A hasnyálmirigy gyulladása lehet heveny vagy idült. A heveny betegség súlyos hasi fájdalommal jár, mely a gyomor tájékáról sugárzik hátrafelé. A pancreatitis a hasnyálmirigy enyhe megnagyobbodásától az életet veszélyeztető szervi működészavarig bármilyen súlyosságú lehet. Az idült hasnyálmirigy-gyulladás egy fokozatosan romló kórkép, melyben heveny fellángolások is előfordulnak (ezek hasi fájdalmat okoznak), s a hasnyálmirigy állománya fokozatosan károsodik.
A hasnyálmirigy keskeny, lapos szerv, mely mélyen a hasüregben, a gyomor mögött és a máj alatt helyezkedik el. A külső elválasztású hasnyálmirigy-szövet erős hatású enzimeket (melyek a zsírok, a fehérjék és a szénhidrátok lebontásában vesznek részt) és a gyomorsav semlegesítésére bikarbonátot termel. Belső (endocrin) elválasztású mirigyként a szigetekben elhelyezkedő sejtjei pedig az inzulin és glukagon nevű hormonokat termelik. Ezek szabályozzák a cukor (glükóz) bejutását a sejtekbe.
Normális körülmények között a hasnyálmirigyben termelődött emésztőenzimek (napi több mint 2,0 liter, enzimekben és bikarbonátban gazdag szerkétum) inaktív formában kerülnek a patkóbélbe (duodenum, a vékonybél első szakasza). Hasnyálmirigy-gyulladás esetén az enzimek nem tudnak bejutni a bélbe, és még a hasnyálmirigyen belül aktiválódnak, a mirigy önemésztődését és károsodását okozva.
A hasnyálmirigy-gyulladás kialakulásának folyamata még nem teljesen tisztázott. Annyi bizonyos, hogy férfiakban gyakrabban fordul elő a betegség, mint nőkben, pedig kiváltásában szerepet játszik az alkoholizmus és az epehólyag betegségei (pl. epekő, mely elzárja a hasnyálmirigy fején is keresztülhaladó és a hasnyálmirigy kivezető csövébe torkolló epevezetéket). Az esetek 80%-ában ez a két kórkép áll a heveny hasnyálmirigy-gyulladások hátterében, és az idült hasnyálmirigy-gyulladás kialakulásában is fontos szereppel bírnak. Az esetek egy másik 10%-ának oka ismeretlen marad (idiopathiás), a fennmaradó 10% okai között pedig szerepelhet:
-
gyógyszerek (pl. valproinsav, ösztogén)
-
vírusfertőzés (mumpsz, Epstein-Barr, Hepatitis A és B)
-
hypertrigliceridaemia (emelkedett vérzsírszint)
-
cisztás fibrózis, Reye-szindróma
-
hasnyálmirigyrák
-
a hasnyálmirigy környékén végzett sebészi beavatkozás (pl. epehólyagműtét) vagy a hasnyálmirigyet ért trauma