Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
A vasvizsgálat a transzferrin által hordozott vas mennyiségének mérésére használható. A transzferrin vasat szállít a belektől az azt felhasználó sejtekig. Vérszegénységben szenvedő betegek esetében a vasvizsgálat segíthet eldönteni, hogy a vérszegénység vashiány következtében jött-e létre. Abban is segíthet, hogy felismerjük, hogy a vérszegénység hátterében idült betegség áll.
A direkt vas- és a transzferrin szaturáció-vizsgálatok együttesen alkalmasak az örökletes hemokromatózis szűrésére. A College of American Pathologists (Amerikai Patológusok Szakmai Kollégiuma) ajánlásában szerepel minden 20 évnél idősebb személy hemokromatózis-szűrése, a vizsgálat és az időben megkezdett kezelés alacsony költségei miatt. Más szervezetek még nem ajánlják a szűrést, mivel még nem lehetséges annak megállapítása, hogy a kóros gén hordozói közül kikben fognak megjelenni a tünetek és alakul ki szervkárosodás és kikben nem. Jelenleg is számos tanulmány folyik a megfelelő szűrési stratégia kidolgozására, annak érdekében, hogy meghatározzák a szűrés időpontját és módját.
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
A vasvizsgálatokat nem végzik el rutinszerűen. Kóros hemoglobin- és hematokritszintek esetében azonban a vasvizsgálatok igen hasznosak lehetnek a vérszegénység okának a felderítésében. A vasvizsgálatok vashiány kezelése során arra is alkalmasak, hogy megállapítsuk, hogy a vas megfelelően felszívódik-e, illetve, hogy észleljük, ha már elegendő vas került bevitelre. A tesztet akkor is elvégezhetik, ha túl magas vasszint gyanúja merül fel. Hemokromatózisra utaló tünetek jelentkezésekor a vas vizsgálata a legmegfelelőbb a diagnózis megerősítésére. Azoknál a gyerekeknél, akik vastablettákat nyeltek le, a vasszint-meghatározás az egyetlen lehetőség a mérgezés súlyosságának megállapítására.
Mit jelent az eredmény?
FIGYELEM: Mivel a referenciaérték számos tényezőtől függ (pl. a páciens kora, neme, a populáció, amelyből a mintavétel történt, a teszt módszere), az eredmények számértékei laboratóriumonként mást és mást jelenthetnek. Ezért ehhez a teszthez nem lehet általánosan érvényes referenciatartományt rendelni. Az Ön laboratóriumi leletén az a referenciatartomány van feltüntetve, amely a vizsgálatot végző laboratóriumban érvényes. Mindenképpen ajánlott az eredményeket szakorvossal megbeszélni. További információt kaphat a Referenciatartományok és jelentésük lapon.
Az alacsony vaskoncentráció legtöbbször vashiány következménye, főleg ha a transzferrin és/vagy a TVK is magas. Idült betegségekben az alacsony vaskoncentrációhoz alacsony transzferrin és/vagy TVK tartozhat.
Magas szérumvas-koncentrációt többszörös vérátömlesztés, vasinjekciók, ólommérgezés, májbetegség vagy vesebetegség esetén láthatunk. A hemokromatózis a magas vaskoncentráció leggyakoribb oka.
Mit kell még tudnom?
A vasvizsgálathoz a mintát reggel, éhgyomorra kell levenni. A vizsgálatot megelőző 24 órában nem szabad vaspótló tablettákat szedni. A vas az ételekből és tablettákból gyorsan felszívódik és ennek következtében hamisan magas értékeket mérhetünk.
Magas vaskoncentráció alakulhat ki többek között az alábbi anyagok miatt: fogamzásgátló tabletták, ösztrogéntartalmú készítmények, vaspótló étrendi kiegészítők, nagy mennyiségű alkohol, metildopa, kloramfenikol.
Alacsony vaskoncentrációt okozhat többek között az ACTH (egy hormon), a kolchicin, a deferoxamin, a meticillin és a tesztoszteron.