FIGYELEM: Mivel a referencia érték számos tényezőtől függ, (pl. a páciens kora, neme, a populáció, amelyből a mintavétel történt, a teszt módszere), az eredmények számértékei laboratóriumonként mást és mást jelenthetnek. Ezért ehhez a teszthez nem lehet általánosan érvényes referencia tartományt rendelni. Az Ön laboratóriumi leletén az a referencia tartomány van feltüntetve, amely a vizsgálatot végző laboratóriumban érvényes. Mindenképpen ajánlott az eredményeket szakorvossal megbeszélni. További információt kaphat a Referencia tartományok és jelentésük lapon.
Az LDH emelkedése és az LDH izoenzimek egymáshoz viszonyított arányainak megváltozása többnyire szövetkárosodást jelez. Az LDH szint általában a szövetkárosodás kezdetekor kezd el emelkedni, bizonyos idő múlva tetőzik, majd esni kezd. Például szívinfarktus esetén a totál LDH vérszintje 24-48 órán belül emelkedik, 2.-3. napon át magas marad, és 10-14 nap múlva tér vissza a kiindulási értékre.
Emelkedett LDH szinttel járnhatnak az alábbiak:
- Agyvérzés (stroke)
- Gyógyszermelléhatás: érzéstelenítő szerek, aszpirin, narkotikumok, prokainamidok
- Alkohol fogyasztás
- Hemolitikus anémia (lásd fennt)
- Vészes vérszegénység (B12 vitamin hiány; megaloblasztos anémiák, fólsav hiány)
- Mononukleózis (mononucleosis infectiosa; cytomegalovirus vagy Epstein-Barr virus fertőzés)
- Tüdő- vagy bélinfarktus (szövetelhalás a vérellátás megszűnése miatt)
- Vesebetegség
- Májbetegség
- Izomdisztrófiák (izomsorvadás, az izmok öröklött elfajulásos betegsége, melynek következtében az izmok tömege és ereje folyamatosan csökken)
- Hasnyálmirigy-gyulladás
- Daganatok egyes típusai
Egyes idült folyamatokban, valamint néhány gyógyszer hatására az LDH szint kismértékben bár, de tartósan emelkedett lehet.
Az alacsony LDH szint jobbára nem jelez problémát. (Néha alacsony LDH szint mérhető nagy mennyiségű aszkorbinsav (C vitamin) elfogyasztása után.)