Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
Az A1c-mérés elsődleges célja az, hogy cukorbetegségben huzamos időn keresztül tudjuk követni a vér glükózszintjének megfelelő beállítását. A cukorbetegség kezelésének a célja az, hogy amennyire lehetséges, a vér glükózszintje minél közelebb essen a normál vérglükózszinthez. Ez segít csökkenteni az idülten emelkedett vérglükózszinttel járó, különböző szerveket érintő komplikációkat, mint például a vese, a szem, a szív-érrendszer és az idegrendszer fokozatos károsodását. Az A1c-vizsgálat tajékoztatást ad az elmúlt pár hónap átlagos vérglükózszintről. Ez segítheti a beteget, illetve a kezelőorvost annak eldöntésében, hogy a betegség kezelése megfelelő-e vagy szükséges-e azon változtatni.
Az A1c-vizsgálatot gyakran kérik az orvosok újonnan cukorbetegséggel diagnosztizált betegeknél annak megállapítására, hogy a múltban milyen emelkedett volt a beteg vérglükózszintje. A megfelelő vérglükózszint beállításának érdekében, és ha ezt elérik, akkor ennek ellenőrzésére többször is megkérhetik ezt a vizsgálatot.
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
Attól függően, hogy milyen típusú cukorbetegségben szenved az adott beteg, valamint milyen jól beállított a beteg vérglükózszintje, az A1c-meghatározást évente kettő-négy alkalommal kérheti a kezelőorvos. Az Amerikai Diabetes Társaság ajánlása szerint:
· évente négyszer, ha I-es típusú cukorbetegségben szenved vagy II-es típusú cukorbetegsége van és inzulinkezelésben is részesül, vagy
· évente kétszer, ha II-es típusú cukorbetegsége van és inzulinkezelésben nem részesül.
Diagnóziskor vagy amikor nem megfelelő a vérglükózszint beállítása, akkor az A1c-vizsgálatot többször is kérhetik.
Mit jelent az eredmény?
Egy 1%-nyi A1c-változás egy 1,67 mmol/l-nyi (30 mg/dl-nyi) változást tükröz az átlagos vérglükózszintben. Például, a 6% A1c-érték 7,5 mmol/l (135 mg/dl) átlagos vérglükózszintnek felel meg és a 9% A1c-érték 13,5 mmol/l (240 mg/dl) átlagos vérglükózszintnek felel meg. Minél közelebb van a 6% értékhez a A1c-szint, annál megfelelőbb a vér glükózszint-beállítása. Ahogy emelkedik az A1c-szint, úgy nő a komplikációk kockázata is. Azonban nem szabad elfelejteni, hogy az átlagos vérglükózszint és a A1c-szint közötti összefüggés csak egy becslés, és függ az alkalmazott mérési módszertől és a vörösvértestek élettartamától. A laboratóriumi leleten szereplő vérglükózszint nem feltétlenül egyezik meg a fenti képlettel számolt vérglükózszinttel.
Mit kell még tudnom?
Az A1c-vizsgálat nem tükrözi az ideiglenes heveny vérglükóz-emelkedést vagy -csökkenést. Ha nem szokványos hemoglobinfajtával rendelkezik, mint például sarlósejtes hemoglobinnal, akkor csökkent a hemoglobin A és ez korlátozhatja az A1c-vizsgálat hasznosságát cukorbetegségben. Hamis csökkent szintet kapunk, ha erős vérzés utáni állapotban vagy hemolízisben szenvedőknél végzünk A1c-vizsgálatot. Vashiányos állapotban emelkedett A1c-szintet kaphatunk.