A petefészek daganatok 3-5%-a granulózasejtes tumor. A daganatsejtek petefészek differenciáltságúak, jellemzően ösztrogén termelők,2-3%-ban androgén termelők, de számos esetben hormonálisan némák. A daganat állhat csak granulózasejtekből, de sokszor kevert szövettan jellemzi. A kórjóslat a daganat stádiumától és méretétől, illetve a mitotikus aktivitástól függ. A legtöbb esetben korai stádiumban ismerik fel, mert hamar tüneteket okoz,ellentétben a laphám eredetű petefészek tumorokkal. Leggyakoribb tünete a hormon termelés miatti rendellenes vérzés, de megjelennek az általánosan daganatokra jellemzőeltérések, mint a gyomor- és bélrendszeri panaszok, hasi puffadás, diszkomfort,teltségérzés, gyomorégés, emésztési zavarok, hasi és/vagy deréktáji fájdalom,vizelési és székelési panaszok, fogyás, haskörfogat növekedés, nehézlégzés.
Menopauzális státusz alapján 3 csoportba sorolhatók a tünetek. A nemi érés előtt kialakult daganatok korai nemi érésben nyilvánulnak meg. Megnőnek az emlők, a külső és belső nemi szervek beérnek, a szemérem és hónaljszőrzet kinő. Megvonásos vérzések is jelentkeznek,de ovuláció nincs, átmenetileg fokozott a növekedés.
Felnőttkorban emlőfájdalom,emlőfeszülés, mióma, endometriózis, átlagosnál bővebb intenzívebb vérzés, majd a menstruáció kimaradása jelenik meg tünetként. A méhnyálkahártya kórosan megvastagszik, cisztásan elfajul.
Menopauzában, a vérzések ismételten megjelennek, a miómák növekedni kezdenek, polipok alakulnak ki a nyálkahártyákon és az ösztrogének, sejtszaporodást serkentő hatása.miatt, endometrium carcinoma indulhat el.
Szűrővizsgálat a petefészek tumorok esetében nem létezik, így a granulózasejtes ovarium daganatokat sem lehet„rákmegelőző állapotban” elkapni. A már kialakult daganat időbeni felismerésének van nagy jelentősége. Ritka tumor révén, speciális tumor markere,az inhibin B nincs benne a rutin laborvizsgálatokban, Ha felmerül a petefészekdaganat gyanúja, akkor CA125-t, HE4-t mérnek és ROMA indexet határoznak meg. Korai stádiumban jellemzően ezek az értékek negatívak, csak előre haladott stádiumban emelkednek, ugyanis a hashártyaérintettség már emeli a markereket. Így az inhibin B-t után követésre használják. A diagnózishoz általában a műtéti preparátumból készült szövettani eredménnyel jutnak. De a műtétig számos vizsgálat szükséges.
Amikor megjelenik a páciens egy nőgyógyászati rendelésen a panaszaival, vizsgálattal kell kizárni vagy igazolni a daganat gyanúját. Fizikális vizsgálattal a nagyobb méretű daganat tapintható. Ultrahang vizsgálattal további információkhoz jutnak.Ezt követően mellkas-has-kismedence CT-t végeztetnek, hogy meggyőződjenek a stádiumról, mert a műtéti tervet ez alapján kell előkészíteni. Kismedence MR vizsgálat során a granulózasejtes petefészek daganat típusos képet ad, Radiomorfológiai jellemzői, hogy minden esetben jól körülírt, nem infiltratív jellegű képletként mutatkoznak, leggyakrabban lobulált, ritkábban ovoid alakban.
Korai stádiumban a műtét az elsődleges megoldás, kemoterápia csak nem műthető tumor esetén jön szóba. Míg a hámeredetű tumorokat előrehaladottabb állapotban mindig kemoterápiával előkezelik, addig a granulózasejtes tumorok, egy-két kivételtől eltekintve műtéttel eltávolíthatóak és csak műtét utáni terápiaként alkalmaznak kemoterápiát, ha előrehaladottabb stádium derül ki.
Első műtét során, ha a termékenységmegőrzése nem cél, eltávolítják a méhet a kétoldali petevezetővel,petefészkekkel és a csepleszt, akkor is, ha nem minden szerv daganatos. Minden alkalommal áttapintják a hasüreget és eltávolítják az esetleg talált áttéteket.Kiújulás esetén csak a daganatos áttéteket műtik ki, és mindig kemoterápiát adnak a páciensnek, ha beleegyezik. Amennyiben méhtestrákkal együtt fedezik fel a daganatot, a műtét során nyirokcsomó-eltávolítás is szükséges lehet, illetve utókezelés során, ha sugárérzékeny a petefészek tumor, sugárterápia is szóba jön. Az után követés fizikális vizsgálattal és tumor marker (Inhibin B, CA125,HE4) méréssel történik. Amennyiben eltérést tapintanak vagy emelkedő markertmérnek, képalkotó vizsgálatra küldik a pácienst.
A hámsejt eredetű petefészek daganatok 75%-a 2 éven belül kiújul. A granulózasejtes tumorok esetében ez lényegesen kevesebb és alacsony malignitása miatt megjelenése akár évtizedekkel későbbre várható.Viszont az ismételt kiújulás már jelentősen korábban jelenik meg az előzőkiújuláshoz képest.