Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
A vizeletfehérje-tesztet arra használják, hogy fehérjét mutasson ki a vizeletben, és segítsen felmérni és monitorozni a vesefunkciót, kimutatni és diagnosztizálni a korai vesekárosodást és betegséget. A vizeletfehérje-tesztcsíkot a vizeletanalízis részeként rutinszerűen alkalmazzák. Ezt általánosságban szűrésre alkalmazzák a vizeletben lévő fehérje jelenlétének kimutatására. Ha a csekélytől a mérsékelt mennyiségig mutatnak ki fehérjét, akkor egy későbbi időpontban egy másik vizeletanalízist vagy tesztcsíkos fehérjekimutatást hajthatnak végre, hogy lássák, vajon van-e még mindig fehérje a vizeletben vagy az a kimutathatatlan szintre csökkent. Ha az első mintában nagy mennyiségű fehérje van és/vagy ez tartósan megmarad a második vizeletmintában, akkor az orvos 24 órás vizeletfehérje-vizsgálatot rendelhet nyomonkövető tesztként. Mivel a tesztcsík elsősorban az albumint méri, ezért 24 órás vizeletfehérje-tesztet is rendelhetnek, ha az orvos azt gyanítja, hogy az albuminon kívül egyéb fehérje is jelen lehet a vizeletben.
A vizeletfehérje-teszt azt jelzi az orvosnak, hogy fehérje van jelen a vizeletben, de azt nem, hogy milyen típus van jelen, és hogy mi a proteinuria okozója. Ha az orvos ennek az okát kutatja, akkor rendelhet szérum- vagy vizeletelektroforézis-tesztet is, hogy megállapítsa azt, hogy mely fehérjék választódtak ki és milyen mennyiségben. Ez különösen fontos, ha abnormális fehérjetermelést gyanít, mint pl. myeloma multiplex esetén. Rendelhet egy „Átfogó Metabolikus Panel”-t, hogy így megtudja a vérben lévő albumin- és összfehérjeszintet, és ennek ismeretében értékelje a vese- és májfunkciót. Ha vesebetegséget vagy károsodást feltételez, rendelhet képalkotó eljárást is a szerv állapotának felmérésére.
A fehérje/kreatinin arányt random vizeletmintából kérhetik, ha egy gyermeknél tesztcsíkos vizeletteszttel bebizonyosodik, hogy jelentős mennyiségben és tartósan van fehérje a vizeletében. Időnként a gyermekeknek (valamint a felnőtteknek) bizonyos fokú átmeneti proteinuriájuk van, nyilvánvaló vesefunkció-károsodás nélkül, és magasabb fokú fehérjekiválasztásuk lehet a vizeletbe nappal, mint éjjel. Az orvos időszakonként monitorozhatja a vizeletüket, hogy lássa, vajon a proteinuria mennyisége változik-e az idővel.
Akár 24 órás vizeletfehérje, vagy random fehérje/kreatinin arány is rendelhető, hogy segítsen monitorozni az ismert vesebetegségben és/vagy -károsodásban szenvedő beteg állapotát. A tesztcsík-vizeletfehérje és/vagy a fehérje/kreatinin arány alkalmazható rendszeres betegszűrésre, ha a betegek olyan gyógyszert szednek, amely befolyásolhatja a vesefunkciójukat.
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
A vizeletfehérje-tesztcsíkot gyakran alkalmazzák szűrőtesztként, amikor vizeletanalízist végeznek. Ez elvégezhető rutinvizsgálat részeként, terhesség során, amikor húgyúti fertőzést feltételeznek, a kórházi felvétel részeként vagy ha az orvos fel akarja mérni a vesefunkciót. Akkor is elvégezhető, ha egy korábbi tesztcsíkvizsgálat fehérjére pozitív volt, hogy lássák, vajon a fehérjeürítés tartós-e.
A 24 órás vizeletfehérje-teszt rendelhető nyomonkövető tesztként, amikor a tesztcsík azt mutatja, hogy nagy mennyiségű fehérje van jelen a vizeletben és/vagy ha a fehérjéről kimutatják, hogy tartósan van jelen. Mivel a tesztcsík elsősorban albumint mér, az orvos 24 órás vizeletfehérje-tesztet rendelhet, még akkor is, ha a tesztcsíkkal kevés fehérjét mutattak ki, ha gyanítja, hogy az albuminon kívül egyéb fehérje is ürülhet.
Ha az orvos diagnosztizálja a poteinuria okát, akkor kérhet vizeletelektroforézis-tesztet is, hogy megállapítsa, vajon mely fehérjék választódnak ki és milyen mennyiségben. Szérumelektroforézis is kérhető a vérben lévő fehérjék vizsgálatára, különösen, ha abnormális fehérjetermelést gyanítanak. Egyéb vértesztek, mint a karbamid és a kreatinin, rendelhetők a vesefunkció értékelésére, és albumin- és/vagy összfehérjeteszt végezhető a vérben lévő fehérjék vizsgálatára.
A fehérje/kreatinin arányt random vizeletmintából lehet kérni, ha a gyermeknél a vizelettesztcsíkkal bebizonyosodik, hogy jelentős mennyiségű és tartósan jelen lévő fehérje van a vizeletében. Ez akkor is rendelhető, ha a páciensnek ismert vesebetegsége és/vagy -károsodása van, és az orvos monitorozni akarja a vesefunkciót. A tesztcsík-vizeletfehérje és/vagy a fehérje/kreatinin arány random vizeletminta esetén alkalmazható a veseérintettség szűrésére, ha a beteg olyan gyógyszert szed, amely potenciálisan befolyásolhatja a vesefunkciót.
Mit jelent az eredmény?
FIGYELEM: Mivel a referenciaérték számos tényezőtől függ (pl. a páciens kora, neme, a populáció, amelyből a mintavétel történt, a teszt módszere), az eredmények számértékei laboratóriumonként mást és mást jelenthetnek. Ezért ehhez a teszthez nem lehet általánosan érvényes referenciatartományt rendelni. Az Ön laboratóriumi leletén az a referenciatartomány van feltüntetve, amely a vizsgálatot végző laboratóriumban érvényes. Mindenképpen ajánlott az eredményeket szakorvossal megbeszélni. További információt kaphat a Referencia tartományok és jelentésük lapon.
A vizeletben lévő fehérje egy figyelmeztető jel. Jelezhet vesekárosodást vagy -betegséget, fertőzés, gyógyszer, erőteljes edzés, érzelmi vagy fizikai stressz miatti ideiglenes emelkedés is lehetséges. Néhány emberben jelen lehet napközben, de éjjel nem, amikor fekszik (ortosztatikus proteinuria). Terhes nőkben a megemelkedett vizeletfehérje-szint eszméletvesztéses rángógörcsöt megelőző állapothoz (praeeclampsia) társulhat.
Amikor vesekárosodás áll fenn, a jelen lévő fehérje mennyisége általában a betegség súlyosságával függ össze, az idővel növekvő fehérjemennyiség jelzi a súlyosbodó károsodást és a csökkenő vesefunkciót. A proteinuria sok betegséghez és állapothoz társul, többek között:
• Amyloidosis
• Húgyhólyagrák
• Veleszületett szívelégtelenség
• Diabétesz
• Gyógyszeres terápiák, amelyek potenciálisan toxikusak a vesékre
• Glomerulonephritis
• Goodpasture-szindróma
• Nehézfémmérgezés
• Magas vérnyomás
• Vesefertőzés
• Mieloma multiplex
• Policisztás vesebetegség
• Szisztémás lupus erythematosus
• Húgyúti fertőzés
Mit kell még tudnom?
A vizeletfehérje kimutatására szolgáló különböző módszerek változó érzékenységűek, teljesítményűek. Például a pozitív tesztcsík-vizeletfehérje eredmény lehet egyéb forrásból származó fehérje miatt is, mint pl. a vizeletbe kerülő vér, ondó vagy hüvelyváladék. Mivel ez elsősorban albumint mér, a tesztcsík eredménye időnként normál lehet akkor is, ha jelentős mennyiségű egyéb fehérje van a vizeletben. A 24 órás vizeletmintából történő meghatározás adja meg a 24 óra alatti fehérjekiválasztási mennyiséget. Ez csak akkor lesz pontos, ha az összes vizeletet összegyűjtik. A fehérje/kreatinin arány több mint egy pillanatnyi felmérés arról, hogy a gyűjtés idején mennyi fehérje van a vizeletben.