Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
Bár néhány orvos önmagában kéri a plasma vagy vizelet aldosteronszint meghatározását, az esetek többségében a reninszint és az aldosteronszint együttes meghatározása (és alkalomszerűen a cortisol meghatározás is) szükséges ahhoz, hogy teljes képet kapjunk a hormontermelésre vonatkozóan. Kérhetik ezeket a vizsgálatokat olyan kórképek kórmeghatározására és a betegség lefolyásának követésére, melyek aldosteron túltermeléssel vagy hiánnyal hozhatók összefüggésbe. Az alábbi táblázat mutatja a renin, aldosteron és cortisol változásokat különböző kórképekben.
KórképAldosteronCortisolRenin
Primaer hyperaldosteronismus (Conn syndroma)
MagasNormálAlacsonySecundaer hyperaldosteronismusMagasNormálMagasCushing syndromaAlacsony-normálMagasAlacsonyMellékvese elégtelenség (Addison kór)AlacsonyAlacsonyMagasHypophysis betegségNormálAlacsonyNormál
A primaer hyperaldosteronismust a mellékvese aldosteron túltermelése okozza. A túltermelés oka általában az egyik mellékvese jóindulatú daganatos elváltozása. A magas aldosteronszint fokozza a nátrium (só) visszaszívódását és a kálium ürítését a vesékben, amely így electrolit egyensúlyzavart eredményez. A primaer hyperaldosteronismust Conn syndromának is nevezik. Nincsenek jellegzetes tünetek, rendszerint csak izomgyengesség mutatkozik a túl alacsony a káliumszint miatt. A magas vérnyomás és az alacsony káliumszint együttes jelenléte indokolja a hyperaldosteronismus irányú kivizsgálást.
Secundaer hyperaldosteronismust - amely a leggyakrabban fordul elő - bármi okozhatja, ami csökkenti a vesék véráramlását, csökkenti a vérnyomást vagy a nátriumszintet. A legfontosabb ok a veséket ellátó vérerek szűkülete az úgynevezett renalis arteria stenosis, amely magas vérnyomást eredményez a fokozott renin és aldosteron secretio miatt, és műtéti beavatkozással vagyis angioplasticával szüntethető meg. (Az angioplastica során egy kathetert vezetnek az ágyék egyik erén keresztül a szűkületet okozó terület tágítására.) Néha annak kivizsgálására, hogy csak az egyik vagy mindkét vese érintett-e, egy kathetert vezetnek az ágyék egyik erén keresztül a vesét vérrel ellátó vénába, és közvetlenül a veséből vért szállító vénából vesznek vérmintát (renalis vénás reninszint): ha az egyik oldalon jelentősen magasabb a vérszint, akkor az arteria szűkület jelenlétére enged következtetni. Hasonlóképpen néha mindkét mellékvese vénából vesznek vérmintát annak kiderítésére, hogy van-e különbség az aldosteron (és néha cortisol) termelésben a két mellékvese között. Secundaer hyperaldosteronismus észlelhető congestiv szívelégtelenségnél, cirrhosisnál, vesebetegségnél és terhességi toxaemiánál is.
Hypoaldosteronismus (csökkent termelés) gyakran a mellékvese-elégtelenség részeként mutatkozik, és dehydratiót (kiszáradást), alacsony vérnyomást, hyperkalaemiát (magas káliumszintet) és hyponatraemiát (alacsony nátriumszintet) okoz.
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
A plasma és/vagy a 24 órán át gyűjtött vizelet aldosteron és a plasma renin vizsgálatot kérhetik, ha a beteg magasvérnyomás betegségben szenved és alacsony a káliumszintje. Akkor is kérik az aldosteron vizsgálatot (rendszerint más vizsgálatokkal együtt), amikor a kezelőorvos mellékvese elégtelenségre gyanakszik. A primaer hyperaldosteronismus egy potenciálisan gyógyítható ok olyan magasvérnyomás betegségnél, amely hagyományos vérnyomáscsökkentő szerekkel nem kezelhető, ezért kérhetik az aldosteron és renin vizsgálatot akkor is, amikor hatásos kezelési lehetőségeket keresnek a vérnyomás csökkenésre.
Mit jelent az eredmény?
A plasma aldosteron, cortisol és renin változásokat a fenti táblázat foglalja össze. A magas szérum és vizelet aldosteronszint alacsony plasma reninszinttel együtt primaer aldosteronismust jelez. A magas aldosteronszint és reninszint a secundaer aldosteronismus jellemzője.
Az alacsony aldosteronszint gyakran mellékvese elégtelenség vagy Addison kór miatt van. Congenitalis adrenalis hyperplasiában szenvedő csecsemőkben hiányzik az egyik cortisol termeléshez szükséges enzim, néhány esetben ez csökkenti az aldosteron termelést is. Ez egy ritka oka az alacsony aldosteronszintnek.
Mit kell még tudnom?
Az étrendben használt só mennyisége és a szedett gyógyszerek (mint például a recept nélkül kapható, nem steroid osztályba sorolható fájdalomcsillapítók, mint például a Motrin és az Advil, a vízhajtók, a béta blokkolók, a steroidok, az angiotensin convertáló enzim- (ACE)gátlók és a fogamzásgátlók) befolyásolhatják a vizsgálati eredményeket. E gyógyszerek java részét a magas vérnyomásbetegség kezelésére alkalmazzák. A kezelőorvos tájékoztatni fogja arról, hogy az aldosteron vizsgálat alapján változtatni kell-e az étkezéssel bevitt nátrium (só) mennyiségén, a vízhajtók vagy más gyógyszerek szedésén, vagy a testedzési programon.
Súlyos betegségeknél az aldosteronszint nagyon lecsökkenhet. Ekkor a vizsgálat eredménye nem jelent hasznos információt, ezért a meghatározást nem is szokták kérni.
Stress és kimerítő testedzés ideiglenesen növeli az aldosteronszintet.
Az aldosteron (és a renin) meghatározása nem tartozik a rutin vizsgálatok közé, a meghatározást csak erre specializálódott laboratóriumban végzik. A vizsgálat indikálása előtt célszerű tájékozódni, hogy hol és milyen feltételekkel végzik el a vizsgálatot.