Az ejakulátum és a benne lévő hímivarsejtek mennyiségi és minőségi analízise történik, a leletet spermiogramnak nevezzük. A vizságlat a férfi megtermékenyítőképesség értékelésére szolgál. Amennyiben az analízis a vazektómia sikerességének megítélése céljából történik, úgy elegendő lehet a spermiumok jelenlétének vizsgálata az ejakulátumban néhány hónappal a beavatkozást követően.
Az ondó normálisan homogén, viszkózus, szürkés-fehér vagy fehéres-sárgás színű, jellegzetes szagú, átlátszatlan folyadék mely tartalmát tekintve hímivarsejtekből/spermiumokból és a nemi mirigyek váladékának elegyéből (spermaplazma) áll. Normális esetben az ejakulációt követően 15-60 perccel elfolyósodik, ezt követően lehet megkezdeni a laboratóriumi vizsgálatot.A spermiumok hím reproduktív sejtek, melyek három részre tagolódnak (fej, középrész, farok) és minden kromoszómából (a hím összes génjéből) egy példányt tartalmaznak.
A hímivarsejtek farok részük élénk csapkodásával képesek mozogni a spermaplazmában, ez lehetővé teszi, hogy a női hüvelyben elvándoroljanak a petevezetékig, ahol megtermékenyítik a petesejtet.
Az ejakuláció során távozó ondó térfogata számos tényezőtől függ, normálisnak 1,5-6,8 ml közötti volumen tekinthető; egészséges egyéneknél mililiterenként 15-250 millió hímivarsejtet tartalmazhat. Komplex összetételű, megtalálhatók benne aminosavak, fehérjék, vitaminok, ásványi anyagok, enzimek, szénhidrátok, immunglobulinok, prosztaglandinok stb., melyek együttesen hozzájárulnak a spermiumok megfelelő működéséhez és ezáltal a megtermékenyítés sikerességéhez.
Az ondóvizsgálat általában a következő paramétereket foglalja magában.
Makroszkópos vizsgálat:
- Térfogat – az ejakulátum volumene (ml)
- Szín
- Szag
- Viszkozitás
- pH – az ejakulátum kémhatása
- Elfolyósodási idő
Mikroszkópos vizsgálat:
- Spermiumszám (millió/ejakulátum) – a teljes ejakulátumban előforduló hímivarsejtek száma
- Spermiumkoncentráció (millió/ml) – a hímivarsejtek száma adott ondó mennyiségében
- Spermium motilitás (%) – vizsgálják a teljes, progresszív, non-progresszív és immotilis sejtek százalékos arányát
- Morfológia (%) - a méretben és alakban normális, illetve abnormális (tökéletlen) spermiumok aránya, beleértve az éretlen sejtek százalékos arányát is
Egyéb vizsgálatok:
- Fruktóz tartalom µmol/ejakulátum) – az ondóban található cukormolekula, amely energiát szolgáltat a spermiumok számára
- Fehérvérsejtek száma (millió/ml) – emelkedett értéke fertőzésre utalhat
További vizsgálatok elvégzése lehet indokolt amennyiben a spermiumok száma alacsony, mozgásuk vagy morfológiájuk abnormális, illetve a referenciaértéktől való bármilyen egyéb eltérés mutatkozik. A kiegészítő vizsgálatok segíthetnek a különbségek hátterében álló okok tisztázásában, úgy, mint a spermiumellenes antitestek jelenlétének igazolása, normálistól eltérő homon szintek (pl. tesztoszteron, FSH, LH, prolaktin), emelkedett fehérvérsejtszám, megtermékenyítőképességet befolyásoló genetikai kórképek kimutatása (pl. Klinefelter-szindróma, cisztás-fibrózis, egyéb kromoszóma abnormalitások).
Egyes esetekben kiegészítő képalkotó vizsgálatokra is szükség lehet, mint az ultrahang vizsgálat, CT vagy MRI. A herebiopszia szintén jelentős diagnosztikus értékkel bír.
Hogyan történik a mintavétel?
Vazektómia utáni vizsgálat: a spermát önkielégítés útján egy steril szélesszájú üveg vagy műanyag edénybe kell gyűjteni, melyet a laboratórium biztosít a páciens számára.
Meddőségi vizsgálat: a legtöbb laboratórium lehetőséget biztosít a helyben történő mintaadásra,tekintettel arra, hogy az ejakulátum vizsgálatát egy órán belül meg kell kezdeni, hogy elkerüljük a vizsgálati anyag minőségének romlását és ezáltal a téves eredményt.
A mintát egy izolált helyiségben maszturbáció útján kell gyűjteni. A páciensek egy része vallási vagy egyéb megfontolásból elutasítja az önkielégítést és a mintavételt szexuális aktus során kívánja gyűjteni. Erre a célra nem toxikus óvszert kell használni (a kereskedelmi forgalomban megvásárolható óvszerek többsége spermicid anyaggal van bevonva, mely a vizsgálat eredményét negatívan befolyásolhatja).
A spermiumok meglehetősen érzékenyek a környezeti hőmérsékletre, ezért, ha a mintavétel a páciens otthonában történik, a mintát megfelelő hőmérsékleten (20-37 ºC) kell tárolni és a legrövidebb időn belül a laboratóriumba kell szállítani, lehetőleg a testhez közel tárolva (pl. belső zsebben). A mintát tilos hosszabb időn keresztül szobahőmérsékleten tárolni, illetve lefagyasztani.
A spermiumok motilitása az ejakuláció után egy órával csökken, így az időzítés és a hőmérséklet kritikus tényezők a pontos eredmény szempontjából. Amennyiben a minta nem megfelelő minőségű, úgy szükség lehet a vizsgálat megismétlésére egy későbbi időpontban.
Milyen előkészület szükséges a vizsgálathoz?
Vazektómia utáni vizsgálat: rendszeres ejakuláció szükséges legalább 3-4 naponta, hogy a még életképes spermiumok gyorsabban távozzanak a reproduktív rendszerből.
Meddőségi vizsgálat: az ondóminta vételét megelőző 5 napban kerülni kell az ejakulciót. Hosszabb ideig tartó önmegtartóztatás nagyobb mennyiségű ejakulátumot, illetve csökkent spermium motilitást eredményezhet. A mintavétel előtti napokban célszerű az alkoholfogyasztás és dohányzás mellőzése.