelyek hatással lehetnek az össz T4 szintre.
A TSH (tireoidea = pajzsmirigy stimuláló hormon) az agyalapi mirigy által termelt hormon és része annak a negatív visszacsatoló körnek, mely biztosítja a pajzsmirigy hormonok (T3 és T4) stabil szintjét a keringésben. Amikor a pajzsmirigy hormonok szintje csökken, az agyalapi mirigy elválasztja a TSH-t, ami viszont serkenti a T3 és T4 termelését és felszabadulását a pajzsmirigyben. Amikor a rendszer normálisan működik, a pajzsmirigy termelés be- és kikapcsol, hogy állandó pajzsmirigy hormonszintet tartson fenn a vérben.
A T3 és T4 a pajzsmirigy által termelt két fő hormon. A pajzsmirigy egy kis pillangó alakú szerv, amely a légcsövet két oldalról öleli körül. A két hormon együtt segít a szervezet energiafelhasználás mértékének ellenőrzésében. A T3 és T4 túlnyomó többsége a vérben fehérjéhez kötve kering. Azt a kis mennyiséget, ami nem fehérjéhez kötött nevezzük „szabad” hormonoknak, ezek a biológiailag aktív hormon formák. Különböző tesztek mérik a szabad T3-t és T4-t, valamint a össz (totál) T3-t és T4-t (fehérjéhez kötött és nem kötött hormon összesége) a vérben.
A totál T3 és T4 értékeket évekig alkalmazták a pajzsmirigyfunkció jellemzésére, azonban szintjüket befolyásolja a hormonkötő fehérje mennyisége. A szabad T3 és szabad T4 szintet azonban nem befolyásolja a kötőfehérje mennyisége, ezért sokak szerint a pajzsmirigy hormon funkciót pontosabban tükrözik. Legtöbb esetben a szabad T4 kiváltja a totál T4 tesztet. Azonban néhány szakmai irányelv javasolja a totál T3 mérést, így mind a totál, mind a szabad T3 teszt alkalmazható a pajzsmirigy funkció értékelésére.