A lisztérzékenység kivizsgálása általában a rá jellemző autoantitestek kimutatásával kezdődik, majd biopsziával erősítik meg a diagnózist. Az autoantitestek kimutatását főleg tünetes egyénekben használják a lisztérzékenység diagnosztizálására és követésére, de alkalmas a már diagnosztizált személy közeli családtagjainak szűrésére is.
Fontos: ha felmerül a cöliákia diagnózisának a lehetősége és autoantitest vizsgálatra kerül sor, TILOS lisztmentes étrendre térni, mivel ebben az esetben a vizsgálat eredménye nem értelmezhető (álnegatív lesz). Ha már gluténmentes étrendet tart a beteg, a vizsgálat végzése felesleges.
Az autoantitestek két fő típusának, az IgA-nak és IgG-nek a kimutatása is lehetséges, de az IgA tesztek specifikusabbak, ezért majdnem kizárólag ezeket használják. Az IgA a gyomor-bél rendszeri nyálkahártya által elsődlegesen kiválasztott antitest. A cöliákiás emberek 2-3%-ának azonban IgA hiánya van, ami miatt álnegatív lehet a teszteredmény, ha nem végzik el náluk az IgG osztályú autoantitestek vizsgálatát.
Általánosan vizsgált cöliákia specifikus antitestek:
- Szöveti transzglutamináz elleni IgA antitest (anti-tTG): ez a cöliákia legérzékenyebb és legspecifikusabb szerológiai tesztje, amit elsőként szoktak végezni. Az IgG osztályú anti-tTG vizsgálata kevésbé érzékeny és specifikus, de IgA hiány esetén ennek jelenlétét is vizsgálni kell.
- Az immunglobulin A (IgA) mennyiségi meghatározása: ezt a vizsgálatot általában az anti-tTG teszttel együtt rendelik az IgA hiány kimutatására.
- Deamidált gliadin peptid (DGP) elleni IgA antitest: ez a teszt pozitív lehet olyan lisztérzékeny egyéneknél, főleg kisgyermekeknél, akik negatívak az anti-tTG-re; az IgG osztályú anti-DGP-t pedig az anti-tTG IgG-vel együtt alacsony IgA vagy IgA hiány esetén érdemes meghatározni.
Ritkábban vizsgált autoantitestek:
- Endomizium ellenes antitest (EMA), IgA: segítségével további információhoz juthatunk, ha a többi teszteredmény bizonytalan, de nehezebb a vizsgálatot kivitelezni, mint az anti-tTG kimutatást.
- Retikulin ellenes antitest (ARA), IgA: a többi teszthez képest kevésbé érzékeny és specifikus; ritkán használják.
(A fenti laboratóriumi vizsgálatokról bővebben olvashat a Lisztérzékenység specifikus antitest vizsgálatok című cikkben.)
A lisztérzékenység diagnózisát a vékonybélből biopsziával nyert szöveten kimutatott bélboholy károsodás erősíti meg.
Nem tartozik a rutinvizsgálatok közé, de genetikai teszttel kimutathatók azok a variánsok, amelyek a lisztérzékenység genetikai alapját képezik. Ezek a humán fehérvérsejt antigén rendszer (HLA-) DQ2 és DQ8 nevű változatai. A vizsgálat a cöliákiás egyének nagy kockázati csoportba tartozó családtagjainál lehet hasznos, illetve azoknál, akiknél a többi diagnosztikai vizsgálat nem hozott egyértelmű eredményt.
- A pozitív teszteredmény nem jelenti a lisztérzékenység diagnózisát, mert a lakosság kb. 30%-a ebbe a kategóriába tartozik, mégsem betegek.
- A negatív teszteredmény azonban gyakorlatilag kizárja a lisztérzékenységet mindazoknál, akiknél a többi vizsgálat, így a biopszia eredménye is kétséges.
A betegség súlyosságának, az alultápláltság és a felszívódási zavar mértékének, az esetleges szervkárosodásoknak a megítélésére az alábbi egyéb laboratóriumi teszteket alkalmazhatják:
- aktin ellenes IgA (F-actin): ennek az autoantitestnek a jelenléte a vérben súlyosabb bélhám károsodást jelez
- teljes vérkép az anémia vizsgálatára
- süllyedés a gyulladás vizsgálatára
- C-reaktív protein a gyulladás vizsgálatára
- általános laboratóriumi tesztek (elektrolitok, fehérje, kalcium, vese- és májműködésre utaló vizsgálatok)
- D-, B12-vitamin és folsav a vitaminhiány kimutatására
- szérumvas, vaskötő kapacitás, transzferrin, ferritin a vashiány kimutatására
- székletzsír a felszívódási zavar vizsgálatára
Szükség lehet más betegségek kizárására például az alábbi vizsgálatokkal:
- laktózintolerancia-teszt
- D-xilóz-felszívódási teszt
- a gyulladásos bélbetegség tesztjei
Nem laboratóriumi vizsgálat
A kontrasztanyagos röntgenvizsgálattal kimutatott jellegzetes bélelváltozások a bélfal károsodását jelezhetik.