FIGYELEM: Mivel a referenciaérték számos tényezőtől függ (pl. a páciens kora, neme, a populáció, amelyből a mintavétel történt, a teszt módszere), az eredmények számértékei laboratóriumonként mást és mást jelenthetnek. Ezért ehhez a teszthez nem lehet általánosan érvényes referenciatartományt rendelni. Az Ön laboratóriumi leletén az a referenciatartomány van feltüntetve, amely a vizsgálatot végző laboratóriumban érvényes. Mindenképpen ajánlott az eredményeket szakorvossal megbeszélni. További információt kaphat a Referenciatartományok és jelentésük lapon.
A csökkent hematokrit vérszegénységre utal, amelyet például vashiány vagy más hiánybetegségek is okozhatnak. További vizsgálatokra is szükség lehet, a vérszegénység pontos okának feltárására.
Alacsony hematokrittal járó betegségek közé tartoznak továbbá még egyes vitaminok és nyomelemek hiánybetegségei, közelmúltbeli vérzés, májzsugor és a rosszindulatú daganatos betegségek.
A magas hematokrit leggyakoribb oka a kiszáradás, ilyen esetben megfelelő folyadékpótlást követően a hematokrit normális szintre tér vissza. Mindamellett egy erythrocytosisnak nevezett állapotra is utalhat – ez a fogalom a normálisnál nagyobb számú vörösvértestet jelöl. Ez csontvelői eltérés, vagy gyakrabban a tüdő nem megfelelő funkciójának kompenzálása következtében jöhet létre. (A csontvelőben több vörösvértest termelődik annak érdekében, hogy a test egészébe elegendő oxigén jusson el. Minden esetben, amikor a hematokrit tartósan magas szinten marad, az okot orvosi konzultáció keretében fel kell deríteni.
Egyébként egészséges egyének esetében egészen addig nem merül fel vérátömlesztés végrehajtása, amíg a hemoglobin 80 g/l (8 g/dl) vagy a hematokrit 24% (0,24) alá nem csökken.