A szifilisz vizsgálatokkal a Treponema pallidum nevű baktérium által okozott fertőzést lehet kimutatni tünetmentes vagy tünetekkel jelentkező betegeken.
Sokféle vizsgálati módszer létezik, leggyakrabban az ellenanyagok (antitestek) kimutatásával igazoljuk a fertőzést.
Antitest vizsgálatok (szifilisz szerológia): a vérben (vagy néha a gerincvelői folyadékban) jelen lévő ellenanyagokat (antitesteket) mutatják ki. A szifilisz szerológiai teszteknek két nagy csoportja van: treponemális (más néven specifikus) és nem-treponemális (vagy aspecifikus) tesztek (az elnevezés a baktérium nevéből származik). Mindkét fajta vizsgálat használható szifilisz szűrésre, de pozitív eredmény esetén egy második, az elsőtől különböző vizsgálatra van szükség az eredmény megerősítésére és a betegség aktivitásának megítélésére.
Nem-treponemális tesztek: az elnevezés arra utal, hogy olyan antitesteket mutatnak ki, melyek nem specifikusan a Treponema pallidum baktérium ellen termelődnek. Ilyen típusú ellenanyagokat termel az immunrendszer szifilisz fertőzés esetén, de néha máskor is. Ezek a vizsgálatok nagyon érzékenyek, de mivel nem specifikusak, álpozitív eredményt kaphatunk például terhességben, Lyme-kórban, a tüdőgyulladás egyes formáinál, maláriában, tbc-ben, egyes autoimmun betegségek, például lupus (SLE) esetében vagy intravénás droghasználóknál. A pozitív eredményt meg kell erősíteni egy specifikus (treponemális) teszttel.
Nem-treponemális tesztek:
- RPR (Rapid Plasma Reagin): a szűrésen kívül ez a teszt alkalmas a kezelés ellenőrzésére is, azáltal, hogy az ellenanyagok mennyiségét (titerét) mérjük. Használható továbbá a betegség aktivitásának megítélésére, ha első vizsgálatként specifikus (treponemális) tesztet alkalmaztunk (lásd lejjebb).
- VDRL (Venereal Disease Research Laboratory): ez a vizsgálat egyaránt használható vér és gerincvelői folyadék vizsgálatára (neuroszifilisz kimutatására)
Treponemális tesztek: azokat az ellenanyagokat mutatják ki, amelyeket a szervezet kimondottan a Treponema pallidum baktérium ellen termel. Ennek megfelelően nagyon specifikus vizsgálatok, a pozitív eredmény szinte biztosan szifilisz fertőzésre utal. Tudni kell azonban, hogy ha valaki egyszer szifilisszel fertőződött, akkor ezek az antitestek élete végéig jelen lesznek a vérében, ellentétben a nem-treponemális antitestekkel, melyek megfelelő kezelés után 3 évvel már eltűnnek a szervezetből. Éppen ezért, ha a treponemális (specifikus) vizsgálat eredménye pozitív, el kell végezni egy nem-treponemális tesztet is (pl. RPR), csak így tudjuk eldönteni, hogy új fertőzésről (illetve visszafertőződésről) van szó, vagy csak egy régi, sikeresen kezelt betegség maradvány-ellenanyagait mutattuk ki.
Treponemális tesztek:
- FTA-Abs (fluoreszcens Treponema antitest próba): 3-4 héttel a fertőzést követően már pozitívvá válik. A gerincvelői folyadék vizsgálatára, így a neuroszifilisz kimutatására is alkalmas.
- TPPA (T. pallidum partikula agglutináció) és TPHA (T. pallidum hemagglutináció): nagyon specifikus vizsgálatok, ritka az álpozitív eredmény.
- Tp-ELISA, immunblot: előnyük, hogy automatizálhatók, így tömeges szűrésre használhatók.
A baktérium közvetlen kimutatása: ezeket a vizsgálatokat ritkábban használjuk.
- sötétlátóteres mikroszkópos vizsgálat: a betegség korai stádiumában lehet használni, látható fekély (sánker) esetén. Az orvos a sebből vett kaparékot tárgylemezre teszi és speciális, úgynevezett sötétlátóteres mikroszkóp alatt vizsgálja, jellegzetes alakjukról felismeri a baktériumokat.
- Molekuláris vizsgálat (polimeráz láncreakció, PCR): a baktérium genetikai anyagát (génjeit) mutatja ki a vérben, fekélyszövetben vagy a gerincvelői folyadékban.
Szifilisz vizsgálatok: az alábbi táblázatban összefoglaljuk a betegség stádiumait, és az egyes stádiumokban használható teszteket.
A kezeletlen betegség jellemző stádiumai
A baktériummal való fertőzés
Primer szifilisz, sánker
Szekunder szifilisz, bőrkiütések
Tercier szifilisz, neuroszifilisz
A fertőzéstől eltelt idő
első nap
10-90 nap
6 hét - 6 hónap
10-30 év
Kórfolyamat
A baktérium hüvelyi, anális vagy orális közösülés útján bejut a szervezetbe. Terhes anyák gyermekei méhen belül fertőződhetnek. A fertőzés NEM alakít ki immunvédelmet, a fertőzött személy akárhányszor újra megbetegedhet.
Fekély (vagy fekélyek) megjelenése azon a testrészen, ahol a baktérium bejutott a szervezetbe. A fekély rendszerint kemény, kerek, fájdalmatlan seb, mely könnyen észrevétlen marad. 3-6 hét után eltűnik akkor is, ha a beteg nem kapott kezelést.
A kiütés a bőr különböző részein megjelenhet már akkor, amikor a primer fekély gyógyul, vagy hetekkel később. Viszketést rendszerint nem okoz, és jellegzetessége, hogy gyakran látható a tenyerek és a talpak felszínén.
Bőrelváltozások vagy csomók (úgynevezett gummák) jelennek meg, kialakulnak a a központi idegrendszer degeneratív elváltozásai (zsibbadás, bénulás, fokozatosan kialakuló vakság, demencia), valamint a szív- érrendszeri szövődmények
Antitest vizsgálatok
Nem-treponemális antitest vizsgálatok:RPR és VDRL. Használhatók szűrésre és megerősítő tesztként treponemális vizsgálat után, valamint a kezelés nyomonkövetésére.
Nagyon érzékeny tesztek, a pozitív eredménynek néha egyéb oka van: treponemális teszttel végzett megerősítő vizsgálat szükséges. Megfelelően kezelt betegnél a nem-treponemális tesztek 3 év múlva negatívvá válnak.
Ugyanaz, mint a primer stádiumban.
VDRL: elsősorban a gerincvelői folyadék vizsgálatára használjuk, neuroszifilisz igazolására.
Treponemális antitest vizsgálatok (TPHA, TPPA, FTA-Abs, Tp-ELISA, stb): szűrésre vagy nem-treponemális teszt pozitív eredményének megerősítésére használjuk.
Nagyon specifikus, pozitív eredmény esetén nem-treponemális vizsgálatot kell végezni annak eldöntésére, friss vagy régen lezajlott fertőzésről van szó. A kimutatott ellenanyagok sikeres kezelés után is élethossziglan a szervezetben maradnak.
Ugyanaz, mint a primer stádiumban
A gerincvelői folyadékból végzett FTA-Abs vizsgálat kevésbé specifikus, mint a VDRL, de a negatív eredmény kizárja a neuroszifilisz lehetőségét.
Direkt kimutatási módszerek (ritkábban használt)
Sötétlátóteres mikroszkópos vizsgálat: a fekélyből vett kaparékot tárgylemezre téve speciális mikroszkóppal vizsgáljuk
Ha baktérium látható, ez egyértelműen bizonyítja a szifilisz fertőzést.
Nem használható
Nem használható
PCR (polimeráz láncreakció)
A fekélyből vett mintában kimutatja a baktérium génjeit
A vérben kimutatja a baktérium génjeit
A vérben és/vagy a gerincvelői folyadékban kimutatja a baktérium génjeit