Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
Mivel a progeszteron szintje a menstruációs ciklus alatt előre láthatóan változik, több (sorozatos) mérésre lehet szükség a meddőség bizonyos okainak felderítéséhez és kezeléséhez.
A progeszteron meghatározást végezhetik annak megállapítására, hogy a nő ovulált-e (volt-e tüszőrepedése), az ovuláció időpontjának meghatározására, és az indukált ovuláció sikerességének megítélésére.
Korai terhességben a progeszteron meghatározást a humán choriogonodtropin (hCG) vizsgálattal együtt kérhetik méhen kívüli vagy elhalt terhesség diagnózisának alátámasztására. Ilyenkor a progeszteronszintek a vártán alacsonyabbak, az eredmény alapján azonban nem lehet következtetni arra, hogy melyik állapotról van szó. A progeszteronszinteket rendszeresen mérhetik veszélyeztetett terheseknél, a méhlepény és magzat állapotának ellenőrzésére.
A progeszteronszintek követésére sor kerülhet olyan nőknél is, akik terhessége ismételten sikertelen, mivel a hormon alacsony szintje vetéléshez vezethet. Ha a nő progeszteron injekciókat kap a korai terhesség fennmaradásának elősegítésére, progeszteronszintjét rendszeresen mérhetik a kezelés hatásosságának ellenőrzésére.
Nem terhes nőkben a progeszteronszintek meghatározása, más vizsgálatokkal együtt, segítséget nyújthat rendellenes méhűri vérzés okának felderítéséhez.
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
A progeszteronszint meghatározását kérik a következő esetekben:
- Meddőségi kivizsgálás részeként, ha a nő nem esik teherbe, és az orvos tudni akarja, hogy normálisan ovulál-e.
- Ovuláció-indukciós terápiát követően annak megállapítására, hogy történt-e tüszőrepedés, s ha igen, mikor.
- Ha a tünetek, például hasi fájdalom, pecsételő vérzés, méhen kívüli terhességre vagy fenyegető vetélésre utalnak.
- A kezelés hatékonyságának monitorozására, ha egy terhes nőnek progeszteron injekciókat kell adni terhessége fenntartására.
- Veszélyeztetett terhességben a méhlepény és magzat állapotának ellenőrzésére.
- Ha nem terhes nőnél rendellenes méhűri vérzés jelentkezik.
Mit jelent az eredmény?
FIGYELEM: Mivel a referencia érték számos tényezőtől függ, (pl. a páciens kora, neme, a populáció, amelyből a mintavétel történt, a teszt módszere), az eredmények számértékei laboratóriumonként mást és mást jelenthetnek. Ezért ehhez a teszthez nem lehet általánosan érvényes referencia tartományt rendelni. Az Ön laboratóriumi leletén az a referencia tartomány van feltüntetve, amely a vizsgálatot végző laboratóriumban érvényes. Mindenképpen ajánlott az eredményeket szakorvossal megbeszélni. További információt kaphat a Referencia tartományok és jelentésük lapon.
A progeszteron vizsgálat eredményének értékeléséhez feltétlenül tudnunk kell, hogy a nő a menstruációs ciklus vagy terhesség mely fázisában van. A progeszteron szintje rendszerint a tüszőrepedés időpontjában kezd növekedni, néhány napig emelkedik, majd a petesejt megtermékenyülése esetén tovább nő, ha viszont nem következik be a megtermékenyülés, akkor csökken, ezáltal menstruációt vált ki.
Amennyiben a progeszteron szintje havi rendszerességgel nem emelkedik és csökken, lehetséges, hogy a nő nem ovulál, vagy nincsenek menstruációs ciklusai. Ha a szintek a terhesség korai szakában nem emelkednek megfelelően, felvetődik a méhen kívüli terhesség és/vagy magzatelhalás gyanúja. Ha több egymást követő mérés során sem tapasztalható a progeszteronszint emelkedése, gond lehet a méhlepény vagy magzat állapotával.
A progeszteron szintje ikerterhesség (kettős, hármas ikrek, stb.) esetén magasabb, mintha csak egyetlen magzat lenne.
Emelkedett progeszteronszintek figyelhetők meg sárgatest ciszták keletkezésekor, mola terhességben (mola hydatidosa, üszökterhesség), és a petefészekrák egyik ritka formájában is.
Az emelkedett szinteket néha a progeszteron túltermelődése okozza a mellékvesékben.
A terhesség késői szakában alacsony progeszteronszintek fordulhatnak elő toxémiával és pre-eklampsziával kapcsolatosan.
Mit kell még tudnom?
Ösztrogént és progeszteront tartalmazó hormonpótló kezelés nagyban befolyásolhatja az eredményeket.