Az anyagcsere és a veseműködés rendellenességeinek, valamint a húgyúti fertőzések felismerésére.
Vizeletvizsgálat / Teljes vizelet
Rutinszerű vizsgálatok alkalmával, vagy ha a húgyúti fertőzés jelei mutatkoznak. Ilyen jelek lehetnek pl. alhasi fájdalmak, hátfájás, gyakori vagy fájdalmas vizeletürítés, vagy vér megjelenése a vizeletben. Vizeletvizsgálatot végeznek a terhesség ellenőrzésekor, kórházi kezelésekkor vagy műtéti előkészítések alkalmával is.
10-15 ml vizeletre. Legalkalmasabb a reggeli első vizelet.
Nincs speciális teendő.
-
Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
Az általános vizeletvizsgálat használható szűrésre és/vagy diagnosztikus eszközként, mivel lehetőséget ad olyan vegyületek vagy sejtek kimutatására, amelyek különböző anyagcsere- vagy vesebetegséghez társulnak. A vizeletvizsgálatot széles körben és rutinszerűen kérik a rendellenességek követésére is. Gyakran egyes vegyületek, mint pl. a fehérje vagy glükóz korábban megjelennek a vizeletben, mint hogy a páciens észlelné a problémát. A vizeletvizsgálat alkalmas a húgyúti fertőzések és más rendellenességek jelzésére is. Az olyan akut vagy krónikus állapotokban, mint pl. a vesebetegség, a rendszeres időközönként végzett vizeletvizsgálat gyors módszer a szerv működésének, állapotának vagy a kezelésre adott válaszának megítéléséhez.
-
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
Kórházba kerüléskor a vizeletvizsgálat a rutinvizsgálatok közé tartozik. Része lehet az egészségi állapot felmérésének, egy új terhesség kapcsán végzett vizsgálatnak, vagy a műtéti előkészítésnek. Hasi fájdalmak, hátfájás, gyakori vagy fájdalmas vizeletürítés alkalmával, a vér vizeletben történő megjelenésekor, húgyúti fertőzések tünete esetén is célszerű vizeletvizsgálatot végezni. A teszt hasznos lehet annak megítélésekor, hogy a páciens állapota rosszabbodott vagy javult.
-
Mit jelent az eredmény?
FIGYELEM: Mivel a referenciaérték számos tényezőtől függ (pl. a páciens kora, neme, a populáció, amelyből a mintavétel történt, a teszt módszere), az eredmények számértékei laboratóriumonként mást és mást jelenthetnek. Ezért ehhez a teszthez nem lehet általánosan érvényes referenciatartományt rendelni. Az Ön laboratóriumi leletén az a referenciatartomány van feltüntetve, amely a vizsgálatot végző laboratóriumban érvényes. Mindenképpen ajánlott az eredményeket szakorvossal megbeszélni. További információt kaphat a Referenciatartományok és jelentésük lapon.
A vizeletvizsgálat eredménye több szempontból értékelhető. Vannak figyelmeztető jelek, amelyek arra utalnak, hogy valami nincs rendben, és tovább kell folytatni a vizsgálatot. Általában: minél nagyobb a rendellenes összetevők (pl. glükóz, fehérje vagy vér) koncentrációja, annál nagyobb a valószínűsége egy olyan problémának, amelyet tisztázni kell. Jó tudni, hogy az általános vizeletvizsgálat eredménye a legtöbb esetben nem tárja fel pontosan a tünetek okát, vagy azt, hogy egy időleges vagy krónikus állapotról van szó. Másrészt egy negatív vizeletvizsgálati eredmény nem zárja ki a betegséget, mivel az emberek egy része a betegség kezdetekor nem üríti nagyobb mennyiségben az összetevőket, míg mások a nap folyamán rendszertelenül ürítik a vegyületeket, így megvan a lehetősége annak, hogy egyetlen vizeletmintából negatív eredményeket produkáljanak. Előfordul az is, hogy a nagyon híg vizeletben a kis mennyiségben előforduló vegyületek nem érik el a kimutathatósági határt. -
Mit kell még tudnom?
Az általános vizeletvizsgálat több úgynevezett szűrőtesztet tartalmaz, amelyek együttesen tükrözik az egyén egészségi állapotát. Az orvosnak össze kell vetnie a vizeletvizsgálat eredményét a páciens panaszaival, valamint más klinikai eredményeivel, és ennek megfelelően, esetleg más, célzott vizsgálatokat is alkalmazva kell keresni az abnormális eltérések okát. Ilyen célzott laboratóriumi vizsgálat lehet pl. az összehasonlító metabolikus panel, a teljes vérkép vagy a vizelettenyésztés (húgyúti infekció gyanúja esetén.)
A vizeletminta csak akkor alkalmas a vizsgálatra, ha tiszta körülmények között gyűjtötték, és a lehető legrövidebb időn belül eljuttatták azt az orvosi rendelőbe, illetve a laboratóriumba. Ha a szállítás nem történik meg a gyűjtést követő egy órán belül, akkor a szállításig a vizeletet hűtőszekrényben kell tárolni. -
Mennyi idő alatt várható eredmény a vizeletvizsgálattal?
-
Fontos a mintagyűjtés időpontja?
Mivel ez egy általános szűrőteszt, ezért az időpont rendszerint nem fontos. Általában a vizsgálatra a reggeli első vizelet a legalkalmasabb. Speciális esetben az orvos a reggeli első vizelettől eltérő mintát is kérhet. Például ha a glükózürítésre (vizeletcukor-ürítésre) kíváncsi, a vizsgálathoz inkább az étkezés utáni vizeletmintát kéri. Kis mennyiségű fehérjeürítés gyanúja esetén viszont jobb a koncentráltabb, reggeli első vizelet.
-
Létezik-e házi gyorsteszt a vizeletvizsgálatra?