Mit vizsgálunk?
A tripszin és kimotripszin proteolitikus enzimek. Feladatuk a proteinek emésztése a vékonybélben. Normális körülmények között prekurzoraik (inaktív formáik: tripszinogén és kimotripszinogén) a hasnyálmirigyben termelődnek, majd a vékonybélbe jutnak. A vékonybélben a bélnyálkahártya egyik enzime révén a tripszinogén aktiválódik, tripszinné alakul, a tripszin pedig a kimotripszinogént kimotripszinné aktiválja. Együttesen igen aktív vegyületeket képeznek, amelyek felelősek a táplálékban található proteinek (fehérjék) kisebb, peptideknek nevezett alegységekre történő lebontásáért. Ha a hasnyálmirigy normálisan működik, a tripszin és a kimotripszin kimutatható a vékonybélben és a székletben.
Cisztás fibrózisban szenvedőknél a vékonybélbe vezető hasnyálmirigy-vezetékeket nyákdugók zárhatják el, megakadályozva azt, hogy a tripszinogén és kimotripszin a bélbe jusson. Ezek a nyákdugók a tüdő kisebb hörgőit is eltömíthetik, ezáltal a beteg fogékonyabbá válik a légúti fertőzésekre és a krónikus tüdőbetegségekre. Általában a cisztás fibrózis légúti szövődményei azok, amelyek az ilyen betegek számára végzetesnek bizonyulnak.
Hasnyálmirigy-elégtelenségben szenvedő betegekben alapvetően kétféle probléma merülhet fel: szövetkárosodás és/vagy a mirigy kivezető csatornájának eldugulása. A szövetkárosodás miatt a tripszinogént és kimotripszinogént termelő sejtek nem működnek megfelelő hatékonysággal, vagy a sejtek károsodása olyan mértékű, hogy el is pusztulnak. Ez gyakran tapasztalható például krónikus hasnyálmirigy-gyulladás vagy hasnyálmirigyrák esetén. Ilyenkor a nagyfokú sejtkárosodás hasnyálmirigy-elégtelenséghez vezet, amikoris a vékonybélbe jutott enzimek mennyisége nem elegendő a tápanyagok megfelelő emésztéséhez.
Hogyan történik a mintavétel?
A vizsgálathoz friss, vizelettel nem szennyezett székletminta szükséges. Csecsemő esetében öntapadós szélű, a baba bőréhez tapasztható vizeletgyűjtő tasakot, valamint műanyaggal szegett pelenkát alkalmazunk, amely egyrészt távol tartja a vizeletet a széklettől, másrészt megakadályozza, hogy a széklet beivódjon a pelenkába.
MEGJEGYZÉS: Ha valamilyen orvosi, laboratóriumi vizsgálattól fél, vérvételkor hajlamos a rosszullétre, vagy szorongás fogja el, ajánljuk, hogy felkészülésként olvassa el a következő írásokat: A vizsgálattal járó fájdalom leküzdése, Vérvétellel kapcsolatos tanácsok, Hogyan segítsünk a gyermekeknek az orvosi vizsgálatokon, és Hogyan segítsünk az időseknek az orvosi vizsgálatokon.
A Mi történik a mintával? Rövid látogatás a laborban írás bepillantást nyújt a vér- és torokváladék minták előkészítési és feldolgozási folyamatába.