Az Alap metabolikus panel (AMP) egy 8-féle specifikus tesztből álló vizsgálatcsoport. Elsősorban a nyugati országokban alkalmazzák a laboratóriumi vizsgálatkérések egységesítésének következményeként. Egy arra hivatott bizottság döntött a panelek tartalmáról és elnevezésükről. A panelek elnevezésének rövidítését rögzítették, és számkóddal látták el. Így kapta az Alap metabolikus panel a Chem 7 (illetve korábban az SMA 7) nevet. Mivel a legtöbb biztosítási társaság szintén alkalmazza ezeket a neveket és kódokat, ezért a vizsgálatoknak ez a csoportosítása – elsősorban az Egyesült Államokban – általánossá vált az egészségügyben.
Az AMP-t gyakran rendelik a kórházi sürgősségi ellátásban, mivel alkotó elemei fontos információt nyújtanak az orvosoknak a vesék állapotáról, az elektrolit- és a sav/bázis egyensúlyról, a vércukor- és a kalciumszintről. Ezek azok a paraméterek, amelyek eredményeiben bekövetkező változások olyan akut problémát jeleznek, mint pl. veseelégtelenség, inzulinsokk, diabéteszes kóma, légzési nehézségek vagy szívritmuszavarok.
Az AMP-t alkalmazzák kórházi kezelés alatt álló betegek monitorozására is, néhány olyan ismert állapotnál, mint a magas vérnyomás és a hypokalaemia (alacsony káliumszint). A kezelőorvosok legtöbbször célzottan, egy-egy betegségcsoporthoz kapcsoltan kérik a vizsgálatokat (pl. glükóz-, kálium- vagy kalciumszint monitorozása, eletrolitpanel a nátrium, kálium, klór és CO2 monitorozására, vagy a teljes Alap metabolikus panel a kivizsgáláshoz). Ha az orvosnak ennél több információra van szüksége, akkor az Átfogó metabolikus panelt kéri, amely egy 14 tesztből álló csoport, és magába foglalja az AMP 8 vizsgálatát is.
Az AMP a következő meghatározásokat tartalmazza:
Mind a megnövekedett, mind a csökkent szint fontos információt jelent a beteg állapotáról.
Elektrolitok
- Nátrium
- Kálium
- CO2 (szén-dioxid, bikarbonát)
- Klorid
A szervezetben az elektrolitok koncentrációja szorosan szabályozott, ezért a négy vizsgálat eredményéből meglehetősen pontos kép kapható a páciensben zajló folyamatokról. Ez a magyarázata annak, hogy a klorid és a CO2 meghatározását ritkán rendelik önmagukban.
A veseműködés alapvető laboratóriumi vizsgálatai
A karbamid és a kreatinin bomlási termékek, amelyeket a vesék szűrnek ki a vérből. Megnövekedett koncentrációjuk a vérben a vesefunkció ideiglenes vagy krónikus csökkenését mutatja. Amikor nem az AMP részeiként rendelik, akkor is rendszerint az eredményeket együtt értékelik.
Az AMP-hez tartozó vizsgálatokhoz – a CO2-meghatározás kivételével – a vért a kar könyökhajlati vénájából veszik, és a mérésekhez rendszerint elegendő 1 cső vér. (Piros ("natív") vagy sárga kupakos ("géles") csőben.) A CO2 meghatározása, ill. speciális igények miatt célszerű előzetesen érdeklődni a vizsgálatot végző laboratóriumban.