Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
A GGT-vizsgálat segít a máj és epeút károsodásának azonosításában. Amíg néhány orvos minden májbetegségre gyanús betegtől kéri a vizsgálatot, mások csak arra használják, hogy segítsen megmagyarázni más elváltozások okait, vagy ha túlzott alkoholfogyasztást gyanítanak. Például, míg az epeútbetegségben és néhány májbetegségben az ALP és a GGT is emelkedett, addig a csontbetegségben csak az ALP emelkedett. Ha a GGT-szint normál, de az ALP-szint emelkedett, az ok nagy valószínűséggel a csontbetegség. A GGT-vizsgálat használható az idült alkoholfogyasztás szűrésére (a szintje emelkedett az idült alkoholfogyasztók 75%-ában).
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
Májbetegségre jellemző tüneteket mutató betegeknél a kezelőorvos általában a GGT-vizsgálatot más vizsgálatokkal együtt kéri. A májkárosodás néhány tünete a sárgaság, hányinger, hányás, puffadás, hasi fájdalom, viszketés és fáradékonyság.
A GGT-szint emelkedett a legtöbb heveny máj- vagy epeút-károsodásnál, de nem alkalmazható a különböző májkárosodást okozók megkülönböztetésére. Emiatt a GGT-vizsgálat vita tárgya, és az USA-ban a National Academy of Clinical Biochemistry and the American Association for the Study of Liver Diseases nem ajánlja a GGT-vizsgálatot. Ezen ajánlások alapján a GGT-vizsgálat hasznos lehet az ALP emelkedésének a kivizsgálásában. A GGT hasznos lehet azon betegek követésére, akiknek a kórtörténetében alkoholabúzus szerepel, és azután részt vettek egy alkoholelvonó kezelésben.
Mit jelent az eredmény?
A kezelőorvosok általában nem foglalkoznak alacsony vagy normál szintekkel, ezek arra utalnak, hogy a beteg nagy valószínűséggel nem szenved májbetegségben.
Az emelkedett GGT-szint azt jelzi, hogy valami nincs rendben a májjal, de az okra nem tud fényt deríteni. Általánosan elmondható, hogy minél magasabb a szintje, annál nagyobb fokú a májkárosodás. Az emelkedett szint lehet májbetegség miatt, de lehet kongesztív szívelégtelenség, alkoholfogyasztás, vényköteles és vény nélkül kapható gyógyszerek szedése miatt, mint például a nem szteroid gyulladásgátló szerek (NSAID), zsírszintcsökkentő szerek, hisztaminblokkolók (gyomorsav túltengésének kezelésére), antimycoticumok, antiepilepticumok, antidepresszánsok és hormonok, mint például tesztoszteron szedése esetén.
Mit kell még tudnom?
A GGT-vizsgálat előtti 24 órában kis mennyiségű alkoholfogyasztás is ideiglenes GGT-szint-emelkedést okozhat. Ha ez történik, a kezelőorvos kérhet egy ismételt vizsgálatot.
A GGT-szint étkezés után csökken, tehát célszerű akkor végeztetni a vizsgálatot, amikor már 8 órája éhgyomorral van.
A dohányzás emelheti a GGT-szintet.
Nőkben életkorral emelkedik a GGT-szint, a férfiakban azonban nem, s rendszerint a férfiakban magasabb is.
A európaiakhoz képest az afrikai származásúakban kétszer magasabb a GGT-szint.