A tumormarkerek olyan anyagok – legtöbbször fehérjék –, amelyeket vagy maga a tumorszövet termel, vagy a szervezet daganatnövekedésre adott reakcióját jelentik. Mivel részben vérből, vizeletből vagy szövetből is kimutathatók, egyéb vizsgálatokkal együtt arra használják az orvosok, hogy egyes daganatfajtákat felismerjenek és diagnosztizáljanak, a szervezet valamely kezelésre adott válaszát megjósolják, illetve a daganat kiújulását észleljék.
Újabban a tumormarker fogalma kiszélesedett. Olyan újfajta teszteket fejlesztettek ki, amelyek a betegek mintájában nem fehérjéket, hanem a genetikai anyagban (DNS, RNS) bekövetkezett változásokat vizsgálják. Bizonyos daganatok olyan genetikai elváltozásokkal járhatnak, amelyek a prognózis meghatározásában, a kezelés megtervezésében vagy a tumor korai felismerésében segítenek. A technológiai fejlődés eredményeképpen megjelentek az egyszerre több genetikai markert vagy markerpanelt vizsgáló tesztek is, amelyek a tumor jellemzőiről bővebb információt szolgáltatnak. A cikkünkben közölt táblázatban a hagyományosabb tumormarkerekkel együtt ezek közül is sorolunk fel példákat.
Számos klinikailag hasznosnak bizonyult tumormarker áll rendelkezésre, ugyanakkor vannak olyanok is, amelyeket ritkán vizsgálnak, mert kevésbé érzékenyek vagy nem eléggé specifikusak. Megint mások jelenleg még kutatási fázisban vannak, és zajlik a klinikai vizsgálatuk. A további kutatómunka és a terület fejlődésének eredményeképpen várható, hogy egyre több hatékony tumormarker jelenik meg a piacon, fokozatosan kiszorítva a kevésbé használhatókat.
Korlátok
A tumormarkerek nagyon hasznos információt nyújthatnak, de vannak korlátaik:
- Számos tumormarker emelkedett lehet nem daganatos betegségben is
- Egyes tumormarkerek egy bizonyos ráktípusra specifikusak, míg mások többféle daganat esetén is pozitívak
- Az adott daganatos betegségben szenvedők közül nem mindenkinél emelkedik meg a megfelelő tumormarker szintje
- Nem minden daganatfajtának van jellemző tumormarkere
Ebből következik, hogy a tumormarkerek önmagukban nem diagnosztikus értékűek. Bizonyos daganattípusok esetén hasznos információt nyújtanak, amelyet a beteg kórelőzményével, valamint fizikális, egyéb laboratóriumi és képalkotó vizsgálataival együttesen kell értékelni.
Mire használhatók a tumormarkerek?
A tumormarkereket többféle célra lehet használni. Általában azonban nem önmagukban értékelik őket. A daganat fajtájától függően például szövetbiopsziával, csontvelő- vagy vérkenet vizsgálatával, illetve más tumormarkerekkel együttesen alkalmazzák. Nem adnak döntő választ, de járulékos információval szolgálnak a következő esetekben:
- Szűrés. Noha a legtöbb tumormarker nem elég érzékeny és specifikus, ami miatt ezek a tesztek nemigen alkalmasak a lakosság szűrésére, van mégis néhány, amelyet olyan, veszélyeztetett emberek szűrésére lehet alkalmazni, akiknek a családjában halmozottan fordul elő valamely rák, vagy maguknál áll fenn konkrét veszélyeztető tényező.
- Diagnosztika. Tünetek fennállása esetén a daganat felismerésében és a hasonló tünetekkel járó más kórképektől való elkülönítésében segíthetnek a tumormarkerek.
- Stádium meghatározása. Daganat fennállása esetén a tumormarkerek emelkedése használható annak meghatározására, hogy a daganat átterjedt-e más szervekre (adott-e áttéteket), és milyen mértékben.
- Prognózis. Egyes esetekben a tumormarker alapján megjósolható, hogy mennyire agresszív a daganat.
- A kezelés megválasztása. Néhány tumormarker olyan információt nyújt, ami alapján megválasztható az adott személynél leghatásosabb kezelés. Ez a terület jelenleg intenzív kutatás tárgya.
- A kezelés sikerességének nyomon követése és a kiújulás észlelése. A tumormarkerek használhatók a kezelés hatásosságának figyelemmel kísérésére is, különösen a rák előrehaladott stádiumában. Ha a marker értéke csökken, a kezelés hatásos, ha magas marad, változtatni kell. (Az információt azonban óvatosan kell kezelni, mivel a tumormarker emelkedését és csökkenését más is okozhatja.) A tumormarkerek legfontosabb alkalmazási területe a kezelés megválasztásának segítése mellett a kiújulás figyelése. Ha a tumormarker értéke magas volt kezelés előtt, alacsony kezelés után, majd elkezd újra emelkedni, akkor a daganat valószínűleg visszatért. (Ha műtét után magas marad, akkor megesik, hogy nem távolították el teljesen a daganatot.)
Az alábbi táblázatban példákat mutatunk be a tumormarkerek fentiekben felsorolt alkalmazási területeire.