A vesefunkció állapotának vizsgálatára.
A vesefunkció állapotának vizsgálatára.
A becsült glomerulus filtrációs rátát (estimated Glomerulus Filtration Rate, eGFR) szűrővizsgálatként akkor érdemes elvégezni, ha az orvos vesekárosodás kialakulására gyanakszik. Akkor is jól alkalmazható, ha valakinek már ismert a vesebetegsége, és a veseműködés romlását, a funkció csökkenését szeretnék kimutatni. A vizsgálat különösen hasznos a dialízis-kezelésben részesülők vesefunkciójának megítéléséhez.
Az eGFR-t alapvetően a szérum kreatinin szintjéből számolják, ezért a kar könyökhajlati vénájából vett vérre van szükség. (Piros- ("natív") vagy sárga-kupakos ("géles") csőben.) Az eGFR meghatározásához - a mért GFR-től eltérően - vizeletre nincs szükség.
A speciális igények miatt célszerű előzetesen érdeklődni a vizsgálatot végző laboratóriumban.
Ez a vizsgálat a vér kreatinin szintjét használja az eredmény kiszámításához. Lehetséges, hogy ön olyan utasítást kap, hogy ne egyen előző estétől vagy ne fogyasszon főtt húst a vérvételt megelőzően, mivel egyes kutatások szerint ez átmenetileg megemelheti a kreatinin szintet.
Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
A GFR-t úgy tekintik, mint a legpontosabb adatot a veseállapot megváltozásának kimutatására, ezért a veseműködés jellemzésekor a cél a GFR ismerete. A veseműködés romlásakor megemelkedik ugyan a szérum BUN (urea nitrogén/ karbamid nitrogén) és a kreatinin koncentrációja, és ezek meghatározását könnyű elvégezni, ezen paraméterek alapján azonban nem lehet felismerni a vesékben bekövetkező korai károsodásokat. A korai felismerés pedig fontos lenne, mert ha a vesekárosodást korán kimutatják, akkor lehetségessé válik a magas vérnyomás, a diabetesz vagy egyéb betegségek vesekárosító szövődményeinek megelőzése, vagy hatásának csökkentése is. Mivel az eGFR könnyen kiszámítható a szérum kreatinin koncentrációjának, a nemnek és az életkornak az ismeretében, ezért egy egyszerű, rutinszerűen elvégezhető méréssel lehetségessé válik az aktuális GFR jó közelítésű becslése.
Az eGFR mellett a kreatinin clearance szintén becslést nyújt a vesefunkcióról és az aktuális GFR-ről. A clearance is becsülhető a szérum kreatinin koncentráció, a kor és a testsúly ismeretében, (számított clearance). Az úgynevezett mért kreatinin clearance meghatározásához a szérum kreatinin mellett a 24 órás gyűjtött vizelet kreatinin koncentrációját is ismerni kell. (Azaz ebben az esetben a szérumminta mellett 24 órás gyűjtött vizeletmintára is szükség van.)A GFR (eGFR) becslésére szolgál egy további paraméternek, a cystatin C-nek nevezett molekula szérum szintjének meghatározása is. Bár a tesztnek ezen alkalmazása iránt növekszik az érdeklődés, a módszer még nem terjedt el széleskörűen.
Az eGFR számítás a szérum kreatinin koncentráció meghatározásával további vizsgálatok nélkül könnyen elvégezhető. A "National Kidney Foundation" ajánlja, hogy a kreatinin teszt elvégzésével ezt minden alkalommal automatikusan számolja ki a laboratórium. (Az eGFR-t egyébként bárki kiszámolhatja a National Kidney Disease Education Program vagy a magyarnyelvű www.nephrologia.hu honlapon található kalkulátor segítségével.)
A GFR-t (eGFR-t) célszerű akkor is meghatározni, ha valaki valamilyen nem szokványos diétán van, vagy ha fehérjét illetve albumint találnak a vizeletében.
Mit jelent az eredmény?
FIGYELEM: Mivel a referencia érték számos tényezőtől függ, (pl. a páciens kora, neme, a populáció, amelyből a mintavétel történt, a teszt módszere), az eredmények számértékei laboratóriumonként mást és mást jelenthetnek. Ezért ehhez a teszthez nem lehet általánosan érvényes referencia tartományt rendelni. Az Ön laboratóriumi leletén az a referencia tartomány van feltüntetve, amely a vizsgálatot végző laboratóriumban érvényes. Mindenképpen ajánlott az eredményeket szakorvossal megbeszélni. További információt kaphat a Referencia tartományok és jelentésük lapon.
A szérum kreatininnel szemben az eGFR képes kimutatni a legkorábbi stádiumban lévő vesebetegséget is. A normál eGFR érték azt jelenti, hogy vesebetegség nem valószínűsíthető, az alacsony eGFR pedig arra utal, hogy valamilyen vesekárosodás áll fenn. (A GFR eredményeket rendszerint ugyanilyen módon értékelik.) Néha, nagyon korai vesekárosodás esetén, (különösen, ha a vesék a diabetesz által károsodtak), az eGFR és a GFR aktuálisan akár magas is lehet, jelezve, hogy a vesék a normálisnál nehezebben működnek.
Mivel a számítás legjobban a csökkent vesefunkció becslésére alkalmas, ezért a szakmai testületek azt javasolják, hogy csak a 60 ml/perc/1,73 m2 testfelület alatti eGFR értékeket adják meg számszerűen, mivel a 60 ml/perc/1,73 m2 alatti eGFR jelenti azt, hogy valamiféle vesekárosodás áll fenn. Az eGFR eredményt a klinikai kórtörténettel és az aktuális állapottal együtt kell értelmezni.
A GFR (eGFR) értékelését az alábbi táblázat alapján lehet elvégezni:
Vesekárosodás stádiuma |
Leírás |
GFR |
Egyéb lelet |
1 |
Vesekárosodás normál vagy magas (e)GFR-rel |
90+ |
A fehérje vagy az albumin szint magas a vizeletben, vesesejtek és/vagy cylinderek vannak a vizeletben. |
2 |
Enyhe csökkenés az(e)GFR-ben |
60-89 |
|
3 |
Mérsékelt csökkenés az (e)GFR-ben |
30-59 |
|
4 |
Súlyos csökkenés az (e)GFR-ben |
15-29 |
|
5 |
Veseelégtelenség |
< 15 |
|
A GFR (és az eGFR) növekszik a terhesség alatt.
A mért GFR (illetve clearance) helyett inkább az eGFR (illetve számított clearance) alkalmazása ajánlott a következő esetekben:
- Ismert vesebetegségben szenvedő személynél (pl. akinél a vizeletben mérhető mennyiségű albumin vagy fehérje jelenik meg).
- Extrém korú pácienseknél (túl öreg (idősebb mint 80 év) vagy túl fiatal (fiatalabb mint 18 év)).
- Túlsúlyos pácienseknél (elhízás, hibás táplálkozás),
- Izomsorvadásos betegségben sznvedőknél.
- Szokatlan étrendű pácienseknél, beleértve a vegetariánusokat is.
- Gyorsan romló vesefunkciójú személyeknél (beleértve az akut vesebetegséget).
- Ha gyógyszer dózis beállítás szükséges (betegek, akik olyan gyógyszereket szednek, amelyek vesekárosodást okozhatnak, vagy csökkentik vese clearance-t).
Az eGFR számítására leginkább kétféle egyenletet használnak.
A 4v MDRD (4-változós, Modification of Diet in Renal Disease) úgynevezett "186-os egyenlet" a kinetikus Jaffé módszerrel meghatározott kreatinin esetén alkalmazható.
eGFR =186 x(kreatinin x 0,0113)-1.154 x(kor)-0.203
ahol: eGFR (mL/min/1,73m2 ); kreatinin (µmol/l); kor (év)
Nőknél az eredményt szorozni kell 0,742-del,
nagy izomtömegűeknél és fekete rasszhoz tartozóknál 1,21-dal.
Az ID-MS módszerre kalibrált, és az azzal korreláló enzimatikus vagy kompenzált kinetikus Jaffé módszerrel meghatározott kreatinin esetén az úgynevezett "175-ös MDRD formula" használható:
eGFR =175 x(kreatinin x 0,0113)-1.154 x(kor)-0.203
ahol: eGFR (mL/min/1,73m2 ); kreatinin (µmol/l); kor (év)
Az eredményt itt is szorozni kell nőknél 0,742-del,
nagy izomtömegűeknél és fekete rasszhoz tartozóknál 1,21-dal.
A GFR közvetlen meghatározása bonyolult orvosi beavatkozást igényel. A legjobb módszer a GFR mérésére az inulin clearance-nek nevezett eljárás, amely során a vénába speciális folyadékot juttatnak (intravénás infúzió), azt követően pedig meghatározott időközönként vizeletmintákat gyűjtenek. Más clearance módszerek, amelyek rádioaktív jelzéseket alkalmaznak, hasonló nehézségekkel járhatnak. A kellemetlenségek csökkentésére dolgozták ki azokat az egyenleteket, amelyek révén egyszerűbben is megbecsülhető a vese glomerulus filtrációs rátája. (lásd az előzőekben a "Vizsgálat", "Mit kell még tudnom?" fejezetben.)