A glükóz a test sejtjeinek elsődleges, továbbá az agy és az idegrendszer egyetlen energiaforrása. Folyamatosan rendelkezésre kell állnia és a vérben viszonylag állandó glükózszintet kell fenntartani. A glükóztolerancia tesztek segítenek a terhességi cukorbetegség diagnosztizálásában, amely a terhesség alatt kialakuló magas vércukorszintet jelenti.
A terhességi cukorbetegséggel diagnosztizált nők és csecsemőik megfelelő kezelésben részesülhetnek a terhesség alatt és a szülés után. Kezelés nélkül a terhességi cukorbetegségben szenvedő anyák a szükségesnél több glükózt adhatnak át fejlődő gyermeküknek, és a magzat emiatt sokat hízhat. Ezek az anyák nagyméretű (4 kilós vagy annál nehezebb) babákat hozhatnak világra, ami komoly nehézséget okozhat az anyák és babáik számára, például nehéz vajúdást és szülést, erős vérzést a szülés után, de császármetszést is szükségessé tehet. A terhességi cukorbetegségben szenvedő nőknél nagyobb valószínűséggel fordulnak elő egyéb betegségek, például magas vérnyomás. A terhességi cukorbetegségben szenvedő nőknél megnő a terhességi toxémia (preeklampszia) kockázata.
A terhességi cukorbetegségben szenvedő anyák újszülöttjei méretük miatt nagyobb traumát élhetnek át a szülés során. Más problémák is előfordulhatnak, például légzési nehézségek, sárgaság, vagy alacsony glükózszint. Ezeknél a babáknál a halva születés kockázata is megnő.
Mind a terhességi cukorbetegségben szenvedő nők, mind a csecsemőik esetében fokozott a későbbi cukorbetegség kialakulásának kockázata.
A jelenleg hatályos nemzeti és nemzetközi ajánlások egységesek a teljes körű terhességi diabétesz szűrés tekintetében, de részben különböznek az alkalmazandó módszert illetően.
Gesztációs diabétesz mellitusz (GDM) szűrése (a Magyar Diabetológiai Társaság Terhesdiabetológiai Munkacsoportja hatályos állásfoglalása alapján):
1. Kora terhességben az 1–12. héten lehetőség szerint minél előbb, a várandós első laboratóriumi vizsgálata során, manifeszt diabétesz szűrése a terhesgondozás új szakmai javaslatának megfelelően. Javasolt módszer: éhomi vércukorvizsgálat és/vagy random vércukor-meghatározás. Terhesség alatt manifesztálódott diabétesz kórismézhető*, ha
– az éhomi vércukor (vénás plazmában) >7,0 mmol/L, és/vagy
– random (tetszőleges időpontban vett) vércukor (vénás plazmában) >11,1 mmol/L.
2. GDM szempontjából nagy kockázatú személyeken (lásd lejjebb) manifeszt diabétesz kizárása után a 16–18. terhességi hét között 75 grammos OGTT végzése szükséges gesztációs hiperglikémia (magas vércukorszint) felismerésére, a 3. pontban felsorolt értékelési szempontokkal. Amennyiben ezen OGTT negatív eredményű, a 24–28. héten megismétlendő.
3. A terhesség24–28. hetében 75 grammos OGTT végzése (amennyiben korábban manifeszt diabéteszkizárható volt). Gesztációs hiperglikémia áll fenn, ha
– az éhomi vércukor (vénás plazmában) >5,6 mmol/L és/vagy
– a kétórás érték >7,8 mmol/L.
(A cukoroldat elfogyasztása előtt ujjbegyes vércukorméréssel tájékozódó vércukormérés javasolt diabétesz kizárására.)
4. Rizikó csoportba tartozóknál a 3. pontban felsoroltak szerint negatív OGTT esetén egyéni mérlegelés alapján a terhesség 30–32. hetében ismételt vizsgálatra lehet szükség.
*Diabéteszre jellemző panaszok hiányában az érték másik alkalommal történőellenőrzése szükséges. A két érték eltérése (normális, illetve emelkedett)esetén OGTT végzendő. Az 1. és a 3. pontban szereplő értékhatárok eltérnek.Ennek az az oka, hogy koraterhességben manifeszt diabétesz szűrése, a 24–28.terhességi héten gesztációs hiperglikémia szűrése történik.
Gesztációs diabétesz mellitusz (GDM) szempontjából fokozott kockázatú egyének:
– anyai életkor >35 év,
– BMI (testtömeg index) >30 kg/m2,
– diabétesz előfordulása az elsőfokú rokonok között,
– anamnézisben korábbi szénhidrát-anyagcserezavar,
– terhelő szülészeti anamnézis (halvaszülés, koraszülés, méhen belüli elhalás,fejlődési rendellenességgel világra hozott gyermek, >4000 g-os, illetve terhességi korra számított nagy magzat világrahozatala),
– ikerterhesség hordozása,
– asszisztált reprodukcióval létrejött terhesség.
Gesztációs diabétesz esetén a szülést követően – leghamarabb a szülés után 6-12 héttel –az anyagcsere ismételt vizsgálata szükséges (reklasszifikáció). A GDM a későbbi diabétesz fokozott kockázatát jelző állapot. Fontos az anyagcsere tisztázása már a szülést követően. A reklasszifikáció eszköze az OGTT, amelyet két időpontban, a 0. és a 120. percben vett minta vércukorszintjének meghatározásával kell végezni. Az értékelés a nem-terhes állapotban szokásos határértékekkel történik. Tekintettel arra, hogy a vörösvértestek pusztulása és újra termelődése még a szülést követő időszakban is fokozott, a HbA1c-érték megtévesztően alacsony lehet, ezért ilyenkor a szénhidrát-anyagcsere megítélésére nem alkalmas.