1. Ha a betegség nem súlyos, miért kell a vizsgálatot mégis elvégezni?
A hepatitis C gyakran vezet krónikus májgyulladáshoz, amely májzsugorodás (cirrhosis) és májrák (hepatocelluláris carcinoma) kialakulásához vezethet. A vírus korai kimutatása figyelmeztető jel az orvos számára, hogy májfunkcióit gyakrabban ellenőrizze, és mérlegelje a kezelést, ha krónikus fertőzés alakult ki.
2. Más vizsgálatokat is alkalmaznak a betegség követésére?
Igen. Májfunkciós vizsgálatok, például a GOT/AST és GPT/ALT, szintén jelezhetik a májkárosodást. Előfordulhat azonban, hogy a GOT/AST és a GPT/ALT eredménye a HCV-vel fertőzötteknél is a normális értéktartományba esik. Ekkor a májbetegség nagyon enyhe lefoéyású, és a beteg nem szorul kezelésre. Más májbetegségre utaló vizsgálatokat is elvégeztethetnek, ilyen például az albumin, a prothrombin idő (INR) és a bilirubin. Ezek általában normálisak, hacsak nem alakult ki cirrhosis. Előfordulhat még, hogy májbiopsziát végeznek a májkárosodás súlyosságának megítélésére.
3. Létezik védőoltás HCV ellen?
Nem. Jelenleg nem áll rendelkezésre védőoltás ellene. Kifejlesztése nehézségekbe ütközik, mivel a vírus-molekuláknak több különböző, folyamatosan változó konfigurációja létezik.
4. Lehet-e gyógyítani a HCV-fertőzést?
Igen, több gyógyszer is ismert, amely alkalmazható HCV-fertőzés kezelésre. Leggyakrabban, két hatóanyag (pegilált interferon és ribavirin) kombinációját alkalmazzák, és jelenleg is új gyógyszerek állnak klinikai kipróbálás alatt. Életkortól, nemtől, a HCV típusától és a vírusterheléstől, valamint a májkárosodás fokától függően a gyógyulási esélyei az igen alacsonytól akár 80%-ig terjedő tartományba eshetnek.
5. Van olyan vizsgálat, amellyel otthon is megállapítható, hogy valaki fertőzött-e?
Jelenleg nincs forgalomban önvizsgálatra alkalmas eljárás.
6. Honnan tudhatom, hogy másokat is megfertőzhetek-e?
Ha valakinek a vérében kimutatható mennyiségű HCV RNS van, fennáll az esélye, hogy a fertőzést másoknak is átadhatja. A hepatitis C vérrel terjed. A fertőzés terjedésének módja lehet például: intravénás kábítószerfogyasztás, (például kokain vagy heroin beadása során közös tű vagy más eszköz használata), test-piercing vagy tetoválás kapcsán kontaminált eszközök alkalmazása, egészségügyi dolgozók foglalkozás körében történő fertőződése használt tűk vagy vérrrel szennyezett éles eszközök okozta sérülés révén, szöveti sérüléssel járó szexuális kontaktus. A fertőzést átadhatja az anya gyermekének a szülés során, de az terjedhet sportolás vagy más tevékenység közben szerzett sérülések révén is.