A Zika vírusfertőzést, amely elsődlegesen a fertőzött Aedes nemzetségbe tartozó szúnyogfajok csípésével terjed. Ritka esetben a vírus szexuális átvitel útján is fertőz. Az eljárás kimutatja a Zika-vírus genetikai anyagát (RNS) a vizsgálati mintákban, illetve azokat az antitesteket,amelyek a Zika-fertőzés hatására képződtek.
A Zika-fertőzések kb. 80%-a tünetmentesen zajlik. A kialakuló betegség legtöbbször enyhe lefolyású. Tünetek megjelenése esetén a fertőzés kimenetele kedvező,teljes gyógyulás várható. A legjellemzőbb elsődleges tünetek egy héten belül kialakulnak, amelyek a következők lehetnek: láz, kiütés, izületi fájdalom és kötőhártya-gyulladás. A tünetek hasonlóak más, szúnyogok által terjesztett betegséghez (pl. dengue láz, chikungunya-láz). E miatt a Zika-fertőzés megállapításához alapvető a laboratóriumi vizsgálat. Ritkán a Zika-fertőzés neurológiai szövődményekkel jár, többek között meningitisz, meningoenkefalitisz, Guillain-Barré szindróma képében. Várandós nő fertőzése esetén spontán vetélés, halvaszületés, illetve változatos fejlődési rendellenességekkel járó kongenitális Zika-szindróma alakulhat ki.
A Zika-fertőzést vér és vizeletvizsgálat segítségével tudják megállapítani. A laboratóriumi teszt alapulhat molekuláris vizsgálaton (PCR), amely a Zika-vírus örökítőanyagát mutatja ki vagy az antitest teszten, amely az immunválasz során a vírus ellen termelődött specifikus ellenanyagokat detektálja.
Az első humán Zika-fertőzést 1952-ben regisztrálták. Azóta több járványt is dokumentáltak Afrikában, Délkelet-Ázsiában és a Csendes-óceáni-szigeteken. Az amerikai kontinensen elsőként Brazíliában, 2015 májusában jelent meg a fertőzés, amely villámgyorsan elterjedt az egész földrészen. Ezidáig egyedüliként Európában, 2019-ben Franciaországdéli részéről jelentettek helyi terjedésű (autochtón) Zika-eseteket. Magyarországon csak utazás kapcsán importált Zika-fertőzések ismertek, az éves esetszám kevesebb, mint 10. Információkat a Zika-vírusról a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK), az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC), valamint az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) honlapján talál.
Bár a Zika-vírus a fertőzöttek többségében nem okoz észrevehető vagy súlyos tüneteket, de kockázatot jelent a várandósok és a születendő gyermekek számára, mivel vetélést és születési rendellenességeket okozhat. 2015 májusától a brazil egészségügyi hatóság a Zika-fertőzések és ezzel együtt a mikrokefáliával (rendellenesen kisméretű fej) született csecsemők számának növekedéséről számolt be. A Brazíliában kitört járvány óta a járványügyi hatóságok megerősítették, hogy a terhesség alatti Zika-vírus fertőzés mikrokefáliát és egyéb születési rendellenességeket okozhat. A veszély kapcsán az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a Zika-pandémia alatt, 2016. február-november között globális egészségügyi vészhelyzetet hirdetett.
A mikrokefáliás csecsemő feje sokkal kisebb, mint az átlagos méret. A súlyos mikrokefália az egész életre kihat: fejlődési rendellenességek, görcsrohamok, halláskárosodás és látásvesztés jöhet létre. A kutatók jelentős figyelmet fordítottak a Zika-fertőzés várandósság alatti következményeinek tanulmányozására. Ha Ön várandós, vagy babát tervez, magyar nyelvű tájékoztatót az NNGYK honlapján talál.
Ritka esetben a Zika-vírus Guillain-Barré-szindrómát (GBS) okoz. A GBS izomgyengeséggel és bénulással járó autoimmun hátterű betegség, amelyben a szervezet megtámadja saját idegrendszerét. A GBS a legtöbb esetben vírusos vagy bakteriális fertőzés után jelentkezik, a kutatók próbálják megfejteni a pontos folyamatot. A Zika és a GBS közötti kapcsolat kutatása jelenleg is időszerű.
2016 elején az európai és az amerikai járványügyi hatóságok utazási riasztást adtak ki azon területekre, ahol a Zika-vírus terjedőben volt. A riasztás felhívta a figyelmet arra, hogy a várandósok ne utazzanak a Zika-fertőzött területekre, illetve a babát tervezők utazás előtt konzultáljanak a háziorvossal vagy a nőgyógyásszal. Jelenleg a Zika-vírus ellen sem vakcina, sem specifikus gyógykezelés nem áll rendelkezésre. A megelőzés leghatékonyabb módja a szúnyogcsípés megakadályozása.
A Zikával kapcsolatos információk változhatnak, ezért látogassa meg az ECDC vagy a CDC honlapját, amennyiben a vírussal kapcsolatos legfrissebb hírekre kíváncsi. Magyar nyelven az NNGYK oldala áll rendelkezésére.