A gesztációs trofoblasztikus betegség (GTD) vagy csírasejtdaganatok diagnosztizálásának és monitorozásának elősegítésére.
hCG, mint tumor marker
Amikor a tünetek gesztációs trofoblasztikus betegségre vagy csírasejtdaganatokra utalnak; ezen állapotokban a kezelés hatékonyságának megítélésére; a kiújulás monitorozására.
A kar egyik könyökhajlati vénájából vett vérmintára.
A vizsgálat nem igényel speciális előkészületet.
-
Mire való a vizsgálat?
A kvantitatív humán koriongonadotróp (hCG) vizsgálat, amelyet gyakran béta-hCG-nek (β-hCG) is neveznek, a vérben lévő hCG mennyiségét méri. Alkalmazzák a gesztációs trofoblasztikus betegség (GTD), vagy csírasejt daganatok diagnózisának elősegítésére, akár más tesztekkel kombinálva, mint például az AFP és laktát-dehidrogenáz (LDH) vizsgálat.
Mivel a hCG egészséges esetben nem fordul elő férfiakban, illetve nem terhes nőkben, így a vizsgálat tumormarkerként használható. Ha a daganat hCG-t termel, akkor a hCG-teszt alkalmas a tumor aktivitásának kimutatására és monitorozására.
Ha a hCG-t nem terhességben, hanem tumormarkerként vizsgálják, akkor fontos a teljes hCG (alfa + béta alegységek) forma vizsgálata. Bizonyos daganatokban mégis hasznos lehet a hCG béta-alegységének mérése, és a különböző laboratóriumok eltérően detektálhatják az intakt (teljes) hCG-t és a β-hCG-t. Ezért kiemelten fontos, hogy mindig ugyanabban a laboratóriumban történjen a GTD vagy csírasejtdaganatok hCG általi monitorozása.
-
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
Az orvos kvantitatív hCG-tesztet kér, ha a klinikai tünetek alapján arra gyanakszik, hogy a betegnek gesztációs trofoblasztikus betegsége (GTD) vagy csírasejt-daganata van.
Nőkben a GTD tünetei a következők lehetnek:
- hüvelyi vérzés a terhesség alatt
- vérszegénység miatti fáradtság (ha a vérvesztés jelentős)
- a has növekedése, amely nagyobb mérvű, mint egy normális terhesség esetén
- preeklampszia a terhesség korai szakaszában
- hányinger, hányás, amely súlyosabb, mint a normál terhesség esetén
- pozitív terhességi teszt (kvalitatív hCG), de az ultrahang során magzat nem látható
- ha a méh a terhesség után is megnövekedett marad
A csírasejtdaganatok tünetei nőkben és férfiakban hasonlítanak a petefészekrák és a hererák tüneteihez.
Ha ezen állapotok egyikét diagnosztizálják, és a hCG szintje kezdetben is emelkedett, akkor ezt a tesztet időközönként elrendelik a kezelés hatékonyságának figyelemmel kísérése és a daganat kiújulásának kimutatására.
-
Mit jelent a teszt eredménye?
Férfiakban és nem terhes nőkben a hCG szint általában nem kimutatható.
Ha a tesztet tumormarkerként alkalmazzák, a megemelkedett hCG-szint azt jelentheti, hogy az egyénnek csírasejt-daganata vagy gesztációs trofoblasztikus betegsége (GTD) van.
A magas hCG-szint jellemző a GTD-re és a normál terhességre is. Normál terhesség alatt a hCG állandó és kiszámítható ütemben emelkedik a terhesség korai szakaszában, körülbelül 36-48 óránként megduplázódva. A hCG szintje a GTD esetében ettől eltérő termelődési sebességet mutat, és olyan képalkotó eljárásokkal együtt alkalmazva, mint például az ultrahang, azonosíthatja a terhesség olyan rendellenességeit, amelyek beavatkozást igényelnek. Más esetben a hCG-szint sokkal magasabb lehet egy normális terhességben vártnál, vagy nem mutatja az elvárt csökkenést a terhesség befejeződése vagy abortusz/vetélés után.
A GTD vagy csírasejt-daganat kezelése során a csökkenő hCG-szint általában azt jelzi, hogy a betegség reagál a kezelésre (1,5 naponta kb. 50% -os csökkenés várható), míg a tartós vagy növekvő szint azt jelezheti, hogy nem reagál jól a kezelésre. A kezelés utáni megnövekedett hCG-szint a betegség kiújulására utalhat.
-
Van még valami, amit tudnom kell?
A szérumból kimutatott fals-pozitív hCG-eredmények előfordulhatnak bizonyos gyógyszerek, például görcsoldók, Parkinson-ellenes szerek, hipnotikumok és nyugtatók jelenlétében, amelyek zavarhatják a vizsgálatot. Bizonyos antitestek, vagy a hCG molekula fragmentumai jelenlétükkel befolyásolhatják a teszt eredményeit. Ha az eredmények nem egyértelműek, akkor egy eltérő módszerrel történő megerősítő vizsgálatra van szükség.
Ritkán a hCG vizsgálat alkalmas lehet olyan tumorok vagy rákok diagnosztizálására és monitorozására is, amelyek nincsenek összefüggésben a GTD-vel, vagy csírasejt-daganatokkal.
-
Vizsgálható vér helyett vizelet is?
-
Elkerülhető a gesztációs trofoblasztikus betegség (GTD)?
Nem. A terhesség elkerülésének kivételével a GTD nem megelőzhető, mivel a GTD terhesség nyomán alakul ki. Mivel ritka, ezért a legtöbb nőnek soha nem lesz ilyen betegsége. A GTD a fogamzás után általában hamar észlelhető és sikeresen kezelhető, ezért nagyon ritkán tekintik jelentős oknak a terhesség elkerülésére.
-
Lehetséges-e normális terhesség a GTD után?
-
Azt hallottam, hogy néhány sportolónak is végeztek hCG vizsgálatot. Ez miért van?
A sportolókat, ideértve a profi és a nemzetközi sportolókat is, időnként alá kell vetni olyan vizsgálatoknak, amelyek szteroidok és más teljesítménynövelő anyagok kimutatására alkalmasak. Ezeket a sportolókat karrierjük során gyakran vizsgálják annak érdekében, hogy ne kerüljön sor "doppingolásra”. A vizeletvizsgálat mintegy 200 vegyületet képes kimutatni, ideértve a szteroidokat és más anabolikus vegyületeket, eritropoetint és olyan anyagokat, amelyek fals-negatív eredményt („maszkírozó” szerek) okoznak a tiltott anyagok használatának elrejtése céljából. A sportszervezetek határozzák meg, mely vegyületeket kereshetik egy vizsgálat során.
Egyes szteroidokat használó sportolók béta-hCG-t alkalmaznak/szednek a herék zsugorodásának megállítására, ami a szteroidok mellékhatása lehet. Így ezen sportolóknál meg lehet vizsgálni a hCG-szintet a szteroidhasználat azonosítása érdekében.