Az ösztrogének a szteroid hormonok csoportjába tartoznak, amelyek nőkben a nemi szervek fejlődéséért és működéséért, valamint a másodlagos nemi jelleg kialakulásáért felelősek. Egy másik hormonnal, a progeszteronnal együtt segítenek szabályozni a menstruációs ciklust, részt vesznek az emlők és a méh növekedésében és segítenek fenntartani az egészséges terhességet. Annak ellenére, hogy a legfőbb női hormonnak tekinthető, a férfiakban is megtalálható; mindkét nemben a csont anyagcserében és növekedésében játszik szerepet. Az ösztrogén teszt a három fő ösztrogénhatású vegyület egyikének szintjét méri a vérben vagy vizeletben: ösztron (E1), ösztradiol (E2) vagy ösztriol (E3)
- Az ösztron (E1) közvetlenül keletkezik androszténdionból (a mellékvesekéregben) vagy közvetve más androgénekből. Az E1-t termelhetik az ováriumok valamint a placenta, a herék és a zsírszövet is. Az E2 és E1 át tud egymásba alakulni, ha szükséges. Az E1 az elsődleges ösztrogén férfiakban és a menopauzát követően nőkben.
- Az ösztradiolt (E2) a menopauza előtt a nőkben elsősorban a petefészkek, míg férfiakban a herék termelik. Az E2 forrása az E1 hormon posztmenopauzában levő nőkben. Ez (E2) a leghatékonyabb ösztrogén és az, ami a legmagasabb koncentrációban van jelen a nem-terhes menopauza előtti nőkben. Az E2 szintek a nő életkorával és reprodukciós állapotával változnak. Az ösztradiol kiváló jelzője a petefészek működésének.
- Az ösztriolt (E3) a magzati előanyagból a méhlepény termeli és koncentrációja emelkedik a terhesség ideje alatt. A terhesség végén emelkedő koncentráció jelzi, hogy egészséges a terhesség és a fejlődő magzat. Az ösztriol mérés része a második trimeszterbeli anyai szűrésnek, annak a tesztnek, ami azt vizsgálja, hogy mekkora annak a kockázata, hogy a magzatnál kromoszómális rendellenesség áll fenn. Nagyon alacsony az E3 szint a nem terhes nőkben és férfiakban.
Ösztrogének lányokban és nőkben
Nők szervezetében az ösztrogének típusa és koncentrációja az élet során változik. A szintek változnak a menstruációs ciklusok során, a terhesség alatt és napszaktól függően is.
Születéskor
Az ösztradiol (E2) és az ösztron (E1) magasak, de néhány nap alatt jelentősen lecsökkennek. Szintjük minimális a korai gyermekkorban.
Pubertás korban
Az ösztradiol (E2) és az ösztron (E1) emelkedni kezd a pubertás közeledtével. Ezek az ösztrogének felelősek az emlők fejlődéséért, a méh növekedéséért és (más hormonokkal együtt) a menstruációs ciklus szabályozásáért. Mérsékelt mennyiségű E1 mérhető a pubertástól a menopauzáig. Az E1 szint napszaki ingadozást is mutat, de egyébként szintje viszonylag stabil.
Menstruáció alatt
A menstruációs ciklus kb. 28 nap hosszúságú és két fázisból áll: ez a follikuláris és luteális fázis. Minden egyes ciklus során az E2 és számos más hormon szintje emelkedik normális körülmények között is, majd ezt követően meghatározott sorrendben csökkenni fognak.
Terhesség alatt
Ösztriol (E3) az elsődleges ösztrogén, ami a terhesség alatt jelen van. A placenta termeli, a terhesség nyolcadik hetétől kezd szintje emelkedni és folyamatosan emelkedik a terhesség alatt. Szintje hirtelen nő megközelítőleg 4 héttel a szülést megelőzően. Az anyai keringésben található ösztriol gyorsan eltűnik a szervezetből. Az ösztriol mérés a placenta és a magzat pillanatnyi állapotát tükrözi,, de koncentrációjának természetes napszaki ingadozása is van.
Az E1 szintje a terhesség 24. és 41.hete között akár a tízszeresére is emelkedhet. A szülést követően az E1 szint lecsökken és az E3 kimutathatatlanná válik.
Menopauza alatt
Az ösztron (E1) a menopauza utáni nőknél az elsődlegesen jelen levő ösztrogén. Az E2 koncentrációja jelentősen csökken, ahogyan a petefészkek működése kezd abbamaradni és gyakorlatilag alacsony szinten állandósul.
Az ösztrogének fiúkban és férfiakban
Az ösztrogének típusa és koncentrációja, ami normálisan megtalálható a férfiak vérében, az életkortól függően változik, de a nőkhöz képest sokkal kisebb mértékben. Az ösztrogének szintje a nőkéhez képest sokkal alacsonyabb.