Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
A CEA vizsgálata nem elsősorban a rák diagnozisának elkészítéséhez, hanem a rákos beteg kezelési hatékonyságának monitorozására alkalmazható. Azoknál a betegeknél alkalmazzák leginkább, akiknek a rákos daganatát valamilyen (pl. műtéti) úton eltávolították, és kíváncsiak arra, hogy a rák nem újul-e ki, - akár lokálisan, akár áttéteken keresztül. A CEA vizsgálati eredményét felhasználhatják a betegség állapotának, kiterjedésének, valamint a betegség prognózisának becslésére is. A vizsgálat elsősorban azoknál alkalmazható, akiknek gastrointestinalis (gyomor-bél) rákjuk van. Különösen hasznos vastagbélrák esetén, de jól alkalmazható a tüdő-, emlő-, máj-, hasnyálmirigy-, gyomor- és a petefészekrákos betegek monitorozásában is.
Mivel nem minden daganat termel CEA-t, így a CEA vizsgálat általános lakossági szűrésre nem alkalmas.
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
A CEA vizsgálatot leginkább a rákos betegek kezelésének kezdetekor és a terápia alatt alkalmazzák a terápia hatékonyságának nyomon követésére. Használják még a páciens kezelés befejezése utáni ellenőrzésére is. Főleg gastrointestinális rák esetén kérik, de alkalmazzák egyéb rákféleségek kezelésekor is.
Mit jelent az eredmény?
FIGYELEM: Mivel a referencia érték számos tényezőtől függ, (pl. a páciens kora, neme, a populáció, amelyből a mintavétel történt, a teszt módszere), az eredmények számértékei laboratóriumonként mást és mást jelenthetnek. Ezért ehhez a teszthez nem lehet általánosan érvényes referencia tartományt rendelni. Az Ön laboratóriumi leletén az a referencia tartomány van feltüntetve, amely a vizsgálatot végző laboratóriumban érvényes. Mindenképpen ajánlott az eredményeket szakorvossal megbeszélni. További információt kaphat a Referencia tartományok és jelentésük lapon.
A terápia megkezdésekor mért CEA-szint többé-kevésbé arányos a daganat kiterjedtségével: Alacsonyabb, esetleg normál a szint azoknál a betegeknél, akiknek kisebb és korai stádiumú a daganata, míg az előrehaladottabb stádiumú tumoros betegeknél, vagy azoknál, akiknek a daganata teljesen szétszóródott a szervezetükben a CEA-szint emelkedett vagy kifejezetten magas. Ha a terápiát, műtétet követően a CEA-szint a "normál" értékre csökken, ez azt jelenti, hogy a CEA-t termelő daganat eltűnt. Egy folyamatosan emelkedő CEA-szint azonban az első jele lehet a tumor visszatérésének, kiújulásának. Ugyancsak emelkedhet a vér CEA-szintje, ha a daganat szétszóródik más szervekbe, sőt, az emelkedett CEA-szint megjelenhet más testfolyadékokban is. Például, ha a CEA kimutatható a liquorban (agyi-gericvelői folyadékban), akkor ez nagy valószínűséggel központi idegrendszeri áttétet jelez.
Mit kell még tudnom?
A CEA egy olyan fehérje, amely normál körülmények között a magzatok embryonalis szöveteiben fordul elő. Mire a csecsemő megszületik, a CEA szintje a kimutathatósági határ alá csökken, gyakorlatilag a vérből eltűnik.
A CEA jelenléte nem kizárólag tumorra utal. Emelkedett lehet a szintje nem rákkal kapcsolatos állapotokban is, pl. a gyulladás ok néhány formájában, cirrhosisban, és fekélynél. A dohányosoknak pedig magasabb a CEA-szintje, mint a nem dohányosoknak.