A B-sejtek DNS-ükben meghatározott területeket (géneket) tartalmaznak,amelyek az antitestek (más néven immunglobulinok) termelését kódolják. Az immunglobulin gének számos, nem folyamatos kódoló szegmensből állnak. Ahogy a B-sejtek fejlődnek és érnek, ezek a DNS-szegmensek szabályozott módon átrendeződnek, így minden érett B-sejt egyedi átrendeződési profillal rendelkezik. Amikor a szervezet antigénnek, például baktériumoknak vagy vírusoknak van kitéve, a B-sejtes immunglobulin gének állandó átrendeződésen mennek keresztül, hogy a fenyegetés ellen irányuló antitesteket termeljenek. Például, ha valaki ki van téve egy rubeola vírusnak, akkor a B-sejtek egy része megváltozik, és rubeola antitest-kiválasztó sejtekké válik. Ha egy személy hepatitis B vírusnak van kitéve, akkor a B-sejtek egy része hepatitisz B antitest-kiválasztó sejtekké válik.
A szervezet antitest „tervrajzok” könyvtárát tartja fenn, így a következő alkalommal, amikor fenyegetésnek van kitéve, a B-sejt-terv segítségével gyorsan nagy mennyiségű specifikus antitestet termelhet. Ez azt jelenti, hogy az érett B-sejtek populációja általában változatos (poliklonális): kis mennyiségű, sokféle antitesttel és a specifikus antitestek átmeneti növekedésével rendelkezik, ha ez szükséges az expozíció elleni küzdelemhez. Ebben a helyzetben a B-sejtexpanziók poliklonálisak, minden klón viszonylag kevés sejtet tartalmaz, és egyetlen klón sem dominál.
A B-sejtes limfóma esetén abnormális B-sejt képződik, és klónozza önmagát. Az azonos, klónozott (monoklonális) sejtek nem működnek normálisan, szaporodásukat nem szabályozza az immunrendszer, és előfordulhat, hogy nem pusztulnak el, mint a normál sejtek. A B-sejtek monoklonális populációja felhalmozódik, elkezdi kiszorítani a normális sejteket, és végül a nyirokrendszeren és a véren keresztül más nyirokcsomókba vagy szövetekbe, beleértve a csontvelőt is átterjedhet.
Az összes termelt monoklonális B-sejt immunglobulin gén átrendeződési profilja azonos lesz. A neoplasztikus klónok általában nagyok, ezért a klonális sejtek az érintett szövetekben (például nyirokcsomókban, csontvelőben, vérben, testnedvekben) jelen lévő domináns B-sejtek. A domináns immunglobulin génátrendeződési profil kimutatása gyakran neoplasztikus B-sejt populáció jelenlétét jelzi. Ez segíthet a B-sejtes limfóma diagnózisának felállításában,vagy a kezelés után visszamaradt vagy visszatérő betegség értékelésében.