A TORCH panel négy fertőző betegség szűrését tartalmazza. Ezek a magzat születési rendellenességeit okozhatják, ha az anya a terhesség folyamán megkapja őket. A panelt alkotó vizsgálatokkal a rubeóla, toxoplasmosis, cytomegalovírus (CMV) és a herpes simplex vírus (HSV) fertőzések mutathatók ki. A leggyakrabban a rubeóla-vizsgálatot kérik akár önmagában is a terhességet megelőzően vagy a terhesség korai szakaszában. A teljes TORCH panel kérése kevésbé elterjedt, mivel az egyes fertőzések kimutatására ma már a korábbinál specifikusabb és érzékenyebb vizsgálatok állnak rendelkezésre.
A toxoplasmosist egy parazita okozza. A parazita legfőbb forrása a macska ürüléke (ebben található nagyszámban a parazita petéje is), de előfordul talajban (pl. virágföldben), és fertőzött állattól származó, nem kellően átsütötth úsban is. Azoknak a nőknek, akik a terhesség során fertőződnek, megduzzadnak a nyirokcsomói, fáradtnak érzik magukat, és influenzaszerű tüneteik vannak. A korai terhesség idején történt fertőzés hátrányosabban érinti a magzatot, mint a terhesség későbbi időszakában bekövetkezett fertőzés. A toxoplasmával fertőzött újszülöttek születéskor egészségesek lehetnek, de fejlődésük során fokozatosan kialakulhat a látás vagy a hallás elvesztése. A betegség megnyilvánulhat tanulási nehézség, értelmi fogyatékosság formájában, de rohamok is jelentkezhetnek. Súlyos esetekben halálos kimenetelű is lehet.
A fertőzöttség kimutatása, a diagnózis elkészítése nem mindig egyszerű feladat. A toxoplasmosis detektálására szolgáló vizsgálatok leginkább a parazitával történt expozíció után képződött IgG és/vagy IgM ellenanyagokat mutatják ki. Az IgM ellenanyag a fertőzést követően viszonylag gyorsan (néhány héten belül) megjelenik a vérben, és szintje fokozatos emelkedés, majd stagnálást követően néhány hónap alatt lecsökken. Az IgG ellenanyag viszonylag későn, több héttel a fertőzést követően jelenik meg, de hosszú hónapokig, akár évekig is magas lehet a szintje a vérben. Az IgG pozitív eredmény nem tesz különbséget egy jelenlegi vagy egy korábbi parazitafertőzés között. Ha egy nőnek a fogamzás előtt pozitív a toxoplasma- IgG teszt eredménye, akkor meg kell ismételni a vizsgálatot néhányhéttel később, hogy látni lehessen az ellenanyagszint-változást. Ha az IgG ellenanyagszint markánsan emelkedik, akkor ez egy viszonylag friss fertőzésre utal. Ha az IgG ellenanyagszint nem változik, akkor valószínűleg az antitestek egy korábbi fertőzésből származtak.
A toxoplasma-ellenes IgG meghatározását jól kiegészíti az IgM szintjének mérése. Általánosságban: Magas IgM alacsony IgG-vel nem régi fertőzésre utal, alacsony IgM magas IgG-vel régi fertőzésre utal. Azoknak a nőknek, akiknél nem régi fertőzést mutat ki a vizsgálat, célszerű a szakorvostól tanácsot kérniük, hogy mennyi időt várjanak, mielőtt teherbe esnének. A negatív toxoplasma elleni IgM és IgG eredmény jelentheti, hogy jelenleg nincs fertőzés, de azt is, hogy még nem termelődött elegendő, kimutatásra alkalmas mennyiségű IgM és IgG ellenanyag. Ha egy nő gyakran érintkezik macskával, de még nincs toxoplasmosisra utaló pozitív teszteredménye, akkor célszerű távol tartania magát az állattól. Használjon kesztyűt, és legyen óvatos, amikor a macska ürülékét kezeli, és terhessége alatt egy vagy több alkalommal is kérje az ellenanyagszint meghatározását. Ha egy nő fertőzötté válik a terhessége folyamán, akkor legtöbbször olyan gyógyszeres kezelésben részesítik, amely révén csökken annak a valószínűsége, hogy a fertőzés átjusson a magzathoz.
A cytomegalovírussal az anya főleg a szülés folyamán fertőzheti meg a magzatot, de az újszülött később, az anyatej által is fertőződhet. A fertőzött csecsemőnek súlyos elváltozásai lehetnek, pl. halláskárosodás, értelmi fogyatékosság, tüdőgyulladás, májgyulladás vagy a vérképzés rendellenességei.
A herpes simplex vírus egy olyan, az egész szervezetre kiterjedő vírusfertőzés, amely vagy az ajkakon, vagy a nemiszerveken megjelenő hólyagok formájában manifesztálódik. Az újszülöttek általában a szülőcsatornán történő áthaladás során fertőződnek, ha az anyának herpes simplex vírusfertőzése van a genitáliákon. A vírus az újszülött egész szervezetében elterjedhet, megtámadva a létfontosságú szerveket. A kezelést a fertőzött újszülött esetében amilyen gyorsan csak lehet, specifikus vírusellenes gyógyszerrel el kell kezdeni. A túlélő gyermeknél maradandó központi idegrendszeri károsodás alakulhat ki a kezelés ellenére is.