Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
Az immunreaktív tripszin (IRT) meghatározását az újszülöttkori szűrővizsgálatok részeként alkalmazzák cisztás fibrózis fokozott kockázatának szűrésére. Ezenkívül használják még hasnyálmirigy-elégtelenség diagnózisának alátámasztására, gyermekekben és felnőttekben egyaránt.
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
A vizsgálatot újszülöttek cisztás fibrózisra történő szűrésének keretében kérik, ha a babának mekónium ileusza van (az újszülöttnek az élet első 24 – 48 órájában nincs széklete), valamint első vizsgálatként cisztás fibrózis gyanújának alátámasztására olyan, tüneteteket mutató csecsemőknél, akik nem választanak ki elegendő verejtéket ahhoz, hogy náluk a verejték-klorid (elektrolit) meghatározása elvégezhető legyen. Tripszinogén vizsgálatot kérhetnek akkor is, ha gyermeknél vagy felnőttnél cisztás fibrózisra vagy hasnyálmirigy nem megfelelő működésére utaló tüneteket tapasztalnak. A jellegzetes tünetek a következők: tartós hasmenés, bűzös, nagy tömegű, zsíros széklet, alultápláltság, vitaminhiány.
A tripszinogén vizsgálat eredménye nem diagnosztikus értékű; számos téves, főleg álpozitív eredmény is előfordul. Ennek nem a laboratóriumi technológia alkalmatlansága az oka, hanem az, hogy a CF és hasnyálmirigy-diszfunkció mellett más állapotok is pozitív IRT reakcióhoz vezethetnek. Ennek megfelelően az emelkedett szintet jelző, kóros állapotra utaló eredményeket más vizsgálatokkal is alá kell támasztani. Erre alkalmas lehet pl. a CF génmutációs teszt és/vagy verejték-klorid vizsgálata. Amennyiben ezek valamilyen okból nem kivitelezhetők, akkor a megerősítéshez egy másik, egy hónapon belül végzett IRT vizsgálat eredménye is megfelelő.
Mit jelent az eredmény?
FIGYELEM: Mivel a referencia érték számos tényezőtől függ, (pl. a páciens kora, neme, a populáció, amelyből a mintavétel történt, a teszt módszere), az eredmények számértékei laboratóriumonként mást és mást jelenthetnek. Ezért ehhez a teszthez nem lehet általánosan érvényes referencia tartományt rendelni. Az Ön laboratóriumi leletén az a referencia tartomány van feltüntetve, amely a vizsgálatot végző laboratóriumban érvényes. Mindenképpen ajánlott az eredményeket szakorvossal megbeszélni. További információt kaphat a Referencia tartományok és jelentésük lapon.
A vérből mért emelkedett IRT szint újszülötteknél cisztás fibrózisra utal. Emellett gyermekeknél és felnőtteknél is elégtelen lehet a hasnyálmirigy-enzimek termelése, fennállhat a hasnyálmirigygyulladás vagy hasnyálmirigyrák lehetősége.
Az emelkedett IRT-szintek értékelésekor figyelembe kell venni, hogy a meghatározás téves pozitív eredményt is adhat, ezért a kimutatást további vizsgálatoknak kell követnie. Amennyiben az IRT szint negatívnak bizonyul, de a gyermeknek cisztás fibrózisra utaló tünetei vannak, mérlegelni kell más CF tesztek, például verejték-klorid és/vagy CF génmutációs vizsgálat elvégzését.
Mit kell még tudnom?
Az IRT teszt nem alkalmas a CF mutációt hordozó heterozigóták azonosítására. Ezeknél a személyeknél a tripszinogén-termelés és hasnyálmirigy-funkciók nem érintettek. A valóban CF-ben szenvedő betegekben az IRT emelkedés mértéke nem tükrözi betegség súlyosságát (azaz kissé emelkedett IRT szint mellett is a betegség súlyos lefolyású lehet, és fordítva).