Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
A vizsgálattal kimutatható, hogy a páciens szervezete termelt-e antitestet a Lyme-kórt okozó baktériummal szemben. A fertőzés a szervezet különböző részeit érinti, és sok betegnél a csípés helyén kialakuló „céltáblaszerű” piros folttal (erythema migrans, Lyme-folt) kezdődik, amely influenzaszerű tünetekkel párosul. A betegség kiteljesedhet, és számos krónikus tünetet okozhat, pl. szívizomgyulladást, ízületi gyulladást (arthritis), és idegrendszeri betegségeket, pl. agyhártyagyulladást.
Mivel a Lyme-kór tünetei betegenként változnak, és az antitest-termelődés viszonylag későn, csak a kullancscsípéstől számított 6-8 hét múlva mutatható ki, ezért a fertőzés diagnosztizálása meglehetősen nehéz. Ekkor lehet alkalmazni azt a vizsgálatot, amellyel a Borrelia burgdorferi baktériummal szemben termelt immunglobulin M (IgM) és immunglobulin G (IgG) antitestek szintjét lehet meghatározni a vérmintában.
A vizsgálat azonban nem specifikus; a Borrelia burgdorferin kívül más baktériumokkal szemben termelt antitesteket is jelezhet. Ezért ha a teszt pozitív, más módszerrel (pl. Western Blot) lehet bizonyítani a Lyme-kórt okozó baktériumokkal szemben termelt specifikus antitestek jelenlétét. Az előzőkön kívül létezik egy nagyon érzékeny molekuláris biológiai eljárás is, amely ún. polimeráz láncreakció (polymerase chain reaction, PCR) segítségével a fertőző baktérium genetikai állománya alapján azonosítja a baktériumot. Ezen tesztek együttvéve segítik az orvost a diagnózis felállításában, és a megfelelő kezelés alkalmazásában.
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
Ha kullancscsípésről árulkodó jelek láthatók, illetve a páciens nemrégiben meleg vérű állatokban, vadban gazdag területen járt, az orvos valószínűleg a klinikai tünetek alapján fogja a diagnózist kialakítani. Amennyiben nincsenek egyértelmű jelek, de bizonytalan, sokrétű tünetek jelentkeznek, mint pl. az „influenza”, zsibbadtság, izom- és ízületi fájdalmak, ill. gyulladások, fáradtság, megmagyarázhatatlan idegi és szívproblémák, akkor az orvos kérheti ezeknek a vérvizsgálatoknak az elvégzését a Lyme-kór kizárása, ill. diagnosztizálása érdekében.
Mit jelent az eredmény?
Egy egészséges felnőtt szervezetében nincsenek Borrelia burgdorferi baktérium ellen termelt antitestek. A pozitív vizsgálati eredmény azt jelenti, hogy a beteg kapcsolatba került a baktériummal, és előfordulhat, hogy Lyme-kóros. (A kullancscsípéstől számítva 3-30 napig is eltarthat, amíg az antitestek megjelennek a vérben). A negatív eredmény nem zárja ki a betegséget, csak még az antitestszint olyan alacsony, hogy nem éri el a kimutathatósági szintet. Ebben az esetben az orvos a kórtörténet és a tünetek alapján kezeli a beteget.
Mit kell még tudnom?
A baktériummal szemben termelt antitestek sokáig a vérben maradhatnak, így ha valaki korábban már átesett Borrelia burgdorferi-fertőzésen, akkor a vérmintája még mindig pozitív lehet, holott már régen nem szenved Lyme-kórban.
A Borrelia burgdorferi az ún. Spirochaeta baktériumok családjába tartozik. Idetartoznak olyan baktériumok is, amelyek a szifiliszt vagy a leptospirosist okozzák, ezért e betegségben szenvedőknél a Borrelia-antitest vizsgálata téves pozitív eredményt mutathat. Antibiotikumok is befolyásolhatják a teszt eredményét, ezért ha a páciens a Lyme-vizsgálat előtt antibiotikumot szedett, arról az orvost feltétlenül tájékoztatnia kell.