Az albumin a vérben jelenlévő egyik legfontosabb fehérje. A vizelet albumin teszt kimutatja és méri az albumin mennyiségét a vizeletben. Kis mennyiségű albumin jelenléte a vizeletben a vesebetegség korai mutatója lehet. A vizeletben mért kis mennyiségű albumint néha vizelet mikroalbuminnak vagy mikroalbuminuriának is nevezik. A "mikroalbuminuriát" lassan az "albuminuria" kifejezéssel helyettesítjük, amely az albumin emelkedésére utal a vizeletben.
A plazma, ami a vér alakos elemektől mentes, folyékony része, számos különböző fehérjét tartalmaz, beleértve az albumint is. A vesék egyik fő feladata a plazmafehérjék visszatartása, ezért nem ürül a salakanyagok között fehérje a vizelettel. Két mechanizmus létezik a fehérje ürítés megakadályozására: (1) a glomerulusok gátat képeznek, ezáltal a plazmafehérjék zöme az erekben marad, és (2) a kisebb fehérjék, amelyek átjutnak ezen a szűrőn, szinte teljesen visszaszívódnak a tubulusokban.
Fehérje a vizeletben (proteinuria) leggyakrabban akkor fordul elő, ha a vesékben lévő glomerulusok vagy tubulusok sérülnek. A glomerulusok gyulladása és / vagy hegesedése lehetővé teheszi, hogy növekvő mennyiségben fehérje szivárogjon a vizeletbe. A tubulusok károsodása megakadályozhatja a fehérjék visszaszívódását.
Az albumin olyan plazmafehérje, amely nagy koncentrációban van jelen a vérben, és amikor a vesék megfelelően működnek, gyakorlatilag nincs albumin a vizeletben. Amennyiben a vese károsodott vagy megbetegedett, az albumin és más fehérjék megőrzésére való képessége kezd elveszni. Ez gyakran fordul elő krónikus betegségekben, például cukorbetegségben és magas vérnyomásban, a vizeletben növekvő mennyiségű fehérje, növekvő vese funkció károsodást tükröz.
Az albumin az egyik legelőször vizeletben megjelenő fehérje vesekárosodás esetén. Azok, akiknél folyamatosan kimutatható a albumin a vizeletükben (albuminuria), fokozottan veszélyeztetettek a progresszív veseelégtelenséggel és a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel szemben a jövőben.
A vizelet albumin tesztet használják vesebetegség szűrésére krónikus betegségben szenvedőknél, például cukorbetegségben és magas vérnyomásban. Már egészen kis mennyiségű albumint is képes kimutatni, mely jelentős vesekárosodás előtt néhány évvel a nyilvánvalóvá tehető. A legtöbb esetben az albumin és a kreatinin tesztje random, spontán ürített (nem gyüjtött) vizeletmintán történik és ebből számolják az albumin-kreatinin arányt. Ez azért történik így, hogy pontosabb jelzést kapjunk arról, hogy mennyi albumin vesztés történik vizeletbe.