A Legionella baktérium azon baktériumok közé sorolható, melyek súlyos fokú tüdőgyulladást okozhatnak, a Legionella által okozott specifikus tüdőgyulladást Legionárius vagy Légiós betegségnek nevezzük. A Legionella kimutatására irányuló tesztek magát a baktériumot mutatják ki, vagy a baktérium részeinek (antigének) jelenlétét igazolják a mintában.
A Legionella fertőzés az alsó légutakat támadja meg, gyakran kórházi ellátást igénylő tüdőgyulladást okozva. A betegség halálozási aránya kórházi kezelés mellett is magas.
A tüdőgyulladás mellett a Legionella baktérium Pontiac-láz nevű betegséget is okozhat, ami enyhébb lefolyású, általában magától gyógyuló, influenza-szerű tünetekkel kísért betegség tüdőgyulladás nélkül. A Légionárius betegség és a Pontiac-láz gyűjtőneve a legionellosis.
A Legionella baktérium szinte mindenhol megtalálható környezetünkben, leginkább a meleg, állott vizeket részesíti előnyben, nagyobb épületek, például hotelek, kórházak, utasszállító hajók melegvizes rendszereinek csöveiben szaporodik. Kontaminálhat pezsgőfürdőket, ivó- és fürdővizeket, melegvíz tároló tartályokat, légkondícionálókat, jégkocka adagoló automatákat, párásító berendezéseket, szökőkutakat.
Fertőzés akkor alakul ki, ha az egyén belélegzi a levegőben található, Legionellával fertőzött apró vízcseppeket például gőz vagy pára formájában. A fertőzés emberről emberre nem terjed, de a levegőbe került kórokozók járvány kiváltói lehetnek. A CDC (Amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ) meghatározása szerint legionellosis járványról akkor beszélhetünk, ha két vagy több ember betegszik meg azonos helyen, nagyjából hasonló időpontban.
A Legionella fertőzés akkor igazolható, ha a beteg típusos tünetei mellett a laboratóriumi tesztek is igazolják a baktérium jelenlétét.
Magyarországon rendelet szabályozza a jelentési kötelezettséget, Legionella pneumophila gyanúja esetén a negatív vizsgálati eredmény is jelentendő,utazással összefüggő legionellosis és pozitív eredményt adó Legionella pheumophila tesztek eredménye sürgősen jelentendő.
A Pontiac-láz lappangási ideje 24-48 óra, míg a Légionárius betegség esetében néhány naptól több hétig terjedhet.
A CDC európai adatai szerint 2021-ben az EU/EEA régió területén 2,4/100.000 lakos esetében regisztrálták a betegséget, ami az utóbbi éveklegmagasabb adata.
A legionellosis által érintett személyek száma ennél jóval nagyobb, hiszen a Pontiac-láz gyakran tünetszegényen, enyhe lefolyással zajlik.
A kórokozót bárki elkaphatja, azonban a rizikó magasabb 50 év felett, dohányzóknál, tüdőbetegségben szenvedőknél, valamilyen okból csökkent védekezőképességű egyéneknél (HIV/AIDS betegek, rákos betegségben szenvedők,csecsemőkor, immunszupresszív kezelésben részesülők).
Krónikus betegségek, például cukor-, vese-, májbetegség és a férfinem szintén hajlamosító tényezők. A legtöbb megbetegedés sporadikus, de járványok is előfordulhatnak, főleg nyáron és kora ősszel. A Pontiac-láz gyakrabban jelentkezik járványos formában.
Sokféle Legionella törzs létezik, de ezek körül csak néhány gyakoribb ismert, az Amerikai Egyesült Államokban a felnőttek 80%-át a Legionella pneumophila 1-es szerocsoportjába (altípusába) tartozó baktérium betegíti meg. Más szerocsoportok, például a 4-es és 6-os törzsei szintén számos esetben okoznak fertőzést. A betegséget okozó fajok gyakorisága földrajzi területenként és életkoronként különböző eloszlást mutat.
Hogyan történik a mintavétel?
Az elvégzendő teszt típusa a levett minta típusától függ.
● Antigén vizsgálathoz steril vizeletes pohárba vett random vizeletminta szükséges.
● Tenyésztéshez és molekuláris vizsgálathoz köpet használható. A köpetet steril gyűjtőedénybe kell felfogni, mintavétel előtt a beteg száját vízzel, vagy fiziológiás sóoldattal ki kell öblíteni. A vizsgálati anyag akkor megfelelő, ha az alsó légutakból származó sűrű váladék kerül begyűjtésre, nyálminta nem használható. Ha a beteg nem tudja felköhögni a váladékot, akkor steril sóoldat vagy glycerines aeroszol belégzésével lazítható fel.
● Légúti váladék, más testfolyadék vagy szövetminta is gyűjthető egészségügyi személyzet által.