A vizsgálattal járó fájdalom, kellemetlenség és izgalom leküzdése
Nem volt most olyan kellemetlen, ugye?
Sok vizsgálat, amelyet az orvos kér, ma már könnyebben és kényelmesebben elvégezhető mint régen.
A prosztatarák szűrésekor például egy egyszeri vérvizsgálatot gyakran előnyben részesítenek a digitális rectalis vizsgálattal (ujjal történő tapintással) szemben. Vagy pl. sok ember szed kumarin származékot, amelynek hatását ma már ellenőrizni lehet egy ujjbegyből történő vérvételt követő meghatározással, de a vérsejtszámot is meg lehet határozni egy ujjbegyből történő vérvétellel.
A mintagyűjtési eszközök egyes típusainak fejlesztésekor is a páciens kényelmét tartják szem előtt. Gyermekeknél, vagy sok felnőttnél is, akiknek vékony, heges vagy nehezen tapintható vénájuk van, jól használhatók pl. az úgynevezett a szárnyas tűk.
A vizsgálatok mindig a páciens egészsége érdekében történnek. Sokat segít a problémák megoldásában, ha a páciens együttműködik az egészségügyi szakemberekkel. Ha időben közli orvosával vagy a laboratórium dolgozójával aggodalmait, elvárásait, a nehézségek könnyebben leküzdhetők.
Könnyebb elviselni a mintavétellel kapcsolatos beavatkozásokat, ha a páciens tisztában van azzal, hogy mi fog történni. Erre vonatkozóan ne féljen részletes felvilágosítást kérni kezelőorvosától. A páciens és az egészségügyi dolgozó együttes felkészültsége esetén lehet csak elérni, hogy a mintavétel a legkisebb kényelmetlenséggel történjen!
Segít leküzdeni a félelem és a kellemetlen érzés leküzdésében, ha a páciens tudatosan alkalmazza az egyszerű lazító, a fájdalmat csökkentő eljárásokat. A tapasztalat is sokat segít: Aki már többször átesett vérvételen, gyakran elismeri, hogy nem is volt olyan kellemetlen!